22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku
Imienieny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor
|
Zakończenie projektu CONGENIAL
19 listopada 2014r. w Klubie „Jubilat” odbyło się uroczyste podsumowanie projektu CONGENIAL, zorganizowane przez Danutę Sajur – koordynatora tego międzynarodowego przedsięwzięcia.
Prezes UTW – Krystyna Szner, powitała serdecznie gości i uczestników projektu oraz podziękowała za rzetelne działanie w realizacji bogatego programu projektowego.
Danuta Sajur również przekazała wyrazy uznania wszystkim aktywnie działającym w realizacji projektu. Stwierdziła, że wcześniej miała wiele obaw, czy spełnimy wymagania programowe. Nie spodziewała się tak ciekawych rezultatów. Owocna była współpraca z wychowawcami podwórkowymi, nie zawiedli również seniorzy piszący i przekazujący na stronę internetową projektu wspomnienia dla potomnych. Wydano ciekawe publikacje książkowe: „Nasze dziedzictwo”, „Rodzinne wspomnienia dla potomnych”, „Podlaskie tradycje łączą pokolenia”. Przy opracowaniu wspomnień rodzinnych wspomagał seniorów prof. Józef Maroszek na seminarium historycznym. Dla zagranicznych gości przygotowano specjalne wydanie gazetki „Wiecznie Młodzi” w języku angielskim. Nasza koordynatorka zaproponowała, aby uczestnicy projektu podziękowali sobie nawzajem za współpracę. Zadania były wielkie, ale takie są również zasługi.
Nagrodzono dyplomami i książkami wspomagających realizację projektu Congenial – prof. Mestwina Kostkę, księgowe, wychowawców podwórkowych, opiekunki sekcji artystycznych, przygotowujące wystawy, redaktorów książek, kroniki, strony internetowej i artykułów …
Uczestniczki projektu CONGENIAL, które przez dwa lata twórczo pracowały, aby zrealizować niezwykle bogaty program, także otrzymały dyplomy i książki, przede wszystkim publikacje ze swymi wspomnieniami. Warto przypomnieć kilka najważniejszych przedsięwzięć:
- udział w międzynarodowych spotkaniach w Grecji, Słowenii, Turcji, Włoszech i Polsce; prezentowanie metod współpracy międzypokoleniowej, poznawanie innych kultur, znajomość języka angielskiego
- pisanie wspomnień dla potomnych
- opracowanie i wydanie książek
- twórcze spotkania z dziećmi i młodzieżą
- wystawy fotograficzne, malarskie, hafciarskie
- występy uzdolnionych artystycznie seniorek
- opracowanie dokumentacji
Każda z uczestniczek projektu, aby wyjechać na spotkanie zagraniczne, musiała zdobyć określoną liczbę punktów, potwierdzającą aktywność i zaangażowanie.
Wszyscy seniorzy z UTW, których wiersze, wspomnienia czy prace graficzne znalazły się w opracowanych publikacjach, również otrzymali dyplomy i książki ze swymi pracami.
Danuta Sajur nie omieszkała podziękować pracownikom klubu Jubilat za pomoc w przygotowaniu sali, w której odbywały się próby, wystawy i spotkania.
Koordynatorka projektu pamiętała o wszystkich współtworzących sukces, nadszedł czas podziękowania samej Danucie Sajur oraz Helenie Łukaszewicz, jej „prawej ręce”, znakomitej anglistce.
Alicja Temler wręczyła naszym animatorkom albumy upamiętniające wyjazdy projektowe do Słowenii, Włoch, Grecji i Turcji oraz dyplomy z pięknymi podziękowaniami i zdjęciami uczestniczek projektu. Prezes UTW, wręczając kwiaty, przekazała ponownie wyrazy uznania za tak intensywną i owocną pracę. Dla obu pań zabrzmiało ogólne spontaniczne „sto lat”.
Prof. Mestwin Kostka w swoim wystąpieniu pozytywnie ocenił twórcze działania seniorek. Stwierdził, że w swym bogatym doświadczeniu pedagogicznym najwyżej ocenia słuchaczy UTW, dlatego powinni czuć się dowartościowani. Dzięki Danucie Sajur i wielu realizowanym projektom seniorzy z naszego UTW są znani w Europie, promują wiele wspaniałych pomysłów. Musimy zadbać o to, aby pieniądze z UE wspierały naszą działalność. Zaapelował o dalszą aktywność w realizacji naszych zamierzeń.
Po części oficjalnej uczestnicy projektu BASE zaprezentowali program artystyczny. Śpiewali przeboje znane z lat naszej młodości, recytowali nastrojowe wiersze, tańczyli przy akompaniamencie muzyki zapewnionej przez Roberta Panka i Zdzisława Kulikowskiego. Uczestnicy spotkania, racząc się kanapeczkami i ciastem, z przyjemnością oglądali występ młodych seniorów, a nawet sami chętnie ruszyli w tany.
Projekt CONGENIAL przyczynił się do genialnego zrealizowania założeń programowych dzięki „wydobyciu drzemiących w seniorach talentów”, entuzjazmu i twórczego zapału.
