22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku

Imienieny obchodzą:
Anastazy, Wincenty, Wiktor
Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / CONGENIAL / INTEGRACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA (2) 

 

INTEGRACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA - CZĘŚĆ II

 

ciąg dalszy:

12. Kawiarenka językowa - tekst & foto Jadwiga Barcewicz

13. Trzy pokolenia na  warsztatach robienia biżuterii - tekst & foto Jadwiga Barcewicz

14. Wakacyjna wizyta w Domu dziecka - tekst & foto Barbara Wilczewska

15. Kolejne pokoleniowe warsztaty robienia biżuterii i robótek ręcznych - tekst & foto Alicja Temler

16. Wycieczka integracyjna do Rezerwatu Przyrody "Antoniuk"- tekst, foto & filmiki Jadwiga Barcewicz

17. Fantazje z warzyw, owoców i … kremu   –  warsztaty w Zespole Szkół Gastronomicznych

      w Białymstoku -  tekst & foto Elżbieta Urban

18. Międzypokoleniowe zajęcia malarskie - tekst&foto Barbara Wilczewska

19. Konsultacje komputerowe w Zespole Szkół Elektrycznych - Krystyna Szewczyk

20. Kasztanowe korale - tekst&foto Elżbieta Urban



12. KAWIARENKA JĘZYKOWA 

 

Podczas wspólnego rajdu seniorów z UTW i dzieci z Programu „Wychowawca podwórkowy” 11 maja 2013r.Helena Łukaszewicz lektor języka angielskiego zainicjowała kolejne spotkanie pt. „Kawiarenka językowa”.

Spotkanie odbyło się w środę 19 czerwca 2013r. w świetlicy na ul. Pietkiewicza 8A na Osiedlu TBS.

Z UTW w ramach projektu „Congenial” uczestniczyli:

Walentyna Łuksza ,Halina Stelmach, Zofia Pytel – Król, Alicja Temler, Elżbieta Kułak,  Anna Paszkiewicz – Gadek, Elżbieta Kackieło, Danuta Łada,  Jadwiga Barcewicz, Danuta Sajur, Helena Łukaszewicz oraz Kazimierz Kierus

z  Programu Wychowawca podwórkowy: Ewa Kraszewska, Katarzyna Szpańska, Elżbieta Mnich oraz dzieci, uczniowie ze szkół podstawowych.

Spotkanie w języku angielskim prowadziła Helena Łukaszewicz Na początku dzieci przedstawiali się, ile mają lat, do której klasy chodzą, co lubią , czym się interesują itd… Potem wybrały po 2 seniorów tworząc  cztery tzw. grupy robocze i odbył się konkurs w grupach na opracowanie logo spotkania w ustalonym czasie. Prace zostały ocenione przez komisję, wszystkie były bardzo ciekawe i oddawały klimat spotkania.

W dalszej części było wspólne śpiewanie, nauka i recytowanie wierszy. Następnie na zewnątrz na wolnym powietrzu bawiąc się piłką przypominaliśmy wiele nazw, imion, miesiące urodzin w języku angielskim, tańczyliśmy w kręgu i bawiliśmy się w inne gry. Po fascynującej zabawie dzieci i wychowawcy zaprosili seniorów na soczek i pyszne ciasto, które sami upiekli. Na koniec dzieci losowały karteczki o przyszłości napisane w języku angielskim, które czytały i tłumaczyły na język polski. Dwie godziny świetnej zabawy wszystkim uczestnikom kawiarenki językowej upłynęły bardzo szybko.

Było to bardzo radosne, spontaniczne spotkanie łączące trzy pokolenia; dzieci, młodzież i seniorów.

