22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku

Imienieny obchodzą:
Anastazy, Wincenty, Wiktor
Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / CHEST / 1. Szlak żydowski 

 


 

1. SZLAK ŻYDOWSKI

 

a)  SZLAK ŻYDOWSKI "Poznajemy historię narodu żydowskiego" - Bites AEC Litwa

b)  SZLAK KARAIMÓW "Trasa Konstantynopol - Troki" (Sylwetka nadziei lecącej cicho z

      dalekiej krainy) - Hakki Bilgen Turcja

 

 



 

a) SZLAK  ŻYDOWSKI  „Poznajmy historię narodu żydowskiego”

 

Historia Żydów na Litwie

Wilno nazywane jest Jerozolimą Litwy. Według legendy pierwszym, który tak nazwał miasto, był Napoleon Bonaparte (1769–1821). Na podstawie jego wrażeń Europa odkryła najmniej zasymilowanych Żydów w Polsce i na Litwie. To miasto judaizmu, miasto wydawania żydowskich książek i periodyków, miasto żydowskich artystów, rewolucjonistów, bębniarzy i syjonistów, jedno z największych centrów żydowskiego życia religijnego, kulturalnego i politycznego w Europie



. Jerozolima Litewska

 

Żydowscy pisarze i artyści na całym świecie odczuwali potrzebę pozostania w Wilnie, poczuć jego ducha i czerpać inspirację do ich pracy.

W 1633 r. Rozpoczęto budowę synagogi wileńskiej (przemianowanej później na Wielką), aw centrum miasta ukształtowała się historyczna Dzielnica Żydowska, główna przestrzeń życia religijnego miasta. Z biegiem czasu liczba Żydów w mieście rosła, kwitli żydowscy rzemieślnicy, kupcy i intelektualiści. W 1897 r. Wilno liczyło 154 532 mieszkańców, w tym 61 847 Żydów (40%). 



  2. Synagoga Wileńska

 

W świecie żydowskim Wilno słynęło z jedynego Żydowskiego Instytutu Naukowego (JIVO), a także Uniwersytetu Jerozolimskiego założonego w 1925 roku.  JIVO zgromadziło największą na świecie bibliotekę i archiwum poświęcone życiu Żydów Europy Wschodniej w Wilnie.
W latach trzydziestych XX wieku w Wilnie otwarto pierwsze na świecie żydowskie gimnazjum. Holokaust brutalnie zakończył aktywne i wszechstronne życie litewskiej Jerozolimy: 6 września 1941 r. utworzono wileńskie getto, które funkcjonowało do 23 września 1943 r. Więźniowie założyli w getcie Teatr Getto dla duchowego oporu. Większość Żydów w Wilnie zginęła w Paneriai, gdzie jest postawiony pomnik. 
Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, dziedzictwo kulturowe Żydów zaczęło być uwieczniane, otwarto Muzeum Żydowskie Wileńskiego Gaona, przystąpiono do budowy pomników i tablic pamiątkowych ku czci słynnych Żydów. Z dużej społeczności sprzed Holokaustu w 2011 r. W Wilnie pozostało tylko 2012 Żydów.
 


 3. Żydowski Memomrial w Paneriai

 

Wileński Gaon (1720–1797) jest uważany za jednego z najbardziej znanych talmudystów wszechczasów. Jego grób jest uważany za święte miejsce. 


4. Gaon wileński (1720–1797)

 

Tacy sławni Żydzi urodzili się w Wilnie jak:
- światowej sławy skrzypek wirtuoz Jascha Heifetz (1901–1987),
- Cemach Szabad jeden z założycieli JIVO, żydowski  lekarz, aktywny działacz wileńskiej 
   gminy żydowskiej (1864–1935),
- jeden z najsłynniejszych XX wieku,  brazylijski artysta Lasar  Segall (1891–1957), 
- Chaim Grade (1910–1982), jeden z czołowych pisarzy jidysz XX wieku
- Romain Gary (1914–1980), francuski pisarz pochodzenia żydowskiego , w języku jidysz,
   scenarzysta, reżyser, dyplomata
-  Aizik Meyer Dick (1807–1893) rosyjski hebrajczyk i pisarz

Żydzi litewscy mieszkali także w innych miastach kraju: Kownie, Kiejdanach, Szawlach, Joniszkach. 