Krystyna Szewczyk
uczestnicy projektu CONGENIAL (fot. Alicja Temler)
| | | | Danuta Sajur- koordynator projektu | podziekowania wychowawcom podwórkowym | podziękowania pracownicom z Klubu "Jubilat" >> | |
Spisane dla potomnych
Międzynarodowy projekt CONGENIAL, mający na celu łączenie pokoleń, dla nas seniorów był wspaniałą okazją do spisania swoich wspomnień, a następnie przekazania ich naszym dzieciom i wnukom.
Pierwotnie organizatorzy projektu zakładali dwa działy; historie rodzinne, ukazujące życie własne i naszych najbliższych oraz tradycyjne obrzędy i zwyczaje, kultywowane na Podlasiu. Wkrótce jednak okazało się, że pragniemy również przypomnieć dawne przepisy kulinarne i podzielić się poradami praktycznymi. W rezultacie na stronie internetowej projektu CONGENIAL znalazło się 40 prac w dziale „Mała historia – my i życie naszych rodzin”, 27 – w „Tradycyjne obrzędy i zwyczaje świąteczne Podlasia”, całe mnóstwo przepisów oraz porady praktyczne.
Sięgnęliśmy także do prac naszych słuchaczy, którzy w roku akademickim 2009/2010 pod kierunkiem prof. Józefa Maroszka na seminarium historycznym pod tytułem „Mój ojciec” opracowali wspomnienia o swoich przodkach, przedstawili rodzinne historie i genealogie.
W ramach projektu CONGENIAL powstały trzy książki. Wspomnienia 9 uczestników sekcji historycznej zostały zamieszczone w publikacji pt. „Nasze dziedzictwo” – 208 stron. Największą pozycją – 34 autorów – okazała się książka pt. „Rodzinne wspomnienia dla potomnych” – 270 stron. Obejmuje ona historie naszych rodzin niemal z całego XX wieku; od pierwszej wojny światowej po lata dziewięćdziesiąte. Wydawnictwo „Podlaskie tradycje łączą pokolenia” zgromadziło opisy tradycyjnych obrzędów i zwyczajów, a także przepisy kulinarne i porady przydatne w codziennym życiu. Wśród projektowych książek jest najmniejszą objętościowo pozycją – 176 stron. Do prac w języku polskim zostały dołączone teksty w języku angielskim, ponieważ jest to język międzynarodowych projektów.
W imieniu własnym i organizatorów projektu CONGENIAL pragnę gorąco podziękować wszystkim autorom, którzy w swoich pracach sięgnęli do zasobów własnej pamięci, do rodzinnych wspomnień, przekazywanych niekiedy z pokolenia na pokolenie, zamieścili unikalne archiwalne rodzinne fotografie.
Oddzielne podziękowania należą się współmałżonkom, a przede wszystkim dzieciom i wnukom naszych słuchaczy – wszystkim młodym, którzy pomogli seniorom w komputerowym opracowaniu treści i zdjęć, a także wysłaniu przy pomocy poczty elektronicznej.
Ze swej strony serdecznie dziękuję koleżance Jadwidze Barcewicz, z którą przez cały czas trwania projektu ściśle współpracowałam. Muszę przyznać nieskromnie, że to dzięki temu naszemu współdziałaniu, ogromnemu zaangażowaniu i wręcz uporowi mogły powstać projektowe publikacje. Krystynie Szewczyk dziękuję za redakcję książki „Podlaskie tradycje łączą pokolenia”, a Ninie Grygoruk za ilustracje do niej. Natomiast Marii Makal zawdzięczamy zdjęcia świątyń; sanktuarium prawosławnego w Grabarce i meczetu w Kruszynianach.
Mam nadzieję, że projektowe zadanie spisania i przekazania potomnym wspomnień zachęci słuchaczy UTW do dalszych rodzinnych badań historycznych. Już wiemy, że naszymi pracami zainteresował się znany i ceniony białostocki historyk prof. Adam Dobroński. Oddział IPN w Białymstoku szczególnie jest zainteresowany tematem wywózek na Sybir; niektórzy z nas byli zesłani jako dzieci. Z całą pewnością warto również udokumentować czasy nam bliższe, które dobrze pamiętamy – lata powojenne, a w nich codzienne życie na wsi i w mieście, udział w życiu społeczno – politycznym, zmiany zachodzące w obyczajowości i świadomości rodaków. Wszyscy przeżyliśmy przełom wieków, a nawet tysiącleci. Dla młodych pokoleń jesteśmy prawdziwą skarbnicą wiedzy o czasach minionych, które coraz bardziej przechodzą do historii.
Barbara Wilczewska
09 maja 2014 r. odbyło się kolejne zebranie wszystkich słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, którzy uczestniczą w projekcie „Connecting Generations (Łączenie pokoleń)” – CONGENIAL. Spotkanie prowadziła Danuta Sajur – koordynator projektu. W spotkaniu uczestniczyło 21 osób. Na początku przekazała wszystkim obecnym, aktualny program spotkania partnerskiego projektu w Białymstoku, kończącego jego realizację. Głównym tematem zebrania było omówienie programu organizacji spotkania, które odbędzie się w dniach 29 – 31 V 2014 r. Kolejno były omawiane sesje programowe (od 1 do 8), zadania do wykonania, utworzono listy uczestnictwa słuchaczy naszego UTW oraz osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych zadań.
