22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku
Imienieny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor
|
Komunikaty, informacje, ogłoszenia
W zakładce „Kronika projektu” http://www.utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=837 zostały
zamieszczone następujące treści:
1.Opis wraz z filmikami i zdjęciami z zakończenia projektu przez uczestników UTW Białystok
2. Wierszowane credo, które przesłał nam kolega z Portugali, uczestnik projektu.
Zapraszam do oglądania.
Jadwiga Barcewicz
Słuchacze UTW w Białymstoku rozpoczęli XXIX rok akademicki. Z tej okazji Sekcja Redakcyjna naszego Uniwersytetu wydała kolejną Naszą Gazetkę Nr 3/2022 (110). W tym numerze gazetki wiele uwagi poświęcono zakończonemu w sierpniu projektowi CHEST – „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze to siła i skarb Europy”. Znajdują się w niej następujące artykuły:
1. „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze sercem i pędzlem malowane” –
Barbara Toczydłowska, Danuta Sajur, Walentyna Kendra
2. „Kapadocja” – Krystyna Szewczyk
3. „Międzynarodowe spotkanie w ramach projektu CHEST w Białymstoku” –
Bożenna Krzesak - Mucha
4. „Wrażenia z udziału w projekcie CHEST Safak Yurstseven z Turcji”
Dopełnieniem artykułów są obrazy członków sekcji malarskich UTW „Kolor” i „Pędzel”.
Jadwiga Barcewicz
Wrażenia indywidualne i zbiorowe partnerów zagranicznych i uczestników polskich po spotkaniu edukacyjnym w Białymstoku oraz ogólne oceny całego projektu CHEST są zamieszczane w tym celu utworzonej, nowej zakladce ( po opisie spotkania) pod nazwą:
"Wrażenia po spotkaniu i projekcie CHEST".
Zapraszam do lektury!
Jadwiga Barcewicz
Drodzy Chestersi,
Dziękuję Wam bardzo za nasze wspólne różnego rodzaju aktywności, międzynarodowe spotkania, spektakle, napisane teksty, wspólnie spędzony czas na śpiewach, tańcach, degustowaniu naszego tradycyjnego jedzenia i drinków. Zrealizowaliśmy wspólnie wspaniały projekt, który jak już wiem jest wysoko oceniany. Włożyliście w realizację tego projektu ogrom pracy i duże zaangażowanie, za co jestem bardzo Wam wdzięczna. Gdyby nie Wy to nawet nie można byłoby myśleć o tak ogromnym przedsięwzięciu. Dzięki, Dzięki. Dzięki
Danuta Sajur
Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze to europejska siła i skarb – wystawa prac studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku zapraszają 7 lipca 2022 r. (czwartek) o godz. 17.00 do Galerii Parter (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14A) na wernisaż prac studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze to europejska siła i skarb.
Obrazy zostały namalowane przez członków sekcji malarskich „Kolor” i „Pędzel” przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Białymstoku, w ramach projektu CHEST (więcej o projekcie: http://www.utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=831). Prace przedstawiają obiekty zabytkowe, przyrodnicze, miejsca kultu religijnego, obyczaje, głównie w Polsce, ale też w Turcji i na Litwie.
Patronat medialny: Proanima.pl
Prace można oglądać do 29 lipca 2022 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-18:00.
WSTĘP WOLNY
Cześć Wszystkim,
W dniu 27 kwietnia, o godz. 13-tej, w sali nr 2, w CAS na ul Krakowskiej odbędzie się spotkanie uczestników projektu CHEST.
Program spotkania
1. Wrażenia z pobytu na spotkaniu międzynarodowym w Turcji.
2. Informacja o wyjeżdzie na Litwę
3. Program spotkania w Białymstoku i rozdział zadań z tym związanych.
Pozdrowienia i do zobaczenia
Danuta
Ogłoszenie:
W dniu 12 kwietnia 2022 odbędą się warsztaty wyjazdowe w ramach projektu CHEST
pt. „Obrzędowość Wielkanocna"
Trasa: Białystok - Mońki - Krzeczkowo - Kalinówka Kościelna - Knyszyn - Białystok
Ilość miejsc: 28
Udział uczestników projektu CHEST jest bezpłatny. Koszt wyjazdu pokrywa projekt.
Odpłatność dla osób nie będących uczestnikami CHEST-u : 30,- zł/os. (trzydzieści zł)
Program:
1/. Mońki - wystawa "Obrzędowość Wielkanocna" ( pisanki, palmy ) w Monieckim Domu Kultury
- kościół pw. MB Częstochowskiej
- kościół św. Brata Alberta
2/. Krzeczkowo - grodzisko średniowieczne
3/. Kalinówka Kościelna
- drewniany kościół św. Anny z 1774 r.
- lamus plebański z XVIII/XIX wieku
4/. Knyszyn - Rynek z pomnikiem króla Zygmunta Augusta
Zbiórka uczestników: Godz. 9:00 na parkingu obok pomnika ks. J .Popiełuszki
Powrót do Białegostoku: ok godz. 16:00
Kierownikiem warsztatów wyjazdowych jest Leonida Stepanowicz. Tel. 506 573 958
Zapisy uczestników projektu przyjmuje Leonida Stepanowicz.
W miarę wolnych miejsc, poza uczestnikami projektu CHEST przyjmowani będą inni słuchacze UTW. Zapisy osób pozostałych wraz z odpłatnością na wycieczkę przyjmowane będą w biurze UTW do 21.03.br. u Marii Waśkiewicz.
Uwaga! Zabieramy ze sobą kanapki i herbatę ( organizatorzy nie zapewniają posiłku ).