 Historia Żydów w Polsce

 
W 1939 r. w Polsce mieszkało 3,5 miliona Żydów. W większości miast stanowili większość, podczas gdy w Warszawie Żydzi stanowili 30 proc. całej populacji.
Po drugiej wojnie światowej i Holokauście dokonanym przez nazistów i ich następców w Polsce pozostało tylko około 300 000 Żydów. Ponad 90 procent z nich wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych lub Izraela.
Dziś w całej Polsce żyje 25 tysięcy Żydów.
Ale młodzi Polacy w całym kraju próbują na nowo odkryć żydowską przeszłość swojego kraju. Co roku w Krakowie i Warszawie odbywają się festiwale, na których młodzi ludzie tańczą do muzyki klezmerskiej i próbują tradycyjne potrawy żydowskie..


5. Festiwal upamiętniający żydowską przeszłość

 

W czasie II  wojny światowej w warszawskiej dzielnicy Muranov utworzono getto żydowskie. W tym miejscu postawiono pomnik dla  poległych w getcie. Miejsce to było zamknięte, a setki tysięcy ludzi żyło w trudnych warunkach. Wielu z nich trafiło do obozów zagłady z pobliskiej stacji kolejowej. Getto warszawskie było największe w Europie, liczyło do 450 000 mieszkańców.   22 lipca 1942 roku rozpoczęto wywóz warszawskich Żydów do obozów zagłady w Treblince, gdzie zginęło ok. 320 tys. osób. Większość mieszkańców warszawskiego getta została wywieziona i zamordowana. W 1943 roku w kwietniu mieszkało tam tylko ok. 50 tys. osób. Potem wybuchło powstanie, po którym getto zostało ostatecznie zniszczone, a wszyscy jego mieszkańcy wymordowani. 



 6. Pomnik poległych w getcie

 

Tragiczną historię polskich Żydów opowiada Archiwum Ringelbluma, które znajdowało  się w warszawskim getcie. I tylko dzięki temu archiwum wiadomo, jak wyglądała okupacja. Zbieranie materiału rozpoczęto jesienią 1940 do 1942 roku. Są to rysunki, zdjęcia, wiele dokumentów. Archiwum zostało ukryte przez 19-latka, który napisał coś w rodzaju testamentu, zakopując dokumenty, mówiąc: „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”.
 
Getto warszawskie przeżyło tylko około 10 000 Żydów, w tym  trzech z 26 twórców archiwum. Grupa archiwalna polegała na zaufaniu. Byli nauczycielami, posłańcami, pisarzami, historykami, wszyscy pracowali razem.
 
Dziś w Warszawie mieści się Muzeum Historii Żydów Polskich, w którym można zapoznać się z tysiącletnią historią życia narodu żydowskiego w tym kraju. To nowoczesne muzeum, w którym w 8 galeriach opowiadane są historie od średniowiecza po współczesność.


. Muzeum Historii Żydów Polskich

 

Warszawskie ZOO w szczególny sposób przyczyniło się do ratowania Żydów z getta warszawskiego podczas II wojny światowej. Dyrektor ogrodu zoologicznego Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną i synem Ricardem mieszkali w willi na terenie ogrodu zoologicznego. Z chwilą wybuchu II wojny światowej zoo zostało poważnie zniszczone i ostatecznie zamknięte, ale rodzina Żabińskich została i znalazła sposób na uratowanie około 300 Żydów z warszawskiego getta i ukrycie ich w ZOO. Po wojnie odrestaurowano ZOO, a Żabińskiemu nadano tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który otrzymują Żydzi, którzy pomagali ludziom w czasie wojny. W czasie wojny Antonina Żabińska napisała pamiętnik, według którego w 2007 roku ukazała się książka „Żona dozorcy ogrodu zoologicznego”. Książka ta opisuje prawdziwą historię tego, jak Żabińscy ukrywali wielu Żydów w swoich domach z narażeniem życia.  Według książki w 2017 roku powstał film. W willi rodziny Żabińskich, w której w czasie wojny przebywało wielu Żydów, a obecnie znajduje się w warszawskim ZOO, znajduje się muzeum opowiadające historie tej rodziny i ukrywających się tu Żydów. 