 

Jadwiga Barcewicz


Helena Łukaszewicz lektor języka angielskiego

praca nad logo w grupach >>>>

zabawy i gry na wolnym powietrzu >>>>>>>>


czytanie wylosowanych karteczek >>


13.Trzy pokolenia na warsztatach robienia biżuterii

 

9 lipca 2013r.w świetlicy na osiedlu TBS  dzieci, młodzież i seniorzy z  projektu „Congenial” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w warsztatach robienia biżuterii z koralików. Z UTW: Walentyna Łuksza, Danuta Sajur, Helena Łukaszewicz, Barbara Wilczewska, Józefina Bukin, Zofia Pytel – Król, Halina Wiszowata, Jadwiga Barcewicz; wychowawcy podwórkowi: Ewa Kraszewska, Katarzyna Szpańska, Magdalena Waińska, Elżbieta Mnich oraz siedmioro dzieci uczestników projektu.

Przedmiotem  było robienie bransoletki a warsztaty prowadziła Monika Stefanowicz. Pani Monika  na początku rozdała nam przybory takie jak cążki, igły, specjalne nicie, zaciski, zapięcia oraz mnóstwo różnokolorowych koralików. Dalej etapami instruowała jak należy robić, jakie ilości na danym etapie nakładać na nić i  pomagała, ponieważ nicie się plątały, szczególnie dzieciom. Odwiedzili nas również redaktorzy z „Kuriera Porannego”, wywiadu udzielały Ewa Kraszewska z programu” Wychowawca Podwórkowy” i Danuta Sajur z projektu „Congenial”. Podczas tworzenia opowiadaliśmy o sobie, o swoich pasjach, o UTW, o projektach , wyjazdach  oraz śpiewaliśmy umilając szybko mijający czas. Tworzenie biżuterii z koralików jest bardzo pracochłonne, wymaga dużo czasu i cierpliwości oraz kreatywności, ale efekty końcowe są piękne.

 

Jadwiga Barcewicz


Monika Stefanowicz


prezent od seniorow na kolejne warsztaty biżuterii modernistycznej

Autor filmiku Jadwiga Barcewicz




14. WAKACYJNA WIZYTA W DOMU DZIECKA

Nasz zaprzyjaźniony Dom Dziecka w Supraślu odwiedziliśmy również podczas wakacji. 26 lipca w piękne słoneczne popołudnie na spotkanie z dziećmi wyjechały następujące osoby: Zofia Pytel – Król, Władysław Król, Danuta Łada, Jadwiga Łuckiewicz, Elżbieta Urban i Barbara Wilczewska. Mieliśmy to szczęście, że po kilku chłodnych, pochmurnych dniach zaświeciło upragnione słońce. Dzięki temu w Supraślu razem z dziećmi i ich opiekunkami spędziliśmy kilka godzin na świeżym powietrzu. Na początek tradycyjnie zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie przed wejściem do Domu Dziecka. Potem zwiedziliśmy ładne obszerne pomieszczenia służące na co dzień wychowankom tego Domu. Kilka osób przyjechało tu bowiem po raz pierwszy, chociaż niektóre koleżanki doskonale znają to miejsce.

Nasz kolega Władysław Król znalazł nawet partnerkę do gry w szachy, którą była kilkuletnia Natalka. Zawodników otoczyła grupa małoletnich kibiców, których szczególnie zainteresował specjalny zegar. Oczywiście, i szachy i zegar przywiózł ze sobą nasz kolega. Doskonale przygotowana do tego spotkania była również Jadwiga Łuckiewicz, zaopatrzona w książeczki dla dzieci. Dzięki recytatorskim zdolnościom tej naszej koleżanki od razu otoczyło ją grono małoletnich słuchaczy. Kiedy Danusia liczyła z malutką Oliwią kropki biedronki, Zosia zaśpiewała piosenkę „Biedroneczki są w kropeczki”.

Najważniejsza jednak okazała się sama nasza obecność. Niektóre dzieci popisywały się jazdą na rowerach, inne przy naszej pomocy huśtały się bezpiecznie, a jeszcze inne po prostu trzeba było przytulić. Najmłodsza Julka ma zaledwie dwa latka.

Zaplanowane międzypokoleniowe śpiewanie odłożyliśmy na jesień, kiedy dzieci powrócą z wakacji, podejmą naukę szkolną i więcej czasu będą spędzały w murach Domu Dziecka. Lipcowa wakacyjna pogoda sprzyjała bardziej wspólnemu wypoczynkowi na łonie natury niż śpiewaniu, które wymaga pewnego skupienia i uwagi, choćby przy śledzeniu tekstów piosenek.

