22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku

Imienieny obchodzą:
Anastazy, Wincenty, Wiktor
Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / CONGENIAL / PORADY PRAKTYCZNE 

PORADY PRAKTYCZNE

1. Czyszczenie i polerowanie biżuterii - Alicja Temler

2. Maseczki kosmetyczne - Alicja Temler

3. Złagodź ból zmęczonych stóp - Halina Wiszowata

4. Przepychanie rur - Halina Wiszowata

5. Zdezynfekuj blaty kuchenne - Halina Wiszowata

6. Czyszczenie srebra - Halina Wiszowata

7. Czyszczenie żelazka - Halina Wiszowata


 


 

DOBRE RADY BABCI  ALI

 

1. CZYSZCZENIE I POLEROWANIE BIŻUTERII

 

Bursztyny – czyścimy alkoholem ( denaturatem), Mocno zabrudzone wkładamy na chwilę do szklanki napełnionej alkoholem, a po wypłukaniu i wysuszeniu polerujemy kawałkiem irchy. Mniej zabrudzone przecieramy watką zwilżoną alkoholem lub olejkiem migdałowym.

 

Korale ( prawdziwe ) – płuczemy w lekko osolonej wodzie.

 

Jaspisy – myjemy gąbką  zamoczoną w  wodzie z dodatkiem octu, płuczemy i polerujemy.

 

Perły – myjemy w letniej wodzie mydlanej, lub przecieramy plasterkiem cytryny i płuczemy zimną wodą.

 

Opale i turkusy -  nie znoszą wody, czyścimy je na sucho irchą, lub zmieloną kredą z kilkoma kroplami oleju lnianego.

 

Kamea – jest bardzo delikatna. Jeżeli cięta jest w jednym kamieniu zanurzamy ją w mydlanej wodzie i delikatnie wycieramy, Jeżeli składa się z dwóch sklejonych części nawijamy na zapałkę odrobinę waty zmoczonej w spirytusie i ostrożnie czyścimy.

 

Wyroby z rogu – myjemy letnią wodą mydlaną, płuczemy osuszamy a następnie przecieramy kawałkiem czystego wosku lub olejkiem migdałowym i po 4-5 godzinach polerujemy miękką ściereczką.

 

Kość słoniowa – przedmioty rzeźbione myjemy miękką szczoteczką ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub płatków mydlanych, spłukujemy wodą i wycieramy. Po tych zabiegach zostawiamy je  na słońcu aby wyschły.

 

Przedmioty z miedzi – czyścimy amoniakiem lub octem zmieszanym z solą. Garść soli trzeba zagotować ze szklanką octu tym roztworem myć zabrudzone przedmioty. Później płuczemy w czystej wodzie, suszymy i polerujemy.

 

Brązy – czyścimy na sucho popiołem lub miałkim węglem drzewnym. Potem zbieramy flanelką pył i polerujemy.

 

Srebro – duże powierzchnie czyścimy amoniakiem zmieszanym z kredą. Srebrne ozdoby wkładamy na 12 godzin do naczynia ze spirytusem denaturowanym, a po wyjęciu suszymy je posypując je ciepłymi i suchymi trocinami, Biżuterię można także myć w wodzie z dodatkiem amoniaku.

 

Złote ozdoby –myjemy w ciepłej mydlanej wodzie z dodatkiem sody krystalicznej ( 50g mydła i 5 g wody) Potrząsamy chwilę naczyniem. Potem płuczemy dokładnie w ciepłej wodzie i suszymy, a następnie zanurzamy w spirytusie denaturowanym, suszymy i polerujemy.

 

Marmurowe blaty i przedmioty dekoracyjne – myjemy ciepłą wodą z dodatkiem mydła, następnie płuczemy. Po przeschnięciu pastujemy bezbarwną pastą  i polerujemy.


 

2. MASECZKI KOSMETYCZNE

Maseczki znane są i stosowane od tysięcy lat, wykonanie ich jest proste, a efekty są znakomite.