Na zakończenie Danuta Sajur zaprezentowała wydanie w języku angielskim gazetki „Wiecznie Młodzi” poświęconej realizacji projektu CONGENIAL, która zostanie wręczona partnerom i zaproszonym gościom spotkania.
Jadwiga Barcewicz
W dniu 8 kwietnia 2014r. . zakończyły się zajęcia na kursie języka angielskiego dla zaawansowanych w ramach projektu „CONGENIAL”. Zajęcia prowadziła Pani Ewa Błoch. Podczas zajęć były organizowane dyskusje tematyczne, które będą nam służyły w dalszej pracy przy projektach Grundviga. Na przykład będąc na lotnisku musiałyśmy zorientować się z którego stanowiska odlatuje nasz samolot a na dworcu kolejowym z którego peronu odjeżdża nasz pociąg. Nauczyłyśmy się jak należy robić zakupy, opowiedzieć naszym kolegom jak wygląda nasze miasto, o przyrodzie naszego regionu. Zajęcia pozwoliły nam na „rozwiązanie języka” i podejmowanie dyskusji na różne tematy w języku angielskim.
Dziękujemy Pani Ewo!!!!!
Alicja Temler
Kursy nauki języka angielskiego
W ramch projektu CONGENIAL w miesiącu grudniu 28 słuchaczy UTW uczestników projektu w dwóch grupach rozpoczęło naukę języka angielskiego: grupa I - dla poczatkujacych i grupa II dla zaawansowanych. Zajęcia prowadzi pani Ewa Bloch.
Na kurs języka angielskiego dla początkujących od dnia 02.12.2013 r. /poniedziałek/ o godz. 14:45-16:15 Białystok ul.Świętojańska 22 uczęszczają:
1. Rogalska Krystyna
2 .Bielas Anna
3. Lautsch Teresa
4. Michalczuk Luba
5. Łuckiewicz Jadwiga
6. Szewczyk Krystyna
7. Stachurska Elżbieta
8 .Łada Danuta
9. Kackieło Elżbieta
10.Sosnowska Cecylia
11.Wierzbicka Sabina
12.Wondołowski Tadeusz
W grupie dla zaawansowanych języka angielskiego od dnia 03.12.2013r. /wtorek/ godz. 9:00- 10:30 Białystok ul. Świętojańska 22 uczą się:
1. Kułak Elżbieta
2. Temler Alicja
3. Pytel-Król Zofia
4. Stelmach Halina
5. Urban Elżbieta
6. Bukin Józefina
7. Paszkiewicz-Gadek Anna
8.Ostapowicz Regina
9. Kierus Kazimierz
10.Łuksza Walentyna
11.Wiszowata Halina
12.Adamowicz Alicja
13.Trybulska Łucja
14.Zubik Halina
15.Delis Barbara
16.Szulga Maria
Ponadto jezyka angielskiego uczą się u pani Ewy Bloch uczestnicy zakończonego projektu NATURE, którzy są rownież uczestnikami projektu CONGENIAL:
1. Wilczewska barbara
2. Łopatecka Danuta
3. Zawadzka Aleksandra
4. Halina Załęska
5. Barcewicz Jadwiga
ZEBRANIE UCZESTNIKÓW PROJEKTU
27 stycznia 2014 r. odbyło się zebranie wszystkich słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, którzy uczestniczą w projekcie „Connecting Generations (Łączenie pokoleń)” – CONGENIAL. Spotkanie prowadziła Danuta Sajur – koordynator projektu. Na początku przekazała do wglądu wszystkich obecnych ocenę działalności projektu CONGENIAL w zakresie dodatkowych prac w okresie X 2012 – XII 2013 r. dokonaną przez nią jako koordynatora projektu.
Głównym tematem zebrania było omówienie organizacji spotkania partnerów projektu w Białymstoku w dniach 29 – 31 V 2014 r. W tym czasie przewidziane są: wykłady na temat współpracy międzypokoleniowej, komputerowa prezentacja UTW, prezentacje dokonań wszystkich partnerów, zwiedzanie Białegostoku z przewodnikiem, udział w uroczystym otwarciu wystawy związanej z 20-leciem UTW oraz w występie artystycznym, który temu wernisażowi będzie towarzyszył. Zostanie zaprezentowany spektakl wielopokoleniowy przygotowany przez Danutę Ładę. Wystąpi zespół „Małe Kurpie” oraz dzieci i młodzież pod opieką „Wychowawców Podwórkowych”, a także inne zespoły. Uczestnicy projektu w Supraślu będą mieli spotkanie z młodzieżą – uczniami Liceum Technik Plastycznych, gdzie przewidziany jest udział w warsztatach. Zaplanowana jest również wizyta w Białostockim Muzeum Wsi, które nasi goście najpierw zwiedzą, a potem będą tam mieli kolejne warsztaty – lekcję garncarstwa z udziałem dzieci. Również w Białostockim Muzeum Wsi przewidziane są występy artystyczne, stoliki z jedzeniem i stoliki, przy których będzie prezentowana nauka różnych form rękodzieła. Podczas tej imprezy nastąpi oficjalne zakończenie spotkania z wręczeniem certyfikatów.