Historia Żydów w Turcji

Historia Żydów w Turcji obejmuje 2400 lat, kiedy Żydzi żyli na terenie dzisiejszej Turcji.
W Anatolii istniały społeczności żydowskie od co najmniej V wieku pne, a wielu hiszpańskich i portugalskich Żydów wygnanych z Hiszpanii dekretem z Alhambry zostało przyjętych do Imperium Osmańskiego pod koniec XV wieku, w tym regiony obecnie będące częścią Turcji, wieki później, tworząc większość osmańskich Żydów.
Obecnie ogromna większość tureckich Żydów mieszka w Izraelu, podczas gdy współczesna Turcja nadal gości skromną populację żydowską.
W Trzeciej Rzeszy Turcja była schronieniem dla żydowskich intelektualistów. Dziś społeczność żydowska szybko się kurczy, ale ci, którzy pozostali, mogą przypomnieć sobie długą tradycję kultury żydowskiej w kraju.
Turcja była stosunkowo bezpiecznym miejscem w okresie III Rzeszy - nie tylko dla tych Żydów, jak rodzina Keribar, która mieszkała tam od pokoleń. Schronili się tam również emigranci z regionów niemieckojęzycznych, głównie intelektualiści i naukowcy.
Jako specjaliści byli poszukiwani w młodej republice tureckiej. Założona w 1923 r. rozpaczliwie potrzebowała wykwalifikowanych pracowników do budowy państwa i uniwersytetów w oparciu o model zachodni.
W III Rzeszy 69 Żydów z Niemiec i Austrii zajmowało w Turcji wysokie stanowiska profesorów lub doradców państwowych. Inni pracowali jako wykładowcy lub asystenci.
Wraz z rodzinami, które przyjechały do nich, od 500 do 600 Żydów znalazło legalne wygnanie w Turcji. Były wśród nich wybitne postacie, takie jak prawnik Ernst Eduard Hirsch, który wywarł znaczący wpływ na system sądownictwa w Turcji, teoretyk finansów Fritz Neumark, a także profesorowie literatury Erich Auerbach i Leo Spitzer.

Z biegiem czasu w Stambule powstał czołowy niemiecki uniwersytet z rewolucyjnymi seminariami i lekturami, nawet na temat seksualności. 



 8.  Afisz z ok. 1910 przedstawiający wybitnych tureckich Żydów



9.  Muzeum Żydowskie w Stambule jest symbolem relacji żydowsko-tureckich 


Historia Żydów w Portugalii

Dowody archeologiczne sugerują, że Żydzi mieszkali w Portugalii od czasów rzymskich. Nastąpił napływ osadnictwa żydowskiego po zamieszkach antyżydowskich i prześladowaniach w Hiszpanii w 1391 r., Które wypędziły dużą liczbę Żydów przez granicę. W tym okresie Żydzi wnieśli ważny wkład w życie gospodarcze, kulturalne i naukowe Portugalii; ale jednocześnie zaczęły powstawać poważne napięcia społeczne między Żydami a chrześcijanami.

W 1492 r. Król Ferdynand i królowa Hiszpanii Isabella wydalili z Hiszpanii każdego Żyda, który odmówił nawrócenia na chrześcijaństwo. Znów wielu uciekło do Portugalii, gdzie ostatecznie król Jan II udzielił im azylu w zamian za zapłatę. Azyl był jednak tymczasowy, po ośmiu miesiącach rząd portugalski ogłosił zniewolenie wszystkich Żydów, którzy jeszcze nie opuścili kraju. W 1493 r. Król Jan deportował kilkaset żydowskich dzieci do nowo odkrytej kolonii São Tomé, gdzie wiele z nich zginęło.

Po śmierci Jana w 1494 r. Nowy król Portugalii Manuel I przywrócił Żydom wolność. Jednak w 1497 r. Zostali nawróceni na chrześcijaństwo. Publicznie przestrzegali katolickich rytuałów, ale utrzymywali żydowskie praktyki religijne i kulturowe w zaciszu własnego domu.  