Waldemar Malewicz, Danuta Sajur
W zakładce "Kronika projektu" zostały zamieszczone podziękowania grup z Litwy, Portugalii i Polski za spotkanie edukacyjne w Ankarze (Turcja) w dniach 14 - 20 marca 2022r.
Jadwiga Barcewicz
Witam,
Zapraszam wszystkich uczestników projektu CHEST na spotkanie robocze w następną środę (2.02.22) o godz. 10-tej w sali konferencyjnej CAS na ul. Św.Rocha 3
Program spotkania:
1. Informacja o spotkaniu w Portugalii.
2. Informacja o spotkaniu w Turcji.
3. "Burza mózgów" na temat ostatniego spotkania międzynarodowego projektu w Białymstoku.
Pozdrowienia
Danuta
Witam Chestersów,
Zaczyna się Nowy Rok. Ja skończyłam pisać raporty jest więc czas na poinformownie o tym co będziemy robić dalej w projekcie CHEST.
I. Podczas spotkania koordynatorów w Portugalii podjęto następujące decyzje co do dalszej pracy w projekcie:
1.1 Wskazano nowe daty organizacji spotkań międzynarodowych, w zależności od aktualnego kontekstu Covid-19, a mianowicie:
1.1.1 Globodev Turcja (Ankara): 13-20 marca 2022 r.
1.1.2 VPG Litwa (Wilno): 20-27 czerwca 2022
1.1.3 UTW Polska (Białystok): 14 -21 sierpień 2022
Na razie do wszystkich krajów jest normalny ruch turystyczny dla osób szczepionych z odpowiednimi restrykcjami. Dlatego wszystkie wyjazdy są możliwe.
1.2 Zostanie wykonany fotoalbum zawierający szlaki dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego partnerstwa CHEST, zgodnie z propozycjami przedstawionymi przez Hakki Bilgena (Globodev). Będzie to książka do publikacji, zawierająca artykuły o szlakach partnerstwa ilustrowane w większości przypadków zdjęciami wykonanymi przez uczestników spotkań międzynarodowych podczas zwiedzania tych szlaków. Zdjęcia te powinny być zgłoszone do foto konkursu projektu CHEST. Zdjęcia te będą przesyłane na 2 strony projektu czyli na stronę UTW i na główną stronę projektu, prowadzoną przez partnera litewskiego (VGP). Globodev z Turcji zapewnia projekt i redakcję, a UTW Polska odpowiada za publikację (wydruk) fotoalbumu (wszystkie zdjęcia z konkursu mogą trafić do fotoalbumu).
W naszym przypadku tak jak było ustalone zdjęcia te przesyłacie do mnie i do Jagody.
1.2.1 Do przesyłanych zdjęć należy dołączyć oznaczenie odpowiedniej trasy, której dane zdjęcie dotyczy i jego opis.
1.3 Partnerzy będą pisać artykuły w temacie szlaków w formacie .pdf (każdy partner będzie tworzyć swoje własne artykuły o szlakach w języku angielskim) i przesyłać je na adres VGP egle.stankeviciene@gmail.com oraz na stronę UTW Polska. Będą one umieszczane na tych stronach a więc będą ogólnodostępne. Partner polski ustanowi ostateczną listę opraowywanych szlaków. (Wy piszecie normalnie po polsku w WORD i przesyłacie do mnie.)
1.4 W dalszym ciągu będą tworzone gazetki ChestGazette. ChestGazette tworzona jest jako almanach. Globodev zbudował plik .pdf, który funkcjonuje jako repozytorium. Wszyscy przesyłają te ChestGazetki do Globdev, który dokonuje głównej redakcji tego almanachu i przesyła poszczególne gazetki na 2 strony internetowe projektu. (W przypadku Polski gazetki te są wysyłane do Jagody Barcewicz w systemie jak dotychczas)
1.5 Partner polski wydrukuje książkę w języku polskim, tworzoną przez polskich uczestników projektu pt. "Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze dziedzictwem i skarbem Europy".
1.6. Dodatkowo partner polski wydrukuje wszystkie artykuły o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym, opracowane przez całe partnerstwo w formie skoroszytu.
1.7 Konkurs fotograficzny: Konkurs dotyczy tylko zdjęć robionych podczas spotkań międzynarodowowych. Termin nadsyłania zdjęć następuje po każdym takim spotkaniu. Jeśli chodzi o spotkanie w Rio Maior (Portugalia), zdjęcia należy przesłać wraz z opisami do 31 grudnia na adres VGP egle.stankeviciene@gmail.com i do Jagody Barcewicz. Uczestnicy polscy przesyłają je tylko do Jadwigi Barcewicz (i do mnie), która prowadzi stronę polską. Jadwiga Barcewicz umieści je na stronie polskiej i prześle ją do partnera litewskiego.
1.7.1 Opisy na zdjęciach muszą być zgodne z formatem określonym w regulaminie konkursu, z którym można zapoznać się na stronie http://www.chestproject.eu . Wszystko uzgadnia Jagoda.
1.8. Partner turecki opracuje bazę internetową dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego partnerstwa CHEST na podstawie wszystkim materiałów wydawniczych projektu oraz stron internetowych.
Jeśli chodzi o działalność naszą to:
1. W końcu lutego komisja punktacyjna ustali listę 10 osób wyjeżdzających do Turcji. Bilety kupujemy w końcu lutego ale to będzie zależało od otrzymania następnej raty dotacji.
2. Osoby wyjeżdzające muszą mieć 3 szczepienia (wymóg Turcji) i przed wyjazdem będziemy robić testy na koronawirusa oraz wypełniać specjalny formularz wjazdowy.
3. Wszyscy muszą mieć aktualne paszporty.
4. Grupa wyjeżdzająca musi przygotować mini spektakl (albo piosenki ludowe albo jakiś obrzęd weselny). Zaczniemy przygotowania w lutym.
