22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku
Imienieny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor
|
5. SZLAK TATARSKI
a) "Historia zakończyła się na dalekich ziemiach" (Story Ended in Far Lands) -
część 1 - Hakki Bilgen (Turcja)
b) "Historia zakończyła się na dalekich ziemiach" (Story Ended in Far Lands) -
część 2 - Hakki Bilgen (Turcja)
a) Historia zakończyła się w Dalekich Krainach
Większość letnich wakacji musiała spędzać na farmie dziadka, gdzie musiała mówić po tatarsku i po turecku. Te trudne wakacje, których nigdy nie lubiła jako dziecko, po latach wywołały słodki zbieg okoliczności.
Czy powinniśmy cofnąć się o dziewięć wieków wstecz, aby trochę zagłębić się w tę historię?
Azja Środkowa; jest to kraina, na której powstało kolejno wiele starożytnych państw tureckich i mongolskich. Ale narody tureckie musiały migrować na Zachód między VI a XI wiekiem i rozprzestrzeniły się najpierw na Azję Zachodnią, Europę Wschodnią, a później na Bliski Wschód. W tym czasie Czyngis-chan (1158-1227), który założył imperium mongolskie, przed śmiercią podzielił swoje ziemie między swoich synów. Ziemia między rzeką Seyhun a jeziorem Bajkał została przekazana Jochi, który później założył państwo Złotej Ordy, które było tureckim związkiem mongolskim. Batu Khan, syn Jochi, rozszerzył swoją ziemię na Zachód i ogłosił suwerenność w 1242 (*). Był więc prawdziwym założycielem państwa. Naród nazywano Tatarami, choć razem żyły różne grupy tureckie. Jego granice biegły od europejskich terytoriów Rosji i północnej części Morza Czarnego do prowincji w regionie Morza Kaspijskiego i Kaukazu. Granice tworzyły relacje z sąsiadami, którymi byli Wielkie Księstwo Litewskie, Królestwo Polskie, Królestwo Węgier i Cesarstwo Bizantyjskie.
Rys.1. Zachodnia część Złotej Ordy pod koniec XIV wieku [1]
https://www.wikiwand.com/de/Goldene_Horde
W 1257 roku Berke Khan, brat Batu, przekroczył granicę na południu i przyjął islam, zarówno z powodów politycznych, jak i ekonomicznych. Chociaż były jeszcze inne narody tureckie, które były Chrześcijanami i Żydami, Tatarzy byli w większości uznawani za islam. Po śmierci Berkego niektórzy następcy utrzymali władzę, ale zaczęły się kłótnie o tron. Ponieważ ingerencja Timura, który był założycielem innego imperium turko-mongolskiego, osłabiła Złotą Ordę, została ona podzielona na Chanat Kazański, Chanat Krymski, Chanat Astrachański, Chanat Kipczacki, Chanat Nogaj i Chanat Sibir. Ponadto Księstwo Moskiewskie, które później stało się caratem rosyjskim, pozostało niezależne. W tym czasie większość ludności Krymu stanowili Turcy, którzy przybyli tam po upadku Chazarów. Tak więc Tatarzy krymscy stali się rdzenną ludnością Krymu.
W 1441 r. Ostatecznie utworzono niezależny chanat krymski. Próbując przejąć kontrolę nad Krymem, Chanowie wierzyli, że muszą podporządkować sobie kolonie genueńskie na wybrzeżu Morza Czarnego. Ciągły konflikt z Genueńczykami i wewnętrzne walki o tron sprawiły, że część Tatarów sprzymierzyła się z Turkami. Osmanie zajęli Caffę i inne kolonie genueńskie w 1475 r., W wyniku czego Chanat stał się częścią Imperium Osmańskiego [2]. Za panowania Mengli Girej Chana (1466–1514), który przyjął panowanie sułtana Mehmeda II (zdobywcy Konstantynopola) na Krymie, stał się faktycznym założycielem dynastii Girejów (1440–1783) [3].
W następnych stuleciach Chanat był przedmurzem Imperium Osmańskiego przeciwko Moskwie i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pod koniec XV wieku Turcy nadal wspierali Rosjan i Krymów przeciwko frakcji polsko-litewskiej i Złotej Ordy, co zmieniło równowagę sił. Sojusz krymsko-rosyjski zyskał przewagę, w wyniku czego upadła Złota Horda [2]. Chanat Krymski przejął ziemie poza moskiewską Knezą, a Złota Horda została wymazana z historii w 1502 roku.