 

Maseczka z białka –białko ubijamy na pianę, dodajemy kilka kropli soku z cytryny. Maseczka skuteczna przy rozszerzonych porach i zwiotczeniu skóry.

 

Maseczka z drożdży – 2 dkg drożdży rozprowadzamy letnim mlekiem na papkę, nakładamy na twarz na 30 minut, Maseczka nadaje się do cery tłustej i zanieczyszczonej wągrami. Do  cery suchej zamiast wody dodajemy oliwy. Maseczkę zmywamy gorącą wodą  i spłukujemy zimną.

 

Maseczka z marchwi – ucieramy 2 młode marchewki, mieszamy łyżeczką mąki ziemniaczanej i żółtkiem, kładziemy na umytą twarz na 20 minut. Maseczka nadaje się do każdej cery, działa odświeżająco i wygładza skórę.

Maseczka z ogórków -  świeży ogórek pokrojony w plastry lub obierki z ogórka kładziemy na twarz. Maseczka dobrze wpływa na wysuszoną i zaczerwienioną skórę, działa wybielająco.

 

Maseczka serowo-miodowa – łyżkę świeżego twarogu mieszamy z łyżką miodu. Nakładamy na 20 minut, zmywamy letnią wodą, Maseczka działa odżywczo, odświeżająco.

 

Maseczka żółtkowo-miodowa – żółtko i kilka kropli oliwy ucieramy, a gdy zgęstnieje dodajemy łyżeczkę miodu. Maseczkę nakładamy na 20 minut i potem zmywamy letnią wodą. Maseczka polecana jest szczególnie jesienią.

 

Maseczka winogronowa – nacieramy twarz sokiem z winogron, po 15 minutach zmywamy zimną wodą. Maseczka wygładza skórę twarzy.

 

Maseczka z pomidorów – sokiem wyciśniętym ze świeżego, dojrzałego pomidora smarujemy twarz, po 20 minutach zmywamy letnią wodą, Maseczka oczyszcza i rozjaśnia skórę i ściąga pory.

 

Maseczka z truskawek – codziennie przez kilka kolejnych dni smarujemy rozgniecioną truskawką twarz, a gdy wyschnie zmywamy letnią wodą, Po takiej kuracji cera będzie znakomita.

 

Maseczka ziołowa ochraniająca dla cery suchej – łyżka nasion lnu, łyżeczka liści rozmarynu, łyżeczka kwiatu rumianku (zmielonych). Zmieszane zioła zalewamy zimną,  a uzyskaną papkę nakładamy na twarz na 20 minut, Maseczkę zmywamy chłodną przegotowaną wodą.

 

Maseczka odżywczo witaminowa z siemienia lnianego do cery suchej -  2 łyżki siemienia lnianego zalewamy wodą i gotujemy pół godziny. Papkę chłodzimy i nakładamy na twarz i przykrywamy podwójną warstwą gazy nasyconej naparem z kwiatu lipy lub rumianku. Maseczkę zmywamy po 20 minutach.

 

Maseczka ziołowa dla cery suchej i wrażliwej – 2 łyżki zmielonego rumianku, 2 łyżki zmielonej szałwii zalewamy małą ilością wrzącej wody, aby utworzyła się gęsta papka. Dodajemy żółtko i łyżkę twarożku. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, Maseczkę nakładamy na twarz i szyję na 30 minut, po usunięciu maseczki skórę należy opłukać letnią wodą.

 

Maseczka ziołowa dla ery zwiotczałej i zmęczonej – 2 łyżki zmielonego rozmarynu i 2 łyżki zmielonego kopru włoskiego zalewamy wrzącym mlekiem, tak aby utworzyła się gęsta papka. Dodajemy łyżeczkę miodu i startej marchwi oraz kilkanaście kropli witaminy A, Nakładamy maseczkę na twarz i szyję, zmywamy po 30 minutach letnią wodą.