5. Proszę wrócić do aktywności projektowej, którą możemy realizować odpowiednio do sytuacji pandemicznej. Najbezpieczniejsza jest działalność poprzez Internet dlatego w dalszym ciągu czekamy na teksty do:
a) ksiażki projektowej (mogą byś w niej teksty również dotyczące dziedzictwa partnerów). Teksty wysyłacie do Jagody i do mnie.
b) ChestGazette
c) albumu o szlakach partnerstwa.
6. W załączniku podaję informację o już tworzonych szlakach i napisanych tekstach.
7. Proszę o zgłoszenia osób do redakcji (do wydruku) książki i tekstów o szlakach.
8. Wiele osób zawiesiło swoją działalność projektową. Było to widoczne podczas pracy ostatniej komisji punktacyjnej. Jeśli tak będzie to stworzymy nowy nabór osób do projektu.
Czekam na zgłoszenia i teksty.
Pozdrowienia
Danuta
UWAGA!
Załącznik "Szlaki dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego partnerów projektu CHEST propozycja książki" jest zamieszczony na stronie projektu CHEST w zakładce> SZLAKI MIĘDZYNARODOWE (JB)
Dear Maria and Joao,
Our dearest Marie Eugenia and Joao Paulo, we are so grateful to you for such a wonderful educational meeting, for your commitment in organizing all those events. We can't forget your beautiful Rio Maior, the landscape and charming ocean views. You, Portuguese people, are so kind, hospitable, helpful and caring. Enclosed are the greetings from the group of participants in the meeting in Portugal.
We are sending you our common photo with warmest regards from the center of Białystok. We are so thankful to all of you for being together, for such a magic time spent in Portugal, for our common lunches, dinners, talks and discussions, for our songs and dances together.
Thank you to everyone for our wonderful partnership. I have no doubts that we will finish this project with great success.
Dear all partners
On the occasion of the New Year 2022, We wish everyone, on behalf of ourself, participants of CHEST and UTA, the fulfillment of your dreams, those hidden deep in your hearts and great success in your personal and professional life. Be healthy, happy, and enjoy your family.
Danuta and Maria
Drodzy Mario i Joao,
Najdrożsi Marie Eugenio i Joao Paulo, jesteśmy Wam bardzo wdzięczni za tak wspaniałe spotkanie edukacyjne, za zaangażowanie w organizację tych wszystkich wydarzeń. Nie możemy zapomnieć Twojego pięknego Rio Maior, krajobrazu i urokliwych widoków na ocean. Wy, Portugalczycy, jesteście tacy mili, gościnni, pomocni i opiekuńczy. W załączeniu pozdrowienia od grupy uczestników spotkania w Portugalii.
Przesyłamy Państwu nasze wspólne zdjęcie z najserdeczniejszymi pozdrowieniami z centrum Białegostoku. Jesteśmy bardzo wdzięczni Wam wszystkim za to, że jesteście razem, za tak magiczny czas spędzony w Portugalii, za wspólne obiady, kolacje, rozmowy i dyskusje, za wspólne pieśni i tańce.
Dziękuję wszystkim za naszą wspaniałą współpracę. Nie mam wątpliwości, że z dużym sukcesem zakończymy ten projekt.
Drodzy wszyscy partnerzy
Z okazji Nowego Roku 2022 życzymy wszystkim w imieniu własnym uczestnikom KLATKI i UTW spełnienia marzeń skrywanych głęboko w sercach i wielkich sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Bądź zdrowy, szczęśliwy i ciesz się rodziną.
Danuta i Maria
(Tłumacz Google)
Wszystkiego najlepszego na 2022 rok. Znowu będziemy razem.
Uściski i buziaki z Portugalii João P Relveiro M Colaço
(Tłumacz Google)
Drodzy CHESTERY,
Pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Nowego Roku i trzymać kciuki za odbycie naszych międzynarodowych wyjazdów.
Dziękujemy również za owocną współpracę oraz wszystkie zdjęcia, które przesłaliście zarówno z międzynarodowego spotkania w Portugalii, jak i konkursu fotograficznego. Wszystkie informacje (w tym prezentacje, zdjęcia, gazetki i artykuły) są teraz umieszczone na CHEST Wordpress, Egle robiła wczoraj ostatnie poprawki do późnych godzin nocnych. Próbowaliśmy zaaranżować podrozdział konkursu fotograficznego, ale jest on dopiero w początkowej fazie, termin konkursu fotograficznego upływa dopiero dzisiaj, więc nie zwracajcie uwagi na tę część, planujemy ją zakończyć w styczniu.
Zastanawiałem się również nad tym, w jaki sposób będziemy na nich głosować i najłatwiejszym sposobem, jaki wymyśliłem, było wybranie trzech najbardziej lubianych przez zespół z każdego kraju, a każdy koordynator może je ogłosić podczas następnego spotkania. Tak więc z jednego spotkania będziemy mieli około 12 najbardziej lubianych. Może masz jakieś inne sugestie, więc śmiało.
Na razie szczęśliwego Nowego Roku, bądź zdrowy, odłóż na bok zmartwienia i do zobaczenia wkrótce!
Ściska buziaki od całej litewskiej drużyny!
(Tłumacz Google)
Wesołych Świąt1
Wszystkim znajomym życzymy szczęścia, radości, spokoju i zdrowia w 2022 r..!
Specjalne pozdrowienia dla naszych przyjaciół z Białegostoku, Rio Maior, Kowna, Wilna, Itc Prague i Florencji.. Razem jesteśmy Wielką Rodziną na Ziemi!