Po omówieniu planowanego przebiegu edukacyjnej wizyty partnerów projektu CONGENIAL w Białymstoku Danuta Sajur jako koordynator przedstawiła przydział zadań gospodarzy, czyli wszystkich słuchaczy, uczestniczących w projekcie.
Barbara Wilczewska
Mędrcy świata monarchowie
Noworoczne spotkanie w PRL-u, które odbyło się w dniu 7 stycznia 2014 roku, było okazją do podsumowań dotyczących działalności w roku 2013.
1. Relacja z działalności w 2013 roku
a) Ilość spotkań -29
b) Różnorodność repertuaru: historyczny (odzyskanie niepodległości, powstanie 1830 roku), podtrzymujący tradycje (Adwent, Boże Narodzenie)
c) Wielość form: śpiew solowy, śpiew grupowy, z akompaniamentem, z linią melodyczną
d) Wielość gatunków: pieśni patriotyczne, ludowe, przyśpiewki, kolędy
e) Formy spotkań: klubowe, integracyjne z uczniami Szkół Podstawowych, z koordynatorami projektów międzynarodowych, z gośćmi z Francji
f) Udział w realizacji projektów: projektu własnego, Nature, Congenial, Base
g) Współpracowali z nami: córka Danuty Łady- Anita, która przygotowywała kopie piosenek, p Zdzisław Kulikowski, który akompaniował wykonawcom piosenek
2. Nawiązanie do Święta Trzech Króli
Nawiązując do Święta Trzech Króli grupa przyozdobiła głowy w korony i zaśpiewała kolędę z XVII wieku „Mędrcy świata monarchowie”, która została skomponowana przez Zygmunta Odelgiewicza do słów Stefana Bortkiewicza.
3. Śpiew grupowy w formie karaoke
Śpiewaliśmy różne piosenki, które będą stanowić repertuar programu BASE, między innymi: „Kocha się raz”, „Czy te oczy mogą kłamać”, „Israel- wiązanka żydowska”. Dostaliśmy program na komputer do nauki śpiewania w domu i propozycje piosenek do nauczenia się. Od przyszłego tygodnia będzie możliwość ćwiczenia śpiewu wybranej piosenki z akompaniamentem.
Danuta Łada,Bożena Kosior, Halina Stelmach
Foto: Bożena Kosior
WIECZÓR KOLĘD
"Jest taki dzień bardzo ciepły choć grudniowy
Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
....Niebo ziemi, niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia
Drzewa ptakom, ptaki drzewom
Tchnienie wiatru płatkom śniegu..."
To było nasze motto wieczoru kolędowego, który odbył się we czwartek 19 grudnia 2013r.
Śpiewaliśmy najstarsze kolędy polskie:
"Bóg się rodzi" napisał Franciszek Karpiński w 1838 r. Kolęda zabrzmiała po raz pierwszy w Starym Kościele Farnym w Białymstoku. Pierwsze jej wydanie sporządzono u Bazylianów w Supraślu;
"Anioł pasterzom mówił" powstała również w 1838 r.;
najbardziej znaną kolędę na świecie "Cicha noc", która powstała w 1787 r. Skomponował ją Franz Gruber, a słowa polskie napisał Piotr Maszyński. Tę piękną kolędę śpiewaliśmy po polsku, angielsku, rosyjsku i w języku esperanto.
Treść innych kolęd wyraziliśmy jasełkami. Maryję zagrała Halina Stelmach, Św. Józefa Józef Szumilas. Byli też pastuszkowie i anioły. Narratorem była Bożena Kosior.
Aby Święta Bożego Narodzenia były bliskością i spokojem a Nowy Rok Dobrym Czasem!
Bożena Kosior, Danuta Łada
foto Bożena Kosior.
Adwentowe śpiewy w PRL-u
Adwent (łac. Adventus – przyjście) jest to czas, który rozpoczyna rok kościelny, a cztery jego niedziele przypominają owe 4000 lat wyczekiwania Mesjasza. Jest to czas przygotowania do Bożego Narodzenia. W kościołach w czasie adwentu odprawiana jest msza do NMP tzw. roraty. Nazwa roraty pochodzi od pierwszych słów pieśni towarzyszącej rozpoczęciu mszy św. w okresie Adwentu „Roratecoeli de super” (Niebiosa rosę spuście nam z góry). Inne pieśni śpiewane w kościołach, a dawniej też po domach o tzw. szarej godzinie, podczas Adwentu to: Marana tha (Przyjdź Panie), Niebiosa rosę spuście nam z góry, Oto Pan Bóg przyjdzie, Spuście nam na ziemskie niwy. Śpiewanie pieśni adwentowych ma nam pomagać we właściwym przeżywaniu czasu oczekiwania na Zbawiciela, który chce wejść w nasze życie i zmienić je na lepsze.