 

Barbara Wilczewska






15. Kolejne pokoleniowe warsztaty robienia biżuterii i robótek ręcznych

 

Kolejne warsztaty  robótek ręcznych i robienia biżuterii odbyło się w środę 21 sierpnia 2013r. w świetlicy na ul. Pietkiewicza 8A na Osiedlu TBS. Z UTW w ramach projektu „Congenial” uczestniczyli: Danuta Sajur, Alicja Temler,  Helena Łukaszewicz, Elżbieta Urban i Walentyna Łuksza,  z  Programu Wychowawca Podwórkowy- Ewa Kraszewska, Katarzyna Szpańska, Elżbieta Mnich wraz z dziećmi ze szkół podstawowych.

Elżbieta Urban nauczyła dzieci  jak zrobić piękne,  kolorowe korale z materiału i orzechów, Dziewczynki z dumą prezentowały własnoręcznie zrobione prace. Pozostałe panie uczyły jak należy pracować z drutami, dzieci chętnie uczyły się metody nabierania oczek oraz podstawowego ściegu na drutach i na szydełku. Nawet chłopcy z dużym zaangażowaniem próbowali pracować z szydełkiem i drutami.

Było wiele śmiechu i zapewnień, że należy zorganizować następne, podobne spotkanie.

 

 

tekst & foto Alicja Temler






16. Wycieczka integracyjna do Rezerwatu Przyrody “Antoniuk”

 

W ramch projektu „Congenial” 12 października 2013 r (sobota) przy pięknej, słonecznej, jesiennej aurze  pogodowej odbyła się wycieczka seniorów UniwersytetuTrzeciego Wieku i dzieci  razem z ich wychowawcami z Programu „Wychowawca Podwórkowy” Prezydenta Miasta Białegostoku. Razem uczestniczyło 38 osób z tego 17 słuchaczy UTW: Jadwiga Jaroszyńska, Teresa Lautch, Halina Stelmach, Bożena Kosior, Cecylia Sosnowska, Barbara Wilczewska, Janina Mucha, Halina Okońska, Zofia Pytel Król, Władysław Król, Danuta Sajur, Jadwiga Barcewicz, Danuta Łada, Alicja Temler, Józef Szumilas, Halina Wiszowata, Kazimierz Kierus. Celem wycieczki było zwiedzenie Rezerwatu Przyrody ‘Antoniuk” w Nadleśnictwie Dojlidy, połączone z ogniskiem, wspólnym śpiewaniem i pieczeniem kiełbasek. Wyruszylismy ze skrzyżowania ulic Maczka i Świętokrzyskiej w pobliżu ronda około godziny  11.00 i udaliśmy się pod przewodnictwem Danuty Łady na  ścieżką przyrodniczą  Rezerwatu Przyrody „Antoniuk”.

 

 

 



Na ścieżce przyrodniczej znajduje się 8 przystanków: 1 – Skrzyżowanie linii oddziałowych; 2 – Las pochodzenia sztucznego; 3 – Las pochodzenia naturalnego; 4 – Mrowisko; 5 – Dorodne świerki; 6 – Uprawa leśna; 7 – Świete drzewo; 8 – Rozdwojony pień. Na każdym z nich na przemian dzieci i seniorzy czytali na głos informacje zamieszczone na tablicach, a seniorzy jako doświadczeni piechurzy i znawcy lasów przekazywali dodatkowo wiele innych ciekawostek o drzewach, roślinach, zwierzynie leśnej, grzybach itd…




Trasa którą przemierzaliśmy była pieknie usypana różnobarwnymi liśmi. Na skraju rezerwatu była wiata i miejsce na ognisko. Przygotowaniem ogniska wraz z dziećmi zajęła się Danusia Sajur, a drzewo rąbała Danusia Łada. Gdy już na dobre zapłonęło, wszyscy razem trzymając kiełbaski na kijach nad ogniskiem zaśpiewaliśmy znaną  piosenkę „Płonie ognisko w lesie” .....