Mam nadzieję, że zobaczymy się ponownie w 2022 roku w Turcji
Książęce Team z Turcji
W zakładce „III. Spotkanie koordynatorów projektu CHEST (Portugalia)” są zamieszczone decyzje koordynatorów projektu podjęte podczas 3-iego międzynarodowego spotkania, które odbyło w Portugalii. Uczestników projektu CHEST i spotkania w Portugalii proszę o zapoznanie się.
Danuta Sajur
Cześć Chestersi!
Bardzo dziękujemy Marii i Joao za tak wspaniale zorganizowane spotkanie oraz wszystkim partnerom za tak fantastycznie aktywny udział w tym spotkaniu. Nasi portugalscy partnerzy podnieśli bardzo wysoką „poprzeczkę” na organizację kolejnych międzynarodowych spotkań. Poza tym mieliśmy szczęście, że mogliśmy zorganizować to spotkanie przed kolejną falą epidemii. To spotkanie pokazało przede wszystkim, jak dobrze współpracujemy i ile finalnych produktów wdrażamy. Ale zawsze będę podkreślać, że najważniejsza jest integracja pomiędzy naszymi uczestnikami projektu, dlatego bardzo się cieszę, że poznaliśmy już tak wielu uczestników projektu.
Dziękuję, dziękuję wszystkim.
Danuta
(Tłumacz Google)
Witam uczestników projektu CHEST,
Informuję, iż w wyniku przeanalizowania dotychczasowej działalności uczestników projektu, podliczenia uzyskanych punktów oraz po uwzględnieniu preferencji wyjazdowych poszczególnych osób została ustalona poniższa lista osób zakwalifikowanych na wyjazd do Portugalii, który odbędzie się w dniach 21-27.11.21.
Skład Komisji:
Barcewicz Jadwiga, Waśkiewicz Maria, Halina Załęska, Walentyna Łuksza, Maria Szulga, Danuta Sajur.
Ustalona Lista:
- Bielenia Nina 66 punktów
- Krzesak- Mucha Bożena 62 pkt
- Łukaszewicz Helena 57 pkt
- Pietuchowska Nina 54 pkt
- Stepanowicz Leonida 34 pkt
- Surmacz Jan 27 pkt
- Temler Alicja 599 pkt
- Waśkiewicz Maria 40 pkt
- Wiszowaty Lech 75 pkt
- Załęska Halina 31 pkt
Osobom zakwalifikowanym gratuluję. Proszę przygotować się do wpłacenia, zgodnie z regulaminem 1000 zł zwrotnej kaucji. Informację o nr rachunku na który należy dokonać wpłatę prześlę wkrótce.
Przesyłam wszystkim najserdeczniejsze pozdrowienia.
Danuta Sajur
Drodzy CHESTersi!
The CHEST Gazette „płynie” na festiwale w lipcu. Nasz papierowy statek przewozi już dwa ładunki 52 & 53 Jagody. Mam nadzieję, że wszystkim się spodobają. Plus mam nadzieję, że również zrelacjonujecie swoje "Festiwale i dni narodowe”.
Hakki Bilgen (Turcja - Ankara)
Witam uczestników projektu CHEST,
Zapraszam na robocze spotkanie projektu CHEST w dniu 16.06.21.Spotkanie odbędzie się w CAS na ul. Krakowskiej w sali 104 w godzinach 10-11.30. Proszę mieć maseczki.
Program spotkania.
1. Informacja o terminach 2 wyjazdów na międzynarodowe spotkania projektowe i podstawowe informacje jak to będzie wyglądało.
2. Informacja o punktacji projektowej.
W załączniku jest plik z informacją o zapisanych waszych aktywnościach. Proszę zapoznać się z tym i poinformować mnie czy wszystkie wasze aktywności zostały uwzględnione. Proszę dopisać się jeśli ktoś brał udział w kursach komputerowych organizowanych przez UTW i w dodatkowych kursach języka angielskiego. Proszę napisać na kartce brakujące wasze aktywności, podać datę i podpisać się. Kartkę proszę przekazać mnie na spotkaniu.
Nie ma w tym pliku informacji o waszych obecnościach na różnych zajęciach.
Ostateczną punktację ustali specjalna komisja, która uwzględni wszystkie inne zaangażowania.
3. Ustalenie ostatecznych list chętnych osób na wyjazdy.
4. Aktywowanie normalnej działalności.
Przypominam, że wszyscy partnerzy uzgodnili, że w spotkaniach międzynarodowych wezmą udział tylko osoby zaszczepione. Dlatego proszę aby na to spotkanie przyszły osoby zaszczepione i ozdrowieńcy a osoby niezaszczepione poinformowały mnie o tym.
Przypominam również że wszyscy uczestnicy projektu muszą mieć opłacone składki. Na spotkaniu będzie Maria, która może pobrać składki i podstęplować legitymacje.
Cieszę się na nasze spotkanie.
Pozdrowienia
Danuta
Hello "CHESTers",
June is waiting outside the door to get in. What...! Yes! You are right, the time has arrived for a new quest:
What beliefs have given birth to a tradition or even have created a handicraft there?
It may be superstitious... Pardon me! I was going to ask if this could happen.
The day comes and this superstition has already turned into an indispensable tradition and an orange color brick of the nation's culture. (Hakki Bilgen - Turcja)
Witajcie "CHESTERSI",
Czerwiec czeka pod drzwiami, żeby wejść. Co…! Tak! Masz rację, nadszedł czas na nowe zadanie:
Jakie wierzenia dały początek tradycji, a nawet stworzyły tam rękodzieło?
To może być przesądne ... Przepraszam! Chciałem zapytać, czy to się może zdarzyć.
Nadchodzi dzień i ten przesąd stał się już nieodzowną tradycją i pomarańczową cegłą kultury narodu. (Tłumacz Google)
Zapraszam do tworzenia gazetek!