Maseczka upiększająca ( dla pań w trzecim wieku ) – rozgotować łyżkę siemienia lnianego, 2 łyżki pszennych otrąb ze zmielonym zielem skrzypu, macierzanki, korzeniem żywokostu, korzeniem prawoślazu, kwiatem chabru, kwiatem nagietka, nasionami kozieradki, zielem bratka, kwiatem rumianku, płatkami kwiatu dzikiej róży ( wszystkie po pół łyżeczki). Papkę nakładamy pędzelkiem na twarz, zostawiając skórę powiek  i miejsca dookoła oczu natłuszczone kremem odżywczym. Maseczkę zmywamy po 20 minutach naparem z rumianku. Uwaga: maseczkę można stosować nie częściej niż raz w miesiącu.

Maseczka oczyszczająca do cery tłustej – 3 łyżeczki kwiatu rumianku, łyżka liści prawoślazu, łyżka nasion lnu, łyżka ziela macierzanki, Rozrabiamy zioła na gęstą papkę za pomocą ciepłej wody, nakładamy na twarz, przykrywamy papkę ligniną, warstwą gazy i ceratką plastykową, po 30 minutach zmywamy twarz naparem kwiatu dzikiej róży lub kwiatu rumianku.

Maseczka dla skóry o rozszerzonych porach – łyżkę zmielonego skrzypu polnego, łyżkę zmielonego kwiatu lipowego zalewamy wrzącą wodą. Łyżkę  świeżych drożdży rozprowadzamy letnią wodą. Łączymy oba te składniki dodajemy kilkanaście kropli witaminy D. Maseczkę nakładamy na 30 minut i zmywamy letnią wodą.

Opracowała:

Alicja Temler



 3. Złagodź ból zmęczonych stóp


 

Do miski z letnią wodą, wlej 0,5 szkl. octu jabłkowego winnego. Mocz stopy ok.05 godz. Po kąpieli wmasuj w stopy krem do stóp. Przynosi wielką ulgę bolącym stopom,wspomaga również leczenie grzybic skory stóp.

Możemy też zrobić kąpiel, wlewając do wanny 2szkl octu winnego jabłkowego,bardzo orzeźwia,oraz przynosi ulgę obolałym plecom i mięśniom .

Halina Wiszowata


 

4. Przepychanie rur

 

Wsyp do zlewu ,do kolanka, 2 duże łyżki sody oczyszczonej( może być przeterminowany proszek do pieczenia- też dobrze myje fugi ).zalej 1 szkl. gorącego octu spirytusowego 10%.(proszę nie nachylać się zbytnio przy wlewaniu octu,ponieważ soda bardzo buzuje) Zostaw na kilka godz. najlepiej na noc. Można zabieg powtórzyć. Sposób bardzo skuteczny i tani.

Halina Wiszowata



 

5. Zdezynfekuj blaty kuchenne


 

Kwas octowy ma właściwości odkażające. Zabija bakterie chorobotwórcze, m.in.:E coli,

Salmonella, gronkowce. Usuwa też tłuszcz.

Wlej do spryskiwacza dwie równe części- wody i octu spirytusowego10%. Spryskujemy blaty kuchenne,oraz deski do krojenia. Jeżeli deska wymaga oprócz dezynfekcji,pozbycia się przykrych zapachów,posyp je sodą oczyszczoną, a następnie popryskaj nierozcieńczonym octem. Po 5 min. kiedy przestanie pojawiać się piana,spłucz deskę zimną wodą.

Halina Wiszowata


 


 

6. Czyszczenie srebra


 

Do miseczki z wodą i rozpuszczonym mydłem (może być szare) wlać trochę amoniaku. Zanurzyć srebro,czyścić starą szczoteczką do zębów,zwłaszcza trudno dostępne miejsca.

Drugim sposobem jest keczup który usuwa śniedź ze srebra. Wyroby gładkie zanurzamy na chwilę w miseczce z keczupem,jeżeli są rzeźbione dokładnie nanosimy keczup starą szczoteczką do zębów. Po kilku minutach spłukujemy i osuszamy.

Halina Wiszowata


 


 

7. Czyszczenie żelazka


 

Na kartkę wysypujemy sól i prasujemy ciepłym żelazkiem.

Halina Wiszowata

 


 


 


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.