10 . Tablica w Lizbonie w Portugalii upamiętnia „lizboński pogrom” lub „1506 Wielkanocną rzeź”, kiedy tłum katolików zabił około 2000 nowych chrześcijan oskarżonych o bycie Żydami.

 

Tablica w Lizbonie w Portugalii upamiętnia „Lizboński pogrom” lub „1506 Wielkanocną rzeź”, kiedy tłum katolików zabił około 2000 nowych chrześcijan oskarżonych o bycie Żydami.

Społeczność żydowska została powoli przyjęta z powrotem do kraju od około 1800 roku. Szereg ustaw i dekretów przyznało im szczególne prawa, takie jak utrzymanie miejsc kultu i cmentarzy oraz prowadzenie rejestrów narodzin, zgonów i małżeństw. Podczas II wojny światowej neutralna Portugalia ustanowiła surową politykę wizową. Jednak portugalscy konsulowie w kilku krajach nie zastosowali się do dyrektyw z Lizbony i wydali wizy uchodźcom, umożliwiając tysiącom żydowskich uchodźców wjazd do kraju. Najbardziej znanym z tych konsulów był Aristides de Sousa Mendes, w Bordeaux. Lizbona służyła następnie jako baza dla działalności organizacji żydowskich na Półwyspie Iberyjskim i poza nim. Po rewolucji w Portugalii w 1974 r. I wynikających z niej niepokojach politycznych około połowa żydowskiej populacji Portugalii wyemigrowała do Izraela, Brazylii, Kanady i USA.

Dzisiaj liczba Żydów w Portugalii wynosi mniej niż 1000, z czego około dwie trzecie mieszka w Lizbonie. Ostatnią społeczność Converso można znaleźć w górskiej wiosce Belmonte, gdzie wielu nawróciło się na Masorti lub konserwatywną formę judaizmu. 



 1. Synagoga Shaaré Tikvah w Lizbonie

 

Opracowanie    Bites AEC – LITWA

Rezultaty działań „Poznajmy historię narodu żydowskiego”. Informacje zwrotne dotyczące wyników zadania przedstawiono w tym przeglądzie. Jako kontynuacja projektu i roku historii Żydów na Litwie społeczność Bites AEC planuje odwiedzić dawne żydowskie miejsca zamieszkania poza granicami Wilna, a informacje zwrotne zostaną przedstawione na stronie blogu CHEST Wordpress.

 

Tłumaczenie z języka angielskiego (Tłumacz google), zdęcia, opracowanie na stronę

Jadwiga Barcewicz


 


 

b) SZLAK KARAIMÓW

 

Trasa: Konstantynopol - Troki  (Sylwetka nadziei lecącej cicho z dalekiej krainy)

 

Ten artykuł dotyczy społeczności judaizmu, która nadal istnieje jako część niektórych krajów Europy Wschodniej. To Karaimi. Celem pracy jest przedstawienie szlaku dziedzictwa kulturowego Żydów. Tym razem trasa kieruje się w stronę Europy. (I znowu zmienili ziemie, patrząc na sylwetkę nadziei lecącą cicho z dalekiej krainy.)

Jak twierdzono, w X wieku cesarz bizantyjski skazał na wygnanie na Krym społeczności Żydów mieszkających w Konstantynopolu i Anatolii. W tych latach wschodni Krym został podbity przez Księstwo Rusi Kijowskiej. W międzyczasie różne grupy ludów tureckich kontynuowały migrację do tego kraju od VIII wieku. Z tego powodu język turecki zaczął dominować. Zgodnie z oczekiwaniami, wygnani Żydzi również zaczęli mówić po turecku. Ich język ewoluował i obecnie jest akceptowany [1, 2] jako członek zachodniego Kipchaka z rodziny języków tureckich. Nazwa tej społeczności to Karaimi. Jednak powód używania tego słowa w odniesieniu do ich społeczności nie jest tak jasny. W konsekwencji stali się społecznością tureckojęzyczną, wierząc w karaimską sektę judaizmu. A także wielu Turków zaakceptowało karaizm.