Jadwiga Barcerwicz
W numerze Nr 1/2021 (104) Naszej Gazetki „Wiecznie Młodzi” został zamieszczony artykuł o realizowanym przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku projekcie międzynarodowym CHEST (SKRZYNIA) - „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze to europejska siła i skarb” wraz z partnerami z krajów: Litwa, Portugalia, Turcja. Autorem artykułu jest Danuta Sajur koordynator projektów międzynarodowych UTW Białystok.
Zapraszam do lektury! Jadwiga Barcewicz
link do strony UTW, gdzie jest zamieszczony artykuł w zakładce "Media o projekcie" : http://www.utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=843
I only send the new quest: This month's CG quest is the monument of history. (Hakki Bilgen - Turcja).
Wysyłam nowe zadanie: W miesiącu maju misją The CHEST Gazette jest temat
"Pomniki historii i przyrody"
Jadwiga Barcewicz
Accept our best Easter Wishes
From Portugal
Dear CHEST'ers
The world is reviving, the nature is blossoming, the spring is doing its magic despite all the earthly troubles that people face. Try to find a moment to enjoy those little mirracles, forget the troubles and smile to others.
We also wish you happy Easter: take care, be strong and celebrate!
Indre & Co
Dear Friends,
I like the Easter that brings you together with the feelings of faith and unity. I congratulate your Easter. And I wish you, your family and all Christian communities happiness, health and peace.
Best regards,
Hakki
Tematem zadania nr 5 do The CHEST Gazette na miesiąc kwiecień 2021 jest:
5. Co powiesz o dziedzictwie przyrodniczym w pobliżu? Parki, lasy, góry, wyspy,wybrzeża.... Jesli masz to wszystko blisko siebie, nie mów mi, bo moge być zazdrosny. Twoja ziemia musi być niebem na ziemi. (Tłumacz Google)
5. What do you say about the nature heritage near you? Parks, forests, mountains, islands, coasts, or? If you have all of them near you, please don't tell me, because I might be jealous. Your land must be the heaven of the earth. (Hakki Bilgen - Turcja)
Czekam na materiały do gazetek!
Pozdrawiam
Jagoda
Witam uczestników projektu CHEST.
Dawno nie przekazywałam informacji projektowych a dzieje się bardzo dużo.
1. Jak zwykle informuję, że nic się nie zmienia w zadaniach projektowych, wszystkie wyjazdy zagraniczne są tylko przełożone na czas po pandemii. Teraz najbliższy wyjazd, być może latem, będzie na Litwę a drugi do Portugalii na jesień.
2. Z powodów osobistych Maria Wójcicka zrezygnowała z obowiązków asystenta w projekcie. Jak jej sytuacja się wyklaruje to może wróci do swoich zadań. Maria przekazała mi wszelkie informacje w tym bazę punktacyjną. Niektóre osoby, mają już bardzo dużo punktów. Jest to ważne bo z powodu pandemii musieliśmy zrezygnować z wyjazdu do Portugalii i wszystko będzie liczone na nowo.
Na razie ja będę wykonywała obowiązki Marii. Ale może ktoś z grupy chce przejąć te obowiązki. Byłoby to bardzo wskazane bo jedna osoba wszystkich zadań projektowych nie udźwignie i to wszystko może przełożyć się na jakość współpracy.
Ale do czasu znalezienia nowego asystenta wszystkie teksty do książki, teksty o szlakach i wszystkie inne sprawy proszę przesyłać do mnie.
Prezentacje na seminaria proszę przesyłać do mnie i do Jagody.
Teksty do The Chest Gazette proszę przesyłać bezpośrednio do Jagody.
3. Proszę ciągle zaglądać na stronę projektu CHEST:
- ogólna - link: http://utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=831
- ciągle aktualizuje się zakładka książki, link: http://utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=850
- zakładka seminarium on-line, link:
(kulturowe) http://www.utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=862
(przyrodnicze) http://utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=875;
- i zakładka The Chest Gazette: http://utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=883
Bardzo proszę o pisanie nowych tekstów.
4. Zapraszamy na:
a)nowe seminaria on-line, link: http://utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=862
10. "Język Esperanto jako nośnik kultury esperanckiej" - (21 stycznia 2021r.)
Jadwiga Barcewicz
11. Część 1. "Ręcznik jako przedmiot - sakrum w życiu mieszkańców prawosławnych
Podlasia "; Część 2. "Z ręcznikiem i piosenką przez życie" - film (9 marca 2021)
Nina Bielenia
12. "Podlaskie Muzum Kultury Ludowej" (23 marca 2021) - film Jadwiga Barcewicz
b) nowe teksty z zakresu szlaków ponadnarodowych, link: http://utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=864
4. „Jonas Karolis Chodkevicius” (1560–1621), Indre Adomaitiene, Litwa
5. „Sól, miasta podziemne i szopki noworoczne - wspólne elementy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Polski, Portugalii, Turcji i Litwy” Jadwiga Barcewicz
Przesyłam pozdrowienia, czekam na teksty i prezentacje i na osobę chętną do pracy asystenta.
Danuta Sajur
Cześć uczestnicy projektu CHEST,
Hakki Bilgen, koordynator projektu CHEST Global Development Association z Ankary w Turcji zainicjował akcję pt. "Moje ulubione miejsce dziedzictwa kulturowego w moim mieście". W zasadzie jest to pomysł na gazetę projektu CHEST. Patrz przykład opisu takiego miejsca w Ankarze w załączonym tekście przysłanym przez Hakkiego.
Moim i Jagody zdaniem jest to super pomysł z uwagi na istniejącą pandemię Covid-19, która spowodowała zanik naszej aktywności projektowej.