Na naszym adwentowym spotkaniu śpiewaliśmy pieśni adwentowe i ludowe między innymi pieśni ludowego zespołu Śląsk (4 grudnia – Barbórka):Prząśniczkę Karolinkę, Starzyka, Głęboką studzienkę, Górniczy walczyk. Osoby śpiewające, dla pokreślenia „surowego charakteru” czasu adwentu, przykryły głowy kobiecymi czapkami i chusteczkami.
Naszym śpiewom akompaniował p. Zdzisław Kulikowski a filmował je Kazimierz Kierus.
Scenopis i foto Bożena Kosior
Tekst opracowała Halina Stelmach
Rocznica Powstania Listopadowego
Dnia 26 listopada 2013 r odbyło się kolejne spotkanie grupy śpiewającej związanej z programem „Congenial”. W spotkaniu wzięło udział 13 osób: Danuta Sajur, Danuta Łada, Zofia Pytel- Król, Halina Wiszowata, Jadwiga Łuckiewicz, Józefina Bukin, Jadwiga Jaroszyńska, Halina Okońska, Janina Mucha, Cecylia Sosnowska, Elżbieta Kackieło, Bożena Kosior i Halina Stelmach.
Spotkanie, w pierwszej części, było poświęcone rocznicy Powstania Listopadowego, które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. Grupa ćwiczyła wykonanie „Warszawianki”, pieśni, która powstała pod wpływem wydarzeń związanych z powstaniem listopadowym. Pieśń ta została napisana w języku francuskim przez narodowego poetę Francji Delavigue’a. Autorem najbardziej znanego polskiego przekładu był poeta i historyk Karol Sienkiewicz, brat dziadka Henryka Sienkiewicza. Muzykę skomponował Karol Kurpiński. Pieśń cieszyła się wielką popularnością. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r była jedną z kandydatek do miana hymnu państwowego.
W drugiej części spotkania, w związku z francuskim rodowodem „Warszawianki”, wspominaliśmy niedawne spotkanie z naszymi francuskimi przyjaciółmi uczestniczącymi w programie SIC. 27 listopada 2013 r będą oni obchodzićświęto Chanuka. Święto to jest świętem ruchomym. Rozpoczyna się ono o zachodzie słońca w dzień poprzedzający poniższą datę np.: 9 grudnia w roku 2012, 28 listopada w roku 2013, 17 grudnia w roku 2014 i trwa 8 dni.
Najważniejszym rytuałem święta jest zapalanie świateł: jednego pierwszego dnia święta, dwóch, drugiego itd. Serwowane są właściwe dla tego święta potrawy m. in. pączki z konfiturami posypane cukrem pudrem. Nawiązując do święta Chanuka, po zapaleniu chanukowej świeczki, śpiewaliśmy piosenki żydowskie „Donna donna czyli jedzie Mojszele”, „To świt, to zmrok” i inne. Wszystkie osoby, podczas śpiewania tych piosenek , miały na głowach żydowskie jarmułki z kolekcji Bożenki Kosior. Była ona inicjatorką przypomnienia święta Chanuka i przygotowała też odpowiedni słodki poczęstunek.
W Wielkiej Synagodze w Tykocinie wieczór chanukowy odbędzie się 5 grudnia 2013 r o godzinie 15.00.
Scenopis i foto: Bożena Kosior
Tekst opracowała: Halina Stelmach
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na ostatnim spotkaniu grupy PRL 19 listopada b.r., śpiewaliśmy tylko piosenki patriotyczne i wojskowe. Uczestnikami tego spotkania byli: Zofia Pytel-Król, Elżbieta Kackieło, Józef Szumilas, Halina Wiszowata, Bożena Kosior, Józefina Bukin, Cecylia Sosnowska, Janina Mucha, Halina Okońska, Halina Stelmach, Jadwiga Jaroszyńska, Danuta Łada. Dzięki Bożence Kosior i mojej córce Anicie wyposażeni byliśmy w zestawy tekstów dwunastu piosenek. Bożenka przyniosła polską flagę oraz biało-czerwone rekwizyty i plakietki z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Nawet poczęstunek miał barwy biało-czerwone /między innymi Halinka Wiszowata przygotowała biało-czerwony tort galaretowy/. Rozpoczęliśmy „…marsz, marsz Polonia marsz dzielny narodzie odpoczniemy po swej pracy w ojczystej zagrodzie…”. Potem śpiewaliśmy np. „Białe róże”, „Hej hej ułani”, „Jak to na wojence ładnie”, „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”, „Stoi ułan na widecie”,"Wojenko wojenko”….. Przed nami kolejna rocznica powstania listopadowego. Wtorkowe spotkanie 26 listopada br. rozpoczniemy „Warszawianką”. Zapraszamy wszystkich miłośników wspólnego śpiewania do klubu „Jubilat” na godz. 15.
Danuta Łada zdjęcia Bożena Kosior
KSIĄŻKI DLA DZIECI
W końcu września 2013 roku Danuta Sajur koordynator międzynarodowego projektu partnerskiego pt. „Łączenie pokoleń” ( w skrócie CONGENIAL) wraz z asystentką Heleną Łukaszewicz dostarczyły do Pogotowia Opiekuńczego w Białymstoku przy ul Orlej 6 około 200 książek.