 Po wielu latach w XIV wieku wielki książę litewski Witold Wielki sprowadził na Litwę kilkaset rodzin ludów karaimskich i tatarskich. W roku 2020, choć ich światowa populacja zmniejszyła się, Karaimi nadal żyją w Turcji, na Litwie, w Polsce i na Krymie. Nazywają się Karay w Stambule, Karaimai w Wilnie, Karaimi w Warszawie i Qaray na Krymie.

 

Powstanie karaizmu
Karaizm powstał w Bagdadzie w VIII wieku. Karaimi to wspólnota religijna, która akceptuje tylko spisane zasady judaizmu. W rzeczywistości Karaimi w Stambule mówią, że słowo Karaimi oznacza po hebrajsku „tych, którzy czytają”.
Lepiej jest zrewidować judaizm, zanim przejdziemy do jego historycznej i kulturowej strony. Judaizm opiera się na zasadach Tory. Bóg wysłał ustne przykazania do Proroka Mojżesza wraz z zapisanymi w Torze na górze Synaj. Kiedy rabini dodawali tekst komentarza w niektórych latach, rozważano świętą księgę, obejmując obie części Talmudu. Ale po stuleciach grupa Żydów sprzeciwiła się oprawom tekstowym Talmudu, ponieważ zostały stworzone przez człowieka.
W VIII wieku Anan Ben David założył karaizm w Bagdadzie. Jego ruch był uważany za sprzeciw wobec porządku i religii. Przez pewien czas siedział w więzieniu. Mógł zostać zwolniony tylko w przypadku przyjęcia sekty islamu. Zwolennicy Anana przenieśli się do Jerozolimy. Ale potem musieli znosić ucisk mieszkających tam Żydów. Później ruch dotarł do Europy przez Konstantynopol i Andaluzję.
W następnych stuleciach Żydzi musieli znosić nowe prześladowania, aby opuścić swoje ziemie. Podobnie jak wszyscy Żydzi, Karaimi również napotykali te trudności. Między X a XII w. Żydzi i Karaimi zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w Jerozolimie, Syrii, Hiszpanii. W rezultacie w czasach Cesarstwa Bizantyjskiego i Osmańskiego Konstantynopol był ośrodkiem przyciągania Żydów, a także schronieniem dla Karaimów.
 
Karaimi na Krymie
Jedno z koczowniczych plemion tureckich, zwane Kipchakami, musiało przenieść się z zachodniej Mongolii po podbiciu ich ziem przez Hunów. Kipchaki przekroczyli Wołgę i osiedlili się na stepach w pobliżu Morza Czarnego i Północnego Kaukazu. Na tym terenie został zbudowany Khasar Khaganate, który rozprzestrzenił się na południowym obszarze Rusi Kijowskiej.
Po drugiej stronie Morza Czarnego, z powodu antyżydowskich prześladowań ze strony Chrześcijańskiego Cesarstwa Bizantyjskiego, duża liczba Żydów musiała uciekać do bardziej przyjaznego państwa, tureckiego Chanatu Chasarskiego z dużą populacją Słowian i innych. Spodziewano się wzajemnych interakcji, więc niektóre społeczności tureckie zaczęły przechodzić na judaizm. To były lata, w których Turcy decydowali o religiach monoteistycznych. Wcześniej wierzyli w duchowy szamanizm i niebiańskiego boga Tengrism.

Do tego czasu Karaimi również zaczęli migrować na Krym, a później Karaimi przyjęli język turecki. Ponadto Karaimi mieszkali z inną społecznością turecką i mieli dobre stosunki z łatwością posługiwania się wspólnym językiem tureckim. Byli to muzułmańscy Tatarzy krymscy.
Z biegiem lat stany nadal się zmieniały, a ziemie nadal zmieniały właścicieli. W W X wieku nadbrzeżne miasta zostały przejęte przez Księstwo Rusi Kijowskiej. Ale później Krymem zaczęli rządzić pierwsi Kipczacy i Tatarzy ze stanu Złota Orda.
W tym momencie historia Karaimów była związana z Litwą. Zgodnie z tradycją wielki książę litewski Witold Wielki kilkakrotnie przemaszerował na ziemie Złotej Ordy.
 