Powinniśmy zrobić (lub znaleźć w swoim archiwum) zdjęcia takiego miejsca/zabytku/elementu, itd. (rozmiar nie powinien przekraczać 5 MB, wymiary: około 4000x5000), nazwać to i opisać krótko dlaczego jest taki wasz wybór i na końcu należy wysłać taki tekst i zdjęcie na adres jagodabarcewicz@wp.pl . Wybór takiego miejsca może być motywowany dowolnie, czy to uczuciem, czy wspomnieniem, zdarzeniem, ciekawością, podziwem, itd..
Informacje z akcji będą na bieżąco zamieszczane na stronie UTW projektu CHEST w utworzonej specjalnie zakładce oraz na Facebooku Chest Rio Maior i będą przesyłane do gazetki Hakkiego.
Oczywiście za wszystkie aktywności z wysyłaniem tych tekstów i zdjęć będą przydzielane punkty.
Życzę zdrowia i czekamy na wasze mini artykuły.
Danuta Sajur
Zapraszamy na kolejne seminarium projektowe online z tematu dziedzictwa kulturowego
niematerialnego pt. "Królowa polskich kolęd "Bóg sie rodzi".
Jadwiga Barcewcz
Zostały uruchomione kolejne semianaria internetowe w ramach projektu CHEST (12 października 2020):
1. Dziedzictwo kulturowe materialne pt. "Cuda materialne Polski"
2. Dziedzictwo przyrodnicze pt. 'Cuda natury Polski"
Zapraszam do ogladania, proszę o uwagi, komentarze, uzupełnienia.....
Jadwiga Barcewicz
Zostało uruchomione kolejne internetowe seminarium projektu CHEST pt. "Puszcza Knyszyńska i jej zabytki kilturowe". Zapraszam do oglądania na stronie UTW w zakładce Seminaria Online - CHEST> Dziedzictwo kulturowe> poz.7 lub pod linkiem: https://youtu.be/hGLh4IfYGYw (Jadwiga Barcewicz)
Otrzymaliśmy następującą sugestię od NA: musimy zorganizować spotkanie koordynatorów on-line. W spotkaniu musi wziąć udział co najmniej 10 osób. Im więcej tym lepiej. To spotkanie będzie traktowane jako zakończone międzynarodowe spotkanie projektowe i rozpoznane zostaną koszty, jakbyśmy uczestniczyli w tym spotkaniu.
Będzie to dla nich podstawa do zapłaty drugiej raty. Nie uniemożliwi nam to podróży do Portugalii, ponieważ będziemy mieli na to pieniądze.
Ale wiąże się z tym jeden warunek. Musimy zakończyć nasz projekt w wyznaczonym terminie.
Sugestie organizacyjne i techniczne tego spotkania on-line:
1. Proponuję zorganizować spotkanie 24 czerwca. Wcześniej nie będzie to możliwe z powodu nieobecności kilku osób z naszej strony. Dla nas godzina jest dowolna. Dostosujemy się.
2. Nie mam aplikacji programowej, która zapewniałaby system spotkań konferencyjnych on-line. Nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z takiego oprogramowania. Wysłałam w tym temacie prośbę do naszych partnerów.
3. Musimy stworzyć listę obecności i certyfikaty dla wszystkich.
4. Załączam tematy, które moim zdaniem powinny zostać poruszone na tym spotkaniu. Proszę o uzupełnienia i komentarze.
Czekam na wasze komentarze, sugestie i zgodę na to spotkanie.
W wyniku tych działań powinniśmy opracować nowy raport za okres 1.04-30.06.2020.
Danuta Sajur
Projekt CHEST
Nr 2019-1-PL01-KA204-065425
Drugie międzynarodowe spotkanie projektowe zrealizowane online. 24.06.2020
Tematy drugiego międzynarodowego spotkania projektu zorganizowanego online zamiast w Portugalii:
1. Ocena poprzednich działań.
2. Wsparcie dla wszystkich stron internetowych projektu. Musimy opracować mechanizm aktualizowania i uzupełniania informacji na wszystkich stronach wszystkich projektów przez wszystkich partnerów.
Prosimy więc o przygotowanie komentarzy na temat bieżącego sposobu wprowadzania informacji na następujących stronach internetowych projektu. Stronę na Facebooku prowadzi PT.
Wszyscy uczestnicy projektu z każdego kraju powinni mieć możliwość aktywnego uczestnictwa w tej stronie internetowej.
b. Oficjalna strona projektu. Prowadzi LT.
Kontrola sposobu i realizacji obowiązku dla wszystkich partnerów do publikowania na tej stronie informacji o ich lokalnych działaniach projektowych. Ustawienie dopuszczalnego rozmiaru pliku, osoba odpowiedzialna za aktualizację tej strony, omawianie problemów językowych itp.
do. Strona bazy danych dziedzictwa. Prowadzi TR
Omówienie i określenie formy wprowadzania danych do bazy danych o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym partnerów, Strona archiwalna. Prowadzi PL.
Komentarze partnerów na temat działania tej witryny.
3. Omówienie metodologii tworzenia i opisywania szlaków dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego krajów partnerskich. Ustalanie tematów i współpraca międzynarodowa.
4. Tematy i edycja publikacji planowanych do wdrożenia przez poszczególnych partnerów (książki, albumy, artykuły). Decyzja, czy opracowujemy wspólną książkę.
5. Omówienie zasad konkursu fotograficznego na dziedzictwo kulturowe i naturalne krajów partnerskich: zasady, tematy, formaty, wystawy, jury itp.
6. Szczegółowy opis dalszych działań w ramach projektu.
7. Itd.
Informuję wszystkich, że mamy już ocenę naszego 1-go raportu, w którym przedstawiłam naszą działaność do końca marca 2020. Raport zaakceptowano bez żadnych uwag merytorycznych. Gratuluję wszystkim.