Książki zostały zebrane wspólnie przez grupę uczestników projektu CONGENIAL z UTW w Białymstoku, przez Białostockie Towarzystwo Esperantystów oraz Bibliotekę w Centrum im. Ludwika Zamenhofa i zostały przeznaczone na wzbogacenie podręcznej Biblioteki tego Pogotowia.
Działanie to stanowi element współpracy uczestników projektu Congenial z UTW w Białymstoku i Programu miasta Białegostoku pt. „Wychowawcy Podwórkowi” na rzecz łączenia pokoleń.
W dniu 23 sierpnia 2013r. odbyło się pierwsze robocze spotkanie słuchaczy reprezentujących grupy organizacyjne imprez i projektów: 20 - lecia UTW w Białymstoku, spotkania edukacyjnego w Białymstoku kończącego realizację projektu CONGENIAL, projektu BASE, którego realizację rozpoczynamy oraz zakończenia roku akademickiego 2013/2014. Spotkanie prowadziła Danuta Sajur koordynator projektów międzynarodowych, a uczestniczyli Krystyna Szner prezes UTW, Alicja Temler, Józefina Bukin, Jadwiga Łuckiewicz, Barbara Wilczewska i Jadwiga Barcewicz.
Zostały wstępnie omówione następujące zagadnienia:
- wstępne terminy i miejsca poszczególnych spotkań i imprez
- programy imprez i spotkań
- uczestnicy
- organizacja i tematyka wystaw
- tematy wykładów
- repertuar spektakli
Jadwiga Barcewicz
PROJEKT CONGENIAL - GRUPA ŚPIEWACZA „PRL”
W ramach realizacji międzynarodowego projektu partnerskiego „CONGENIAL” powstała w marcu 2013 r. grupa śpiewacza „PRL” /czytaj: Piosenki Retro i Ludowe/. Grupę prowadzi Danuta Łada wraz z Zofią Pytel-Król. Śpiewamy amatorsko.
Chcemy ocalić od zapomnienia piękne, melodyjne stare piosenki oraz poprzez wspólne międzypokoleniowe śpiewanie przy różnych okazjach, relaksować się i integrować pokolenia. Mamy nadzieję, że nauczymy śpiewać właśnie te piosenki dzieci czy młodzież i nadejdzie czas gdy one wprowadzą je do swojego repertuaru.
Najbardziej aktywnymi członkami grupy są: Jadwiga Jaroszyńska, Elżbieta Kackieło, Bożena Kosior, Zofia Pytel-Król, Jadwiga Łuckiewicz, Janina Mucha, Halina Okońska, Józef Szumilas, Halina Wiszowata. Członkiem grupy może być każdy członek UTW oraz inne osoby bez względu na wiek i umiejętności i nie muszą być uczestnikami projektu CONGENIAL. Wystarczy pasja i radość ze wspólnego śpiewania z młodszymi pokoleniami przy każdej okazji.
Spotykamy się we wtorki w klubie „Jubilat” na ulicy Głowackiego. Spotkania te mają swobodny, towarzyski charakter przy kawie i herbacie. Każda osoba otrzymuje teksty piosenek. Aktualnie mamy w repertuarze około 30 piosenek. Są to np.: „Pod jaworem”, „Z tamtej strony Wisły”, „Marianna”, „Obozowe tango”, „Czarne oczy”, „Pszczółka”, „Dona dona”, „Que sera”, „Lniany ręcznik”… Każda osoba może zaproponować nową piosenkę.
Pierwszy kontakt z młodszymi pokoleniami nawiązaliśmy w marcu br. dzięki wychowawczyni podwórkowej z osiedla TBS Ewie Kraszewskiej. Pani Ewa reprezentuje program Prezydenta Miasta Białegostoku „WYCHOWAWCA PODWÓRKOWY”. Spotkałyśmy się w kawiarni hotelu „Gołębiewski” aby omówić organizację naszych wspólnych imprez z dziećmi. Pani Ewa, Zofia Pytel-Król i Bożena Kosior przedstawiły ciekawe pomysły dotyczące doboru repertuaru i rekwizytów. Ich pomysły uatrakcyjniły spotkania z dziećmi. Były wspólne imprezy w świetlicy TBS na ul. Pietkiewicza 8A np.: „Piosenki stare i nowe”, „Kawiarenka językowa” podczas której bawiliśmy się z dziećmi i śpiewaliśmy po angielsku. W maju wędrowaliśmy i śpiewaliśmy razem z dziećmi z Sobolewa przez Zaścianki i Stawy Dojlidzkie do Białegostoku.
Na pierwsze powakacyjne spotkanie w „Jubilacie” zapraszamy wszystkich chętnych śpiewających i muzykujących 1 października /wtorek/ na godz.15.
Danuta Łada
W dniu 11marca 2013r.odbyło się kolejne robocze spotkanie uczestników projektu „Congenial”.
Spotkanie prowadziła Danuta Sajur koordynator projektu.