 Witold Wielki i jego moc



 Vytautas był synem Kestutisa, księcia trockiego, i jego drugiej żony Birute [3]. Urodził się około 1350 roku w Trokach. Po wojnie z Jogailą, królem Polski (kuzynem Witolda), uciekł do Prus. W 1392 roku Witold pogodził się z Jagiełłą, został uznany za wielkiego księcia litewskiego i wrócił do Wilna. W 1397 roku Witold przemaszerował na południowy wschód i odniósł sukces w bitwach przeciwko Hordzie Azowskiej. W 1398 r. Wyruszył na Ziemię Tatarską. Po trzech wojnach między wojskami litewskimi a Tatarami wielu jeńców zostało wziętych i osiedlonych na pustych terenach Litwy.

W tym czasie Witold sprowadził Karaimów z Krymu. Vytautas przewidział wyparcie tych różnych narodów w ramach polityki rozwoju życia gospodarczego. Osiedlili się w Trokach i kilku innych miejscowościach w pobliżu granicy z Litwą.


Castles in Trakai [2] 


Troki

Pod koniec XIV w. Kontynuując politykę ekspansji Witold sprowadził na Litwę 383 rodziny karaimskie i osiedlił je w Trokach, w północno-zachodniej części. Jakiś czas później osadnictwo karaimskie pojawiło się także w północnej części Litwy.
W Trokach Karaimi służyli jako strażnicy zamków książęcych. W tym regionie wielki książę Kestutis rozpoczął budowę zamku, który został ukończony przez Witolda na początku XV wieku. Nigdy nie został zdobyty przez żadnych bandytów [2]. Zamek został zbudowany w stylu gotyckim z elementami romańskimi. Drugi zamek znajdował się na środku jeziora, w odległości wystrzału armatniego od pierwszego zamku. Pałac książęcy oddzielony był od podzamcza fosą, a wokół podzamcza znajdował się mur obronny z basztami. Przed bitwą pod Grunwaldem (Żalgirisem) zamek rozbudowano o nowoczesną konstrukcję, przystosowano baszty muru kurtynowego do obrony flanki.
W 1410 r. Witold dowodził siłami i zakończył polsko-litewskim zwycięstwem. Po klęsce Zakonu Krzyżackiego w tym roku Zamek Wyspowy stał się rezydencją Wielkiego Księcia. W wyniku pokoju w 1411 roku Witold otrzymał Zemaitija (Żmudzina). W 1413 roku cały prawy brzeg Niemna należał do Litwy. Ale wojny i konflikty nie zakończyły się w krótkim czasie.
Na początku XV wieku Troki były kwitnącym miastem, często odwiedzanym przez kupców i honorowych gości. Wśród nich 13 razy gościł na zamku król Polski Jagiełło. Później w 1430 roku Witold zmarł.
 
Wczesne życie Karaimów na północy
Karaimi zajmowali się także rolnictwem, handlem i rzemiosłem. W tym czasie Troki były miastem wielonarodowym, podzielonym na kilka obszarów według przynależności narodowej i wyznaniowej mieszkańców. Za panowania Witolda Troki zyskały na znaczeniu jako znaczący ośrodek handlowy, prowadzący handel z Zakonem Krzyżackim i portami północnoeuropejskimi. W 1423 r. [4] Vytautas przyznał swoim poddanym żydowskim prawo do wolnego handlu z Zakonem Krzyżackim, ponieważ Witold potrzebował zręcznych rzemieślników i kupców, takich jak Karaimi. Ponadto fakt, że mówili po turecku, szczególnie pomógł im w handlu ze Złotej Ordy i Krymu. Witolda i inni władcy Litwy wyrazili swoje zaufanie Karaimom, przyznając pewne przywileje. W 1441 r. Wielki książę litewski Kazimierz IV Jagiellończyk nadał Karaimom prawa magdeburskie. Zgodnie z tym przywilejem Karaimami rządził jeden przywódca, podlegający bezpośrednio Wielkiemu Księciu Litewskiemu.
 