Danuta Sajur
Witam uczestników projektu CHEST
Mam nadzieję, że wszyscy są zdrowi, najedzeni i mają dobre samopoczucie.
Mamy teraz sytuację, w której możemy spędzić więcej czasu na intelektualną pracę w projekcie CHEST polegającą na poszukiwaniu materiałów i opracowywaniu międzynarodowych tras naszych krajów.
Opracowujemy 2 grupy informacji:
A. Obrzędy, obyczaje i zwyczaje, opisy zabytków i dziedzictwa przyrodniczego do książki, której spis treści jest już na stronie internetowej projektu CHEST.
B. Szlaki ponadnarodowe 4 państw partnerskich.
Każdy partner (Litwa, Portugalia, Polska, Turcja) będzie odpowiedzialny za opracowanie 2 tras, ale wszyscy mogą przygotowywać materiały dla każdej trasy.
Na razie zaproponowano następujące trasy:
1. Szlak Maddonn (proponowany przez UTW).
2. Szlak wzgórz krzyżowych (zaproponowany przez BITES AEC z Litwy).
3. Szlak Radvilas (Radziwiłłów). Historia i dziedzictwo książąt (proponuje BITES AEC z Litwy)
4. Ślad początków cywilizacji we wszystkich naszych krajach partnerskich (proponuje GlobDev z Turcji i UTW (Krystyna Rogalska)).
5. Droga solna (zaproponowana przez USRM z Portugalii).
My mamy również mamy wiele zabytków w tej dziedzinie np. przede wszystkim kopalnia soli w Wieliczce, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.
6. Szlak Mickiewicza (proponuje UTW)
7. Itd.
UTW będzie uczestniczyć w przygotowywaniu wszystkich tych tras, ponieważ w Polsce są miejsca, które są dziedzictwem kulturowym z tych wszystkich tras.
Mam nadzieję, że każdy z was ma również inne propozycje tras i proszę o przysłanie ich do mnie.
Sugeruję, abyśmy dzielili się tworzeniem tych tras w taki sposób, że każdy partner będzie odpowiedzialny za 2 trasy, ale każdy może przygotowywać materiały dla każdej trasy. Natomiast w naszej grupie będzie jedna osoba odpowiedzialna za gromadzenie informacji o danym szlaku i opracowanie już ostatecznych tekstów. Ale każdy kto ma jakieś informacje czy chce pomóc przy tworzenie tych prac to jest bardzo mile widziany.
Teraz czekam na jak najszybsze informacje o tym:
1. Kto chciałby odpowiadać za przygotowanie poszczególnych (jakich) tras a kto chce tylko przygotowywać materiały lub teksty lub prezentacje PP lub poszukiwać zdjęcia do tych tras ,itd..
2. Proszę przysłać informacje kto chce przygotowywać informację z grupy A). Chodzi o to aby materiały te nie dublowały się.
Informację proszę przesyłać równolegle do mnie i do Marii Wójcickiej.
Życzę zdrowia i szybkich możliwości dla naszych spotkań.
Pozdrowienia
W piątek 6.03.2020 o godz. 10.00 w CAS zebranie grupy wesela żydowskiego. Proszę przynieść przygotowane materiały (mile widziane konkretne informacje, scenariusze).
Maria Wójcicka
Witam uczestników projektu CHEST,
Zapraszam na comiesięczne seminarium projektowe, które odbędzie się w dniu 20.02.2020, o godz. 10-tej w sali 104, CAS.
Program seminarium:
1. Dziedzictwo kulturowe - co to jest? Prezentuje Surmacz Jan.
2. Zapusty. Prezentuje Zinaida Piekarska z grupą
Danuta Sajur
Witam,
Z przyjemnością informuję, że została już wytypowana grupa osób do wyjazdu do Portugalii. Gratuluję wam wszystkim bo wiem, że bardzo staraliście się i dużo pracowaliście.
Są to następujące osoby i ilość uzyskanych punktów:
1. Jadwiga Barcewicz - 100 punktów
2. Lech Wiszowaty - 40 punktów
3. Alicja Temler - 38 punktów
4. Maria Waśkiewicz - 31 punktów
5. Nina Bielenia - 30 punktów
6. Teresa Stefanowicz - 30 punktów
7. Helena Łukaszewicz - 28 punktów
8. Zinaida Piekarska - 28 punktów
9. Leonida Stepanowicz - 27 punktów
10.Zofia Pytel-Król - 24 punktów.
Rezerwa
Halina Wiszowata - 23 punktów
Halina Załęska - 22 punktów
Spotkanie grupy odbędzie się 6 lutego (czwartek) o godz. 11- tej w Biurze UTW.
Pozdrawiam
Danuta Sajur
KULIG!
Na kulig wyjeżdżamy autokarem 18 stycznia 2020 o godz. 9.30, z parkingu przy pomniku
ks. Popiełuszki. Przypominam, że będzie grochówka, ale na ognisko kiełbaski we własnym zakresie.
Pozdrawiam
Maria Wójcicka
Zapusty w Radziłowie
Zapraszamy na wyjazd autokarem do Radziłowa dn. 25.02.2020 r.
Po drodze zwiedzamy:
- Góra Strękowa z grobem K. Raginisa
- punkt widokowy w Burzynie, widok na bagno Ławki i część rozlewisk Biebrzy
- udział w Radziłowie w zapustach (parada)
- Kramarzewo- zwiedzanie XVIII w. drewnianego kościółka
- wracamy do Białegostoku Carską Drogą.
Prowiant we własnym zakresie. Koszt wycieczki 30 zł.
Miejsce zbiórki i godzina. odjazdu będą podane 2 tygodnie przed wyjazdem.
Wpłaty przyjmuje Halina Wiszowata do końca stycznia, Tel. 604 439 521.
Dnia 16.01. 2020. będą zbierane wpłaty 0,5 godz. przed i ewentualnie po wykładzie.
Zapraszamy.
Informuję, że seminarium z tradycji związanych z kuligiem w ramach projektu CHEST odbędzie się
16 stycznia 2020 o godz. 10.00 w CAS sala 206 (tam, gdzie zawsze), które przygotowuje Helena Kurza.
Maria Wójcicka
Grupa wesela żydowskiego spotyka się w CAS 10 stycznia 2020 r. o godz. 10.00.
Pozdrawiam
Maria Wójcicka
Witam.
Inka Piekarska będzie ponownie zbierała w biurze 9.01.2020 o 12.00 pieniądze na kulig. Kto nie zapłaci i nie powiadomi o niemożności przyjścia w tym terminie, zostanie skreślony z listy.
Maria Wójcicka
Witam (28.12.2019r).
1. Na kulig zgłosiło się 29 osób. Koszt rozliczony jest na 40 osób. Jeżeli do jutra nie zgłosi się tyle osób, będę szukała poza projektem.
2. Na Zapusty zapisało się 24 osób, a koszt rozpisany jest na 50. Nikt nie zgłosił się też do organizacji wyjazdu. Wszystkie wyjazdy możemy zorganizować, ja, Waldek i Grażyna, ale przypominam, że należy zdobywać punkty, aby zakwalifikować się na wyjazd do partnerów projektu. Najlepiej, żeby do zorganizowania tego wyjazdu zgłosił się ktoś, kto chce jechać do Portugalii, bo czasu na zdobycie punktów zostało mało.
Pozdrawiam
Maria Wójcicka
Informacja
W założeniach projektu CHEST jest napisanie tekstu do piosenki w temacie projektu. W zakładce "Kronika projektu" znajdują się słowa piosenki "Zaproszenie na Podlasie", których autorką jest uczestniczka projektu Zofia Pyte-Król. A więc zaczynajmy się uczyć tekstu na pamięć! (JB)
Witam
Zapraszam uczestników projektu CHEST na spotkanie organizacyjne w dniu 12.12.2019 (czwartek) sala 206, godz. 10-ta.
Program spotkania.
1. Regulamin projektu.
2. Ostateczne ustalenie listy uczestników
3. Uzupełnienie grup weselnych. Wybory kierowników tych grup.
4. Uzupełnienie list umiejętności i krajów wyjazdu.
5. Stworzenie grupy redakcyjnej.
6. Stworzenie grupy tworzącej ponadnarodowe szlaki dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
Do zobaczenia
Danuta
Zapraszam chętnych do uczestniczenia w projekcie "Dziedzictwo kulturalne i przyrodnicze jest siłą i bogactwem Europy" w skrócie CHEST na drugie spotkanie tego projektu, które odbędzie się w dniu 12.12.2019 (czwartek) o godz. 10-tej w CAS w sali 104.
Program spotkania:
1. Zakończenie tworzenia listy uczestników projektu.
2. Zakończenie tworzenia list wesel i list umiejętności.
3. Utworzenie grupy do tworzenia szlaków międzynarodowych.
4. Utworzenia grupy redakcyjnej projektu.
5. Omówienie regulaminu projektu.
6. Dyskusja, wyjaśnianie wątpliwości, itd.
7. ????? .
Przypominam, że zgodnie z regulaminem wszyscy muszą mieć opłacone składki.
Informuję, iż w projekcie mogą uczestniczyć osoby nie będące członkami UTW jeśli podpiszą umowę wolontariacką na realizacje konkretnych i znaczących zadań projektowych oraz zobowiązują się być edukatorami w przedmiocie projektu na potrzeby UTW.
Przypominam również, że 2-go grudnia 2019, o godz. 16-tej w CAS w sali 206 Ania Paszkiewicz Gadek zaprezentuje temat "Geneza obrzędów Święta Zmarłych".
Pozdrowienia
Danuta Sajur
Seminarium w Mońkach
16 grudnia 2019 r. o godz. 10.00 wyjeżdżamy (w ramach projektu CHEST) do Moniek na wystawę stroików świątecznych. Podczas spotkania wysłuchamy prelekcji o zwyczajach świątecznych, przygotowanej przez Alicję Temler. Jedziemy autokarem. Koszt wyjazdu -15 zł. Zapisy i wpłaty w poniedziałek o 15.00 na spotkaniu w CAS albo o 10.00 w biurze UTW.
Pozdrawiam
Maria Wójcicka
Zapraszamy chętnych na pierwsze spotkanie organizacyjne nowego międzynarodowego projektu pt. "Dziedzictwo kulturalne i przyrodnicze jest siłą i bogactwem Europy" w skrócie CHEST (czyli SKRZYNIA). Regulamin tego projektu umieszczony jest na stronie internetowej UTW w zakładce "Projekty międzynarodowe" (link:http://utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=841).
Spotkanie odbędzie się w dniu 21.11.19 (czwartek), o godz. 10-tej w Centrum Aktywności Społecznej, sala 104.
Danuta Sajur, koordynator projektów międzynarodowych.
W dniach 10 - 12 października 2019 w Białymstoku odbędzie się spotkanie koordynatorów Projektu "Cultural and Nature Heritage is European Strenght and Treasure" po polsku "Kulturalne i przyrodnicze dziedzictwo jest siłą i bogactwem Europy" w skrócie "CHEST". W projekcie uczestniczą kraje: Litwa, Portugalia, Turcja, Polska, która jest głównym koordynatorem.(JB)
|
|