Lezginka - taniec Kaukazu!
Lezginka (zwana też Islamey lub Czeczenką) – tradycyjny, ludowy taniec kaukaski, o tempie żywym, w metrum 6/8. Wywodzi się od ludu Lezginów, zamieszkujących południowo-wschodni Dagestan na północnym Kaukazie i północny Azerbejdżan, a obecnie znany jest w wielu rozmaitych wersjach, często charakterystycznych dla poszczególnych regionów Kaukazu.
Każdy z narodów zamieszkujących Kaukaz tańczy lezginkę w odmienny, charakterystyczny dla danej społeczności sposób.
Lezginka to bardzo ciekawy i widowiskowy taniec ludowy, do tego świetna muzyka.Tańczą ją pojedyńczo zarówno mężczyzni jak i kobiety, w parach lub grupowo, po kole.
- W tańcu męskim charakterystyczne są szybkie kroki oraz dynamiczne ruchy ramion i ciała. W trakcie tańca tancerze niejednokrotnie upadają na kolana i podnoszą się. Tańczący mężczyźni z reguły mają przypięte z przodu do ubrania krótkie miecze.
Charakterystyczna dla tego tańca jest poza orła z lekko uniesionymi do góry "rozpiętymi" ramionami.
- Kobiety natomiast tańczą wykonując drobne i szybkie kroki oraz płynne i delikatne ruchy rąk.
- Gdy lezginka tańczona jest w parach, pary nie dotykają się, mężczyźni tańczą bardziej dynamicznie, a kobiety znacznie spokojniej.
Postawa tancerza - wyprostowana, głowa do góry, pierś do przodu. Ruchy zdecydowane, pewne, rytmiczne, synkopowane, rytm punktowany (ta ti ta, ta ti ta). Wszystko krótkie, zwarte, pewne. Mężczyzna jest wojownikiem, jego dłonie zaciśnięte mogą być w pięści...
Gdy pojawi się koło niego kobieta - te pięści symbolizują, że on ją ochroni.
Kobieta z kolei może tańczyć w niedużej odległości od mężczyzny - nigdy się nie dotykają w tańcu!
Kobieta prezentuje z gracją bardzo łagodne, delikatne, płynne ruchy rąk - niczym łabędź.
Wszystko prezentuje się bardzo harmonijnie - delikatna i zwiewna kobieta i silny, pewny siebie (nawet bardzo pewny) mężczyzna.
Gdy narasta tempo tańca kobieta również zwiększa tempo tańca w ślad za mężczyzną. W pewnym momencie zaczynają się solowe popisy mężczyzn, którzy tańczą wówczas zdecydowanie bardziej szybko i ekspresyjnie, a kobiety znacznie wolniej i spokojniej. Jeśli mężczyźni tańczą sami taniec, często zmienia się w prawdziwy żywioł i można ujrzeć prawdziwie akrobatyczne popisy.
Taniec jest symbolem relacji między mężczyzną i kobietą, a te relacje pomagają zrozumieć kroki i obroty w tańcu. Charakter tego tańca jest zdecydowanie najważniejszy!
Taniec ten tłumaczy bardzo wiele w kontekście tego, czym jest Kaukaz i jacy są ludzie tam żyjący.
W stolicy Dagestanu, Machaczkale, od 2000 roku odbywa się doroczny międzynarodowy konkurs muzyki i tańca lezginki.
Istnieje kilka wariantów opowieści o tym kto wynalazł taniec lezginka...
W rzeczywistości najbardziej wiarygodnym jest kierunek czeczeński.
Lezginka jest najbardziej rozpoznawalnym elementem kaukaskiego folkloru. Jeśli spytać się Rosjanina, Ukraińca czy Litwina z czym kojarzy się jemu Kaukaz prawie na pewno padnie odpowiedź – Lezginka.
O Lezgince można długo mówić i pisać, ale przede wszystkim trzeba ją zobaczyć.
Zapraszam do obejrzenia ponizszego filmiku. Są w nim fragmenty tańczone w strojach ludowych oraz wspólcześnie.
Jadwiga Barcewicz
Materiały pomocnicze : Wikipedia&tekst własny po obejrzeniu filmików na YouTube