Tematy spotkania:
Realizację zadań, zaawansowanie, problemy omawiały kolejno osoby odpowiedzialne :
1/ Józefina Bukin - Szkoła Odzieżowa
2/ Bogusława Bilewicz - Szkoła Gastronomiczna
3/ Danuta Łada - zadanie nowe – międzypokoleniowy zespół śpiewaczy
4/ Halina Stelmach - Wydział Kosmetologii UM
5/ Elżbieta Kułak - szkoła babć
6/ Walentyna Łuksza & Regina Ostapowicz - zadanie nowe – nawiązanie współpracy z
Pogotowiem Opiekuńczym ( realizuje projekt pt.” Dzieci z podwórka” )
7/ Danuta Sajur – nowe zadanie - współpraca ze studentami Wydziału Prawa Uniwersytetu
w Białymstoku, osoba odpowiedzialna za jego realizację - Anna Paszkiewicz Gadek
-
najbliższe wyjazdy w ramach projektu Turcja & Słowenia
-
inne sprawy bieżące
Jadwiga Barcewicz
12 grudnia 2012 r. odbyło się pierwsze zebranie wszystkich słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, którzy zgłosili się do pracy w projekcie „Connecting Generations (Łączenie pokoleń)” – CONGENIAL. Spotkanie prowadziła Danuta Sajur – koordynator projektu.
Podczas spotkania były omawiane następujące tematy związane z projektem:
- regulamin projektu – zostały omówione najważniejsze jego punkty, ponieważ cały regulamin znajduje się na stronie internetowej projektu
- przygotowano listy, na których uczestnicy projektu określili swoją znajomość obsługi komputera, znajomość języka angielskiego oraz wpisali nazwę państwa (jednego z partnerów projektu, czyli Turcji, Włoch, Słowenii lub Grecji), do którego chcieliby wyjechać w ramach wizyt edukacyjnych.
- zostały omówione warunki wskazujące na posiadanie podstawowych umiejętności obsługi komputera, a Helena Łukaszewicz wymieniła kryteria i zasady, które pozwolą ustalić stopień zaawansowania znajomości języka angielskiego. Poinformowała przy tym, że kurs podstawowy rozpocznie się w październiku 2013 r.
- następnie Danuta Sajur poinformowała o zadaniach poszczególnych państw – partnerów projektu CONGENIAL. Naszym głównym zadaniem jest pisanie wspomnień, ukazujących dzieje własne i swoich rodzina na tle wydarzeń historycznych oraz tradycyjnych obrzędów i zwyczajów świątecznych Podlasia. Przewidziana jest również filmowa rejestracja wspomnień. Wszyscy uczestnicy projektu – słuchacze naszego UTW obowiązani są do przekazania swoich wspomnień, które będą zamieszczane na stronie internetowej-odpowiedzialna Jadwiga Barcewicz , a następnie opracowane i wydane w postaci książek – odpowiedzialna Barbara Wilczewska. Poinformowała również, że potrzebna jest osoba, która wykona prezentację ukazującą pisanie wspomnień. Na nasze ostatnie spotkanie w Białymstoku mamy ponadto zrobić film (czas trwania ok. 10 min.), obrazujący realizację całego projektu. Przewidziane jest również wydanie gazetki okolicznościowej – odpowiedzialna Barbra Wilczewska.
- drugim poważnym przedsięwzięciem jest organizowanie międzypokoleniowych spotkań edukacyjnych. Tatiana Biała jako osoba odpowiedzialna za całość zadania zaproponowała wstępnie zasady realizacji tego zadania, wskazała podmioty i zasady nawiązania współpracy ze szkołami i uczelniami. Zaproponowała sporządzenie wykazów emerytowanych nauczycieli wśród nas oraz posiadanych przez nich umiejętności, którymi mogą podzielić się z młodym pokoleniem. Powstała lista podmiotów i osób odpowiedzialnych za nawiązanie kontaktów:
- Krystyna Szewczyk – szkoła elektryczna
- Elżbieta Urban – szkoła medyczna i dom dziecka
- Bogusława Bilewicz – szkoła gastronomiczna
- Józefina Bukin – szkoła odzieżowa
- Halina Stelmach – szkoła kosmetologii
- Elżbieta Kułak – szkoła babć
Na każdej z tych list zapisały się osoby chętne do udziału w spotkaniach z dziećmi, młodzieżą i studentami.
W dalszej części spotkania:
Helena Łukaszewicz zachęcała wszystkich do udziału w kawiarence internetowej, działającej w naszym mieście, obiecała, że od wiosny sama poprowadzi dla nas taką kawiarenkę.
Danuta Sajur
- poinformowała, że w ramach projektu CONGENIAL nie będzie kursu komputerowego, natomiast zostanie
zorganizowany kurs filmowania,
- ogólnie przedstawiła charakter spotkań w poszczególnych państwach:
- Turcja – artystyczne
- Słowenia – kulinarne
- Włochy – językowe
- Grecja – dyskusyjne
- Polska – literacko – filmowe
- omówiła również zasady punktacji za prace wykonywane w projekcie: za zorganizowanie zadania projektowego, za uczestniczenie w takim zadaniu, napisanie artykułu lub udział w filmie i inne które są zawarte w regulaminie projektu. Zaznaczyła że osoby wyjeżdżające na wizyty edukacyjne do krajów partnerskich będą szczególnie zobowiązane do aktywnego udziału w organizacji końcowego spotkania Białymstoku.