Kenesa
Karaimi nazywają swoje domy modlitwy Kenesa. Pochodzi od hebrajskiego słowa „Bet ha-Kneset”. Zakład oznacza dom, a kneset montaż. Jest to więc „Dom Zgromadzenia”. Nazwa synagoga nie została przyjęta przez Karaimów, ponieważ uważają, że słowo to nie opisuje w pełni świątyni.

Najstarsza kenesa na Litwie znajduje się w Trokach (ul. Karaimu 30). Został zbudowany w XV wieku i został zrekonstruowany jako pierwotna architektura, chociaż był kilkakrotnie palony. 



Trakai Kenesa [5], Old Times 



Trakai Kenesa, Today [6] 



 Trakai Kenesa on Map (from Yandex


Najnowocześniejsza kenesa znajduje się w Wilnie (ul. Liubarto 6). Choć jego budowę rozpoczęto w 1911 r., Ukończono go w 1921 r. Po wojnie. W 1923 roku ta Kenesa została konsekrowana. Ale w 1949 roku decyzją Rady kultów religijnych w ZSRR Kenesa została zamknięta. Przez 40 lat był upaństwowiony, a początkowo służył jako rodzaj trustu, później jako archiwum służby geodezyjnej. W 1989 r. Kenesa ponownie stała się własnością karaimskiej wspólnoty religijnej na Litwie. Po pięciu latach odrestaurowania został ponownie konsekrowany [1].  



 Vilniaus Karaimu Kenesa


 Dzisiejsi Karaimi

Karaimi żyją dziś głównie w Wilnie i Trokach.Wzdłuż ulicy Karaimu w Trokach to domy zbudowane w tradycyjnej architekturze karaimskiej z trzema oknami elewacyjnymi.


 Houses in Karaimu Street [7]


W Trokach w ramach Muzeum w Trokach znajduje się również Karaimskie Muzeum Etnograficzne. Muzeum w Trokach powstało w 1948 roku jako muzeum regionalne przy ul. Karaimu. 22. W 1985 roku Muzeum otrzymało pomieszczenia dawnego klasztoru dominikanów, zlokalizowane na terenie Zamku na Półwyspie. W 1990 roku po renowacji Muzeum przeniosło się do budynku klasztornego. Administracja muzeum pozostała w budynku przy ul. Karaimu. 22. W 1967 roku otwarto tam pierwszą karaimską wystawę etnograficzną. W 1997 roku, z okazji 600-lecia osadnictwa Karaimów i Tatarów na Litwie, ekspozycja została odnowiona. Teraz jest to Karaimskie Muzeum Etnograficzne, które przedstawia historię, tradycje i życie domowe [2]  



S. Shapshal Karaim Ethnographic Museum, Karaimu str. 22 [2] 


 Kolejna ulica Karaimu (gatve) znajduje się w wileńskiej dzielnicy Zverynas, przed wileńską kenesą.

Kuchnia karaimska wywarła wpływ na Litwę, jak np. Kibin, czyli ciasto wypełnione baraniną (czasem serem lub warzywami). Są restauracje, w których można spróbować „tikras karaimai
kibinai ”w Trokach, jak Restaurant Kybynlar lub w Wilnie, jak Restaurant Narutis lub wszędzie, jak Senoji Kibinine, lub w lokalnych punktach fast food.
 


W Polsce Karaimi mieszkają w Warszawie, Wrocławiu i na Pomorzu [1]. Organizują zajęcia kulturalne przez swoją karaimską organizację pozarządową [8]. Istnieje grupa folklorystyczna o nazwie Dostlar, która tańczy i śpiewa. Karaimi co roku odwiedzają Trakai Kenesa [6]. Na Redutowej 34, 01-103 Warszawa znajduje się cmentarz karaimski. Swoją drogą Polacy też mają w swojej kuchni „kibiny”.

W Turcji Karaimi mieszkali głównie w dzielnicy Hasköy w Stambule w pobliżu Złotego Rogu, w której znajduje się Istanbul Kenesa na Duru Street. Nie jest w dobrym stanie. Ta kenesa spłonęła kilka razy. Ale jego odbudowa nie była odpowiednio zabezpieczona. 