Kiedy zniknął również chanat kipczacki, Mengli Girej był mniej zainteresowany sojuszem moskiewskim. Skierował swoją uwagę na północ, zerwał sojusz z Moskwą i przeszedł na stronę litewską. W 1512 r. Zawarł sojusz z Litwą (polską monarchią jagiellońską). Odtąd Tatarzy krymscy przesunęli główny kierunek najazdów niewolników na graniczne prowincje państwa moskiewskiego, powstrzymując się od grabienia ziem ukraińskich kontrolowanych przez Litwinów. Księstwo. Od tego czasu grabież krymska na terenie Moskwy nasiliła się i zapoczątkowała przewlekłą walkę Rosji z Chanatem Krymskim [3].
Zależność ta spowodowała również masową migrację Tatarów na ziemie litewskie w okresie Wielkiego Księcia Witolda (1392-1430). Za Witolda Wielkie Księstwo Litewskie osiągnęło najszersze granice i stało się wówczas największym krajem w Europie, obejmującym całą Białoruś, Łotwę i Litwę, a także części Mołdawii, Polski, Rosji i Ukrainy. Jego struktura etniczna, kulturowa i religijna była zróżnicowana. Duża liczba Tatarów wyemigrowała z Nogaju i Chanatów Krymskich na Litwę i powstało wiele osad tatarskich. Witold chciał wykorzystać w swojej armii kawalerię i technikę walki Tatarów i zachęcał żołnierzy tatarskich do służby. Tatarzy, którzy osiedlili się w Wielkim Księstwie Litewskim, w zamian za służbę wojskową otrzymywali ulgi ziemskie i podatkowe. W czasach bez wojny Tatarzy zajmowali się uprawą, hodowlą zwierząt, skórą, handlem i transportem. Tatarzy byli również wykorzystywani jako tłumacze i pośrednicy w stosunkach między Polską a Turkami i Krymem, ponieważ byli spokrewnieni z Turkami osmańskimi, wyznawali tę samą religię i podobny język [4].
Chociaż Tatarzy krymscy początkowo zgodzili się udzielić pomocy finansowej Osmanom, w rzeczywistości było odwrotnie. Turcy potrzebowali także kawalerii tatarskiej do częstych wypadów wojskowych do krajów bałkańskich i walk z Polakami, Węgrami i Austriakami o dominację tam. Handlem Tatarzy dostarczali Konstantynopolowi niewolników, zboże, sól, tarcicę, ryby i mięso. Handel niewolnikami był szczególnie lukratywny, zwłaszcza kobietami.
| | Rys.2. Z niewoli Tatarów jako Roxelana do Tronu Osmanów jako Hurrem (Malarstwo w Pałacu Topkapi) (5) | Rys.3. Rzeźba Hurrema w Rohatynie na Ukrainie [6] |
Bliskość przywódców tatarskich z dynastią osmańską została przypieczętowana małżeństwem sułtana Ayse Hafsa z sułtanem Selimem I i narodzinami ich syna, który stał się sułtanem Kanuni Sulejmanem I (Sulejmanem Wspaniałym). Uważano ją za córkę Mengli Giray. Ponadto Suleyman ożenił się z Hurrem Sultan. Urodziła się w Rohatynie koło Lwowa, który był wsią w Królestwie Polskim w 1506 r. Nazywa się Alexandra Lisowska (znana w Europie La Rossa lub Roxelana). Tatarzy dostarczyli ją do Haremu Pałacu.
Czas się zmieniał i wojna też. Z powodu nowoczesnej broni używanej przez Europejczyków i Rosjan oraz złej ekonomii, Turcy zaczęli odnosić porażki. Jednym z wyników było uniezależnienie się Krymu po wojnie z Rosją w 1774 r. Później w 1783 r. Półwysep został ostatecznie przyłączony do Rosji. Z powodu ucisku rosyjskiego Tatarzy zostali zmuszeni do emigracji do Imperium Osmańskiego i innych krajów. Nowe wojny spowodowały również nowe wypędzenia (wojna krymska, 1853-1856 i wojna rosyjsko-turecka, 1860-1863). Inwazja rosyjska była początkiem końca chanatu krymskiego. W tym okresie większość ludności Krymu była muzułmanami, a językiem, którym posługiwała się cała ludność był turecki. Dlatego najczęściej woleli przenieść się do Imperium Osmańskiego. Po rewolucji bolszewickiej Tatarzy musieli w 1920 roku ponownie opuścić swoje ziemie. Życie Tatarów było takie samo w latach pod panowaniem Stalina. Kolejna migracja.
Ale podczas drugiej wojny światowej Tatarzy zostali zwerbowani do rosyjskiej armii do walki z Niemcami. Schwytani przez Niemców Tatarzy zmuszeni byli wtedy do walki z Rosjanami. Tak więc po wojnie Rosja ukarała i odizolowała Tatarów, wysyłając ich do innych części Rosji.