Po zjedzeniu kiełbasek, wśród dzieci został rozegrany konkurs na temat Podlasia, który przygotowała i prowadziła Alicja Temler. Za każdą poprawną odpowiedź dzieci otrzymały kartki, a na zakończenie ci, którzy mieli ich najwięcej otrzymali nagrody.



Wędrówka przez ten teren przyrodniczy, ognisko i pieczenie kiełbasek oprócz przyjemnego wytchnienia i wspaniałej zabawy dostarczyły dzieciom i seniorom wiedzy na temat występującej fauny i flory oraz Podlasia.

Ciekawe czy będzie kolejna wspólna wycieczka? :)

 

Jadwiga Barcewicz






17. Fantazje z warzyw, owoców i … kremu   – warsztaty w

         Zespole Szkół Gastronomicznych w Białymstoku

 

 

Organizowałam te warsztaty wraz z Bogusią Bilewicz. W marcu  tego roku spotkałyśmy się z Dyrekcją Szkoły i złożyłyśmy propozycję przeprowadzenia zajęć. Uzyskałyśmy akceptację pana Dyrektora Marka Józefowicza, który zaprosił nas na finał Turnieju Gastronomicznego,

 

20 marca 2013. Tematem turnieju były  „Kuchnie świata”. Uczniowie przygotowali na konkurs wiele wspaniałości, m.in. „Babeczki z łososia”,  „Rolada z indyka w szynce parmeńskiej w sosie wiśniowym”, „Schab pieczony z sosem śliwkowym”, „Szczupak faszerowany na ryżowym postumencie muśnięty ziołowym auszpikiem”, „Szynka parmeńska z musem kalafiorowym”, „Roladka z pstrąga w bakłażanie podana na pieczarkach”, „Terrina z kaczki z wiśniami”, „Pierożki z rybą oraz soczewicą, „Mus z łososia na kruchym cieście z parmezanem, owocami i kawiorem”.

 

Imprezie towarzyszył konkurs nakrycia stołów oraz wyrobów cukierniczych sporządzonych w ramach konkursu „Gastronomik czyta dzieciom” – bajkowe scenki z figurkami stworzonymi z kolorowej masy cukrowej. Z podziwem patrzyłam  na dania i przekąski przyrządzone przez uczniów.

 

Agnieszka Domań i Stefan Okuła zdobyli mistrzostwo Polski Szkół Cukierniczych. Uczniowie ci przygotowywani byli przez inż. Alicję Dębicką oraz Mieczysława Chojnowskiego i Jacka Ziębę z Akademii Mistrza ZT „Kruszwica”. Uczniowie – mistrzowie przygotowali pyszne desery, zaprezentowane na Expo Sweet 2013 r. Serdeczne gratulacje uczniom i nauczycielom.

W naszą współpracę bardzo zaangażowała się pani wicedyrektor Barbara Sawicka. Z nauczycielkami zajęć praktycznych panią Alicją Dębicką i panią Anną Żmieńko ustaliłyśmy  szczegóły naszych warsztatowych zajęć.

 

 W środę 23.10.2013, w piękny słoneczny dzień spotkałyśmy się w Zespole Szkół Gastronomicznych w ramach projektu Congenial. Przed szkołą zrobiłyśmy pamiątkowe zdjęcie.  W spotkaniu wzięły udział: Elżbieta Kułak, Józefina Bukin, Luba Michalczuk, Basia Delis, Jasia Mucha, Basia Wilczewska, Tosia Biała, Bogusia Bilewicz i Elżbieta Urban.

W szkole przywitała nas pani wicedyrektor Barbara Sawicka i pani Alicja Dębicka. Naszym przewodnikiem po szkole była Bogusia Bilewicz, która jest absolwentką tej szkoły i jej długoletnim nauczycielem. Odwiedziłyśmy między innymi szkolny sklepik, gdzie można nabyć codziennie świeżutkie wyroby uczniów. Skorzystałyśmy z okazji, robiąc bardzo udane zakupy – pierogi ze szpinakiem, gołąbki drobiowe, czy rogaliki z kapustą i grzybami.