Kenesa in Istanbul – Entrance 



 Kenesa in Istanbul – Inner Court


 Obecnie w Stambule jest około 40 rodzin karaimskich. Niektórzy twierdzą, że nazwa okręgu Karaköy pochodzi od Karaimów, ponieważ jej wymowa brzmi jak „Karai-Keuy”. („Köy” oznacza dzielnicę miasta lub wioski). Karaköy znajduje się na prawym brzegu wlotu do Złotego Rogu biegnącego od Bosforu i położonej w dół dzielnicy Galata. Na tym obszarze Wenecjanie, Genoesen i Żydzi żyli w czasach bizantyjskich i osmańskich.

Karaimi również wywarli wpływ na kuchnię turecką, dlatego też w Turcji powstają Kibiny. Słowo kibin to po turecku „kıbın”, ale można je zapisać jako „kibin”, ponieważ w innych językach nie ma litery „i” bez kropki. Aby uczynić jego wymowę bardziej podobną, jest czasami zapisywane jako „kybyn” dla obcokrajowców. Jako drobna uwaga gramatyczna, „lar” to przyrostek liczby mnogiej w języku tureckim. Tak więc nazwa restauracji w Trokach „kybynlar” ma to samo użycie w języku tureckim, co oznacza „kibiny”. Można przeanalizować słowo „dostlar”, czyli nazwę zespołu folklorystycznego w Polsce. „Dost” to po turecku „dost”, co oznacza przyjaciel. Po dodaniu przyrostka liczby mnogiej będzie to „dostlar”, co oznacza przyjaciele.

Wniosek
Szlak kulturowy Karaimów zakończył się na Litwie. Może ich populacja jest bardzo mała. Jednak ich kultura, język, historia i pomniki były dobrze szanowane i nadal żyją wśród innych. Tak więc szlachta litewska w przeszłości i ludność litewska odegrali ważną rolę w ochronie dziedzictwa kulturowego przez ponad 600 lat. Jak twierdzą Karaimi [1], mają w domu zdjęcie Witolda, aw 1930 r., Na 500 lat upamiętniający śmierć Witolda, w wileńskiej Kenesie odbyło się Requiem. Oznacza to, że ta społeczność zawsze zachowywała lojalny szacunek dla Witolda i Litwy.
Wreszcie czas wznowić trasę Karaimów z Anatolii do Trok na 4 głównych stacjach:
Lastly, it is time to resume the route of Karaims from Anatolia to Trakai over 4 main stations:

1- Byzantine Empire: Constantinople (now Turkey)
2- Turkic States in Crimea: Chufut Kale, Bakhchysarai (Bahcesaray), Feodesia (Kefe) (now 
     Ukraine)
3- Grand Duchy of Lithuania: Trakai (now Lithuania)
     3.1- Grand Duchy of Lithuania: Halych, Lviv, Lutsk (now Ukraine)
4- Kingdom of Poland: Warsaw, Wroclaw and Pomorze (now Poland)
 
References
[1] Lietuvos Karaimai. http://www.karaim.eu/?id=64&lang=en, accessed on 02.07.2020
[2] Trakai Museum. History of Castles, Karaims and Museum. https://trakaimuziejus.lt/en,  accessed on 02.07.2020
[3] Vytautas. https://en.wikipedia.org/wiki/Vytautas, accessed on 07.07.2020
[4] Mikail Kizilov (2011). The Lithuanian Plague of 1710 and the Karaites. Lithuanian Quarterly Journal of Arts and Sciences, Vol.57, No.2. 
 http://www.lituanus.org/2011/11_2_03Kizilov.html, accessed on 04.07.2020
[5] Karaim Kenesa. https://www.kitapus.lt/en/products/karaimu-kenesa, accessed on 07.07.2020
[6] The Disputed Origins of Poland’s Smallest Ethnic Minority. Photo of Trakai. https://culture.pl/en/article/the-disputed-origins-of-polands-smallest-ethnic-minority, accessed on 04.07.2020
[7] Turkic Minorities: Tatars and Karaims. http://www.truelithuania.com/turkic-minorities-tatars-and-karaims-798, accessed on 05.07.2020
[8] Karaimi Polscy. https://www.karaimi.org/, accessed on 04.07.2020

Opracował Hakki Bilgen (Turcja)

 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.