Na zakończenie Tatiana Biała skierowała prośbę do obecnej na spotkaniu pani prezes UTW Krystyny Szner o opiekę nad projektem CONGENIAL i nie traktowanie projektu jako zadania poza strukturą UTW. Pani prezes zapewniła o gotowości wspierania projektu przez Zarząd UTW.
Jadwiga Barcewicz & Barbara Wilczewska
4 grudnia 2012 r. ( wtorek) odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej w ramach projektu „Congenial”. Spotkanie prowadziła Danuta Sajur, koordynator projektu Polska - Białystok a uczestniczyły w nim następujące osoby: Helena Łukaszewicz, Barbara Wilczewska, Maria Szulga, Halina Załęcka, Maria Waśkiewicz, Tatiana Biała, Alicja Temler, Elżbieta Urban, Jadwiga Barcewicz.
Tematy spotkania:
· dyskusja i wprowadzenie zmian do projektu Regulaminu uczestnictwa w projekcie „Congenial”
· główne zadania związane z realizacją projektu i osoby odpowiedzialne
· szkolenia i kursy dla uczestników projektu
· punktacja zadań dla celów kwalifikacji uczestników projektu na wyjazdy zagraniczne
· ustalono na 12 grudnia 2012r.( środa) termin spotkania wszystkich uczestników projektu „Congenial”. Miejsce i czas zostanie podany w komunikatach UTW
· ustalono osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania, które mają być przygotowane na to spotkanie tj. regulamin, listy obecności, listy znajomości języka angielskiego, wyjazdów na spotkania edukacyjne i inne
· wspomnienia "Mała historia - My i życie naszych rodzin" - i ich prezentacja na stronie internetowej UTW
Jadwiga Barcewicz
W dniu 6 listopada 2012r.( czwartek) odbyło sie wstępne spotkanie Danuty Sajur koordynator projektu ze słuchaczami UTW mającymi doświadczenie w pracach przy realizowanych już projektach międzynarodowych SIC i NATURE w celu omówienia założeń projektu CONGENIAL. Uczestniczyły w nim następujące osoby: Helena Łukaszewicz, Barbara Delis, Alicja Temler, Wiera Kottowicz, Maria Szulga, Tatiana Biała, Jadwiga Barcewicz.
Jadwiga Barcewicz
Od nowego roku akademickiego 2012/2013 rozpoczęliśmy realizację kolejnego już trzeciego nowego projektu międzynarodowego. Projekt o nazwie „Connecting Generations – CONGENIAL” (Łączenie Pokoleń) pomysł bardzo trafiony i aktualny, gdyż rok 2012 jest obchodzony jako Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
Spośród uczestników powstanie grupa organizacyjna,która opracuje szczegółowe zadania, regulamin oraz harmonogramy zajęć.
Na specjalnych kursach będziemy doskonalić język angielski i uczyć się obsługi komputera.
Podejmiemy współpracę z młodym pokoleniem: uczniami i studentami. Młodzi ludzie będą nas uczyć korzystania z komputerów, telefonów komórkowych, smartfon'ów, języków obcych itd...My natomiast młodym „nauczycielom” przekażemy różne tradycyjne zanikające umiejętności np. gotowanie, szydełkowanie, haftowanie, szycie, obrzędy religijne i świąteczne itd...
Czeka nas nie tylko nauka ale i zabawa, wspólne wycieczki, zabawa i śpiewy przy ognisku, tradycyjne tańce i itd...
Z myślą o młodym pokoleniu słuchacze naszego UTW będą pisać wspomnienia, które zostaną wydane w formie książkowej. Wspomnienia przekażemy swoim potomnym (dzieciom, wnukom, prawnukom),podarujemy młodzieży współpracującej przy projekcie oraz wzbogacimy nimi bibliotekę Uniwersytetu w Białymstoku.
Zostanie zorganizowane międzynarodowe spotkanie partnerów projektu w Białymstoku na temat: „Podlaskie działania zmierzające do zasypywania ciągle powiększającej się międzypokoleniowej przepaści na przykładzie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku”.
Uczestnicy projektu wyjadą do krajów partnerów, aby poznać inne formy współpracy międzypokoleniowej, które tam funkcjonują.
W projekcie tym partnerzy są z następujących krajów:
1) EDA Forum - Włochy (koordynator)
2) Telos Kulturális Szolgáltató Bt – Węgry
3). Mercan Ususlarasi – Turcja, Afyon
4) Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir, Facultatea de Stiinte ale Educatiei, FORUM - Rumunia,
Bukareszt
5) Posoški razvojni Zenter - Słowenia, Kobarid
6) Merseyside Expanding Horizons LTD - Anglia, Liverpool
7) AIDEA La Spezia – Włochy, La Spezia
8) Living Values – Grecja, Ateny
9) Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku - Polska, Białystok
|
|