„Dobrym Duchem” naszego spotkania była Alicja Dębicka, która wtajemniczyła nas w techniki zdobienia tortu, natomiast tajemnice CARVINGU odkryła przed nami Anna Żmieńko. Uczyłyśmy się artystycznego nacinania papryki, selera, pora, melona, czerwonej cebuli, rzodkiewki, jabłka, mango. Z zapałem próbowałyśmy swoich sił w carvingu. Ela nacinała paprykę, Bogusia – pora, Jasia – melona. Tosia utworzyła piękną kompozycję porowo – rzodkiewkową, a Luba wycięła zieloną trawkę z liści pora. Okazało się, że niezłe z nas „artystki”.

Równocześnie z tworzeniem rzeźb techniką carvingu powstawał wielki, piękny i smakowity tort śmietanowy. I tu wykazałyśmy się tworzeniem pięknych dekoracji. Pani Alicja Dębicka przygotowała tort do zdobienia, a my lepiłyśmy róże z masy cukrowej, zielone listki, które utworzyły elegancką kompozycję na naszym torcie. Józefina przygotowywała płatki, a ja lepiłam z nich róże. Poznałyśmy narzędzia, które pomagają w tej „słodkiej” twórczości.Na zakończenie spotkania uczennice – kelnerki przygotowały herbatę i podały nam ciasto. Tort był wyśmienity, z przyjemnością degustowałyśmy nasze wspólne dzieło. Kończąc warsztat podziękowałyśmy gospodyniom za przekazaną wiedzę i umiejętności, opuszczałyśmy szkołę z nadzieją ponownego spotkania.

 

                                                                                                                     Elżbieta Urban


 

 

 








18. Międzypokoleniowe zajęcia malarskie

18 listopada 2013 r. słuchaczki naszego UTW – uczestniczki projektu CONGENIAL po raz kolejny spotkały się z młodzieżą i dziećmi, realizującymi wraz ze swymi opiekunami program „Wychowawca Podwórkowy”. Obecne były panie: Zyta Gieleżyńska, Walentyna Łuksza, Luba Michalczuk, Bożena Mroczkowska, Anna Paszkiewicz – Gadek, Krystyna Szewczyk, Barbara Wilczewska, Halina Wiszowata. Nasze koleżanki z sekcji malarskiej: Zyta Gieleżyńska, Bożena Mroczkowska i Anna Paszkiewicz – Gadek przyniosły swoje malarskie prace, które zostały umieszczone na okolicznościowej wystawie, zorganizowanej na potrzeby tych naszych zajęć. Powstał bogaty zbiór, uważnie oglądany i podziwiany przez wszystkich uczestników; dzieci, młodzież, wychowawców i nas – seniorów z UTW. Obrazy oraz ich autorki zachęciły i zainspirowały obecne na zajęciach osoby do sprawdzenia własnych umiejętności i uzdolnień. Najwcześniej i najgorliwiej przystąpiły do pracy dzieci, które malowały przede wszystkim zwierzęta. Jedna z dziewczynek wybrała motyw kwiatowy, a inna podjęła się trudnej sztuki naszkicowania ludzkiego oka. Niektóre dzieci, zachęcone efektami swoich prac, postanowiły namalować kolejne obrazki. Nasze panie najchętniej tworzyły bukiety kwiatów, chociaż powstał też jeden impresjonistyczny krajobraz. Po tych bardzo twórczych i sympatycznych zajęciach ustaliliśmy zgodnie, że następnym razem spotkamy się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, żeby wspólnie wykonać ozdoby choinkowe. Przypomnimy sobie i naszym młodym partnerom dawne techniki robienia łańcuchów, aniołków, jeżyków, itp., a oni pokażą nam bardziej nowoczesne rozwiązania świątecznych dekoracji.

Barbara Wilczewska







19. Konsultacje komputerowe w Zespole Szkół Elektrycznych

            W ramach projektu CONGENIAL współpracę z młodzieżą licealną nawiązała Krystyna Szewczyk. Dzięki uprzejmości dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku mgr inż. Annie Niczyporowicz w dniu 27 listopada 2013r. grupa seniorów z naszego UTW uczyła się obsługi komputerów.

            Na pierwszym spotkaniu Pani Dyrektor powitała nas bardzo serdecznie i przedstawiła mgra Jarosława Raciborskiego – specjalistę od informatyki.

            Wykładowca przydzielił słuchaczom stanowiska przy komputerach, następnie profesjonalnie wytłumaczył podstawowe zasady działania tych urządzeń. Polecił swoim uczniom, aby każdy z nich instruował poszczególne osoby i to był „strzał w dziesiątkę”. Nasi słuchacze mogli zadawać pytania, poznawać tajniki komputerów, na przykład przygotować prezentację, a „opiekunowie” cierpliwie i taktownie tłumaczyli. Wspólne zdjęcia z młodzieżą fotografowały Jadwiga Barcewicz i Barbara Wilczewska.

            Seniorzy wezmą udział w lekcjach wychowawczych i zorganizują wspólną wycieczkę do Wasilkowa. W spotkaniu integracyjnym wzięli udział z UTW: Jadwiga Barcewicz, Barbara Delis, Helena Łukaszewicz, Luba Michalczuk, Janina Mucha, Cecylia Sosnowska, Elżbieta Stachurska, Krystyna Szewczyk, Alicja Temler, Elżbieta Wiktor, Barbara Wilczewska, Edward Wołoszyn.

            Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia tak profesjonalnie przygotowane przez mgra Jarosława Raciborskiego.

 

Krystyna Szewczyk

 






     20. Kasztanowe korale

11 października 2013r. odwiedziłam dzieci w Domu Dziecka w Supraślu. Wcześniej ustaliłam z wychowawczynią, że dzieci zbiorą kasztany, które będą surowcem do tworzenia korali. Uszyłam kilkanaście rulonów z kolorowych tkanin, które były półproduktem do naszej wspólnej pracy. Przyjechałam do Supraśla ok.14.00, niestety pozostałe członkinie sekcji „ przyjazna babcia” nie mogły wziąć udziału w tym spotkaniu. Dzieci witały mnie już z daleka. Zawsze z radością spotykam się z mieszkańcami Domu Dziecka w Supraślu, wielu z nich, to już moi starzy znajomi, na szczęście kilkorga dzieci już nie spotkałam (zamieszkały już poza placówką). Ale pojawiły się nowe osoby, poznałam Kasię-uroczą nastolatkę, z promiennym uśmiechem, oraz siostry Milenę i Edytę-jeszcze zagubione i nieufne. Po chwili rozmowy zabraliśmy się do pracy. Kasia i Paweł byli liderami, po chwili dołączył do nas Artur, którego ta praca wyciszyła, bardzo zainteresowała I całkowicie pochłonęła. Nie tylko dzieci ale także wychowawcy dzielnie wiązali węzły. Kiedy skończyły się kasztany, wkroczył Dawid z wielką torbą pięknych, brązowych  kasztanów. I mogliśmy kontynuować tworzenie jesiennych korali.  Przy pracy i miłej rozmowie czas szybko mijał. Gdy nasze dzieła były gotowe, uwieczniliśmy je na zdjęciach.

Po miłej rozrywce zabrałyśmy się z Kasią za zadanie domowe z biologii. Tematem były choroby genetyczne.  W skupieniu i z uwagą Kasia słuchała moich wywodów dotyczących mutacji i chorób genetycznych (jestem biologiem), a następnie  napisała ciekawa pracę na zadany temat.

Gdy opuszczałam Dom Dziecka, dzieci dopytywały kiedy ponownie je odwiedzę. W drodze powrotnej towarzyszyło m i zadowolenie, refleksja i przekonanie, że nasza współpraca przynosi wiele korzyści obu stronom.

 

Tekst & zdjęcia Elżbieta Urban



 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.