22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku

Imienieny obchodzą:
Anastazy, Wincenty, Wiktor
Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / KCA "Wiedza to Szansa na Akceptację" / Komunikaty, informacje, ogłoszenia 

 Komunikaty, informacje, ogłoszenia 


 


Światowy Dzień Wolontariusza w Białymstoku 07 grudnia 2021

Z okazji Światowego Dnia Wolontariusza została  odznaczona przez Prezydenta Miasta Białystok medalem za pracę na rzecz społeczności słuchaczka UTW Białystok Walentyna Łukasza uczestniczka projektu międzynarodowego „ Knowledge is the Chance of Acceptance” (KCA) czyli „Wiedza to szansa na akceptację” o problemach  fali uchodźców do Europy.

Do odznaczenia  podczas tegorocznej  Gali Wolontariatu Walentyna ŁUKSZA została wytypowana przez Fundację „DIALOG”. Fundacja doceniła wkład pracy na rzecz dzieci uchodźców: pomoc w odrabianiu lekcji, przygotowanie paczek z okazji Świąt Bożego Narodzenia, organizowanie dzieciom ferii zimowych i letnich  itp…

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Słuchacze UTW Białystok, uczestnicy projektu KCA

 



 


Witam,
Dziękuję wam wszystkim za wasze zaangażowanie w zorganizowaniu ostatniego spotkania międzynarodowego KCA. Uważam, że pomimo mojej niedyspozycji zdrowotnej dzięki wam wszystkim spotkanie to zrealizowaliśmy z sukcesem. Mamy już sygnały z Warszawy, że oglądali nasze działania opisane i zilustrowane zdjęciami i filmami przez Jagodę na naszej stronie internetowej. Są pod wrażeniem i oceniają wysoko to co zrobiliśmy. Poza tym jestem nawet zdziwiona  jak wiele innych osób oglądało to nasze spotkania oraz występy zespołów UTW. Występy ostatniego dnia, pomimo, że takie długie okazały się wielkim sukcesem. Turcy byli wprost zdumieni, patrząc na wasze występy artystyczne. Safak (specjalnie dla nas grała i śpiewała) powiedziała, że nie wyobrażała sobie, że mogą tak występować seniorzy, a zwłaszcza kobiety. Teraz planuje zorganizować podobne zajęcia artystyczne dla seniorek w Ankarze. Na wernisaż wystawy przyszło bardzo dużo osób. Nasi partnerzy zagraniczni, uczestnicy tego spotkania przesłali nam podziękowania za te spotkanie. Naprawdę jesteśmy zgranym zespołem. Ja odbierałam waszą pracę z wielkim podziwem. Nie musiałam nikomu ani zwracać uwagi ani nakierowywać. Wszyscy działali jak w zegarku. Bardzo ale to bardzo dziękuję wam wszystkim. Zostało nam tylko zrealizowanie wyjazdu do Włoch i kończymy ten projekt w pażdzierniku. Mam nadzieję, zorganizujemy jakieś spotkanie podsumowujące ten projekt. Czekam na pomysły jak to zrealizujemy.
Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję.
Pozdrowienia
Danuta

 


Informacja

Zakończyło się międzynarodowe spotkanie edukacyjne w Białymstoku pt. „Problