22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku

Imienieny obchodzą:
Anastazy, Wincenty, Wiktor
Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / CHEST / 2. Szlak kawy 

 


 

2. SZLAK KAWY

 

 

a)  "CAFFE ROUTE" - "TRASA KAWOWA" HAKKI BILGEN (TURCJA)

 

 

Kilka słów przed podróżą od autora

 

Ta historia dotyczy trasy kawy. Istnieją różne szlaki jej przejścia do Polski, Litwy, Portugalii i Turcji. Są też  różne trasy do innych krajów, które nie są uwzględnione w tej podróży. Bohaterowie spróbowali smaku kaw w słynnych kawiarniach naszych miast. Niektórzy z nich odwiedzili ten artykuł z różnych epok, jeden właściciel kawiarni z 1640 r., jeden żołnierz z 1826 r., jeden poeta z 1902 r. związany rodzinnie z Polską i jeden kelner z 1968 r. związany przyjaźniami. Poznali się w tym samym 1959 roku. Ale później kelner wrócił do swojego wieku, pojechał z Lizbony do Wilna, zatrzymując się w Białymstoku.

 

Dlaczego kelner? Zainspirowałem. Pracowałem w Europie w latach 1989-1991 i spędziłem trochę czasu w fabryce w Zurychu. Chociaż moje miejsce pracy nie było kawiarnią, obciążono mnie również, że muszę iść i kupić potrzebny ekspres do kawy w dziale, ponieważ byłem najmłodszy.

 

Proszę o przeczytanie słów dzieląc się moją wyobraźnią i biorąc pod uwagę, że historia z imionami, miejscami i datami jest prawdziwa, że ​​tłumaczenie wiersza jest moje, że kelner pożyczył dwa wiersze, a rzeczywistość trochę splotłem z fantazją.

 

Dziedzictwo kulturowe jest przekazywane pokoleniom poprzez miejsca lub zabytki, tradycje, literaturę lub historię. Chociaż tematy te są ze sobą powiązane w pewnych punktach, dziedzictwo kulturowe może zmieniać się w trakcie jego nabywania przez nowe i inne pokolenia. Ale jest oczywiste, że są powiązania.

 

W tym artykule kawa została zbadana historycznie, pod kątem uznania jej za jedną  z przedstawicielek niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Kawa może być uważana za napój, ale jest szansą na wyrównywanie społecznych wartości społeczeństwa. Soją rolę socjalizacyjną pełni w knajpach czy kawiarniach, gdzie jedna osoba czytająca samotnie lub przyjaciele spotykają się i rozmawiają przy kawie. Ta tradycja jest reprezentowana przez rozmowy postaci w kawiarniach w tej historii. Ponadto kawom towarzyszyły słodkie potrawy. Przekazali informacje o historii miasta i jego założyciela w Wilnie, o wojnach i ludziach wojny w Wiedniu, o konfliktach na Morzu Czerwonym, o kawiarenkach w Afryce, o literaturze z wierszami, powieściami i pisarzami w Warszawie i Lizbonie, o nowym języku i jego twórcy w Białymstoku. Dlatego też, jako drugi cel tego artykułu, w ramach dziedzictwa materialnego wykorzystałem również inne tematy niematerialnego dziedzictwa kulturowego, takie jak żywność, historia, literatura i językoznawstwo.

 

W tej historii są dwie różne ścieżki kawy. Główna trasa to ta ostatnia, która została zbudowana na śladach słynnych kawiarni Lizbony, Białegostoku i Wilna. Romantyczna trasa to historyczna trasa, która miała miejsce w Konstantynopolu, Wiedniu i Warszawie wraz z pojawieniem się osób, które miały koneksje zarówno tureckie, jak i polskie. Podsumowując, podczas gdy kawa jest niematerialną stroną opowieści, kawiarnie reprezentują jej namacalną stronę. Co więcej, miasta odwiedzane podczas podróży, posągi, zamki, kościoły, place w tych miastach to namacalna strona historii.

       
       
       
       
       
       



 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.