Ale niektórym z nich udało się uciec, jak dziadek mojego kolegi z uniwersytetu. Kiedy słuchałem historii tego starego Tatara, później uciekł z rosyjskiego obozu jeńców wojennych, wstąpił do cyrku w Rumunii, podróżował jako akrobata na trapezie po Europie, przybył do małego miasteczka niedaleko Ankary po tym, jak Turcja zaprosiła wszystkich Turków i Ludzie pochodzenia tureckiego. Następnie otrzymał ziemię w tej wiosce. Ale mój przyjaciel spędzał letnie wakacje na farmie dziadka. Jej dziadek zobowiązał wszystkie wnuki na farmie do mówienia po tatarsku po turecku. Po latach, w 1989 roku, kiedy moja koleżanka pojechała na szkolenie do Helsinek, usłyszała w tramwaju młodzież rozmawiającą w języku tatarskim. Poznała się i rozmawiała z nimi. Obie strony zrozumiały, że mają podobną historię dziadka. Została zaproszona na obiad do ich domu poza miastem. Co zaskakujące, dziadek fiński Tatarów przypomniał sobie dziadka tureckiego Tatara. Obaj uciekli z Rosji, jeden do Finlandii, drugi do Turcji.
Dziś nie można nic powiedzieć na temat rzeczywistej populacji Tatarów w Turcji, ponieważ od 200 lat byli oni bardzo dobrze zintegrowani z lokalną społecznością. Ich najbardziej charakterystyczną cechą, różniącą się od anatolijskich Turków, jest to, że mają lekko skośne oczy.
Oprócz Tatarów krymskich istnieje jeszcze inna społeczność, którą tworzą Tatarów kazańskich. Kazań jest stolicą Republiki Tatarstanu w Rosji, gdzie znajdują się 2 miejsca dziedzictwa kulturowego UNESCO: kompleks historyczno-architektoniczny Kremla Kazańskiego oraz kompleks historyczno-archeologiczny Bolgar. Wykształcenie jest na bardzo wysokim poziomie. Wśród innych tamtejszych uniwersytetów, Uniwersytet Kazański, założony w 1804 roku, jest jednym z najstarszych w Rosji. Ponadto Tołstoj, pisarz Anny Kareniny, studiował na tym uniwersytecie. (Lenin też)
| | Rys.4. Kreml kazański | Rys.5. Bolgar |
Tatarzy wzbogacili kulturę Anatolii i przyczynili się do jej powstania. Każdego roku odbywają się festiwale, aby przedstawić ich tradycje nowym pokoleniom. Najpopularniejszym pożywieniem jest „ci borek”, znany w Eskisehir, gdzie w większości osiedlali się Tatarzy, czyli około 250 km od Ankary. Ci borek to ciasto nadziewane mięsem mielonym lub serem smażone na oliwie z oliwek.
| | Rys.6. Tatar krymski taniec ludowy | Rys.7. Ci Borek |
Hakki Bilgen
Uwaga:
(*) Mój syn ma na imię Bartu. Jego imię pochodziło od imienia Batu do tureckiego w ciągu lat.
References:
[1] Western Part of the Golden Horde in the late 14th Century. https://www.wikiwand.com/de/Goldene_Horde. Accessed on 10.05.2021.
[2] Kirecci, M. Akif, Tezcan, Selim. 2016. The Predicament of the Crimean Tatars, Past and Present. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/807188. Accessed on 11.05.2021.
[3] Matsuki, Eizo. 2006. The Crimean Tatars and their Russian-Captive Slaves: An Aspect of Muscovite-Crimean Relations in the 16th and 17th Centuries. http://hermes-ir.lib.hit-u.ac.jp/ir/index.html. Accessed on 11.05.2021.
[4] Sahin, Liaisan. 2017. The Conference Titled “Tatars-Muslims in the Grand Duchy of Lithuania: Past, Present, and Future” Was Held on June 27-30, 2017 in Vilnius (Lithuania) and Bohoniki (Poland). Marmara Turkiyat Arastirmalari Dergisi 4 (2017 ): 299-311. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/336192. Accessed on 10.05.2021.
[5] Hurrem Sultan Painting, Topkapi Palace Museum. https://tr.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCrrem_Sultan#/media/Dosya:Haseki_Huerrem_Sultan_Roxelane.jpg. Accessed on 13.05.2021.
[6] Hurrem Sultan Sculpture, Rothany, Ukranie. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rohatyn_Roxelana_Jul_2008149.JPG. Accessed on 13.05.2021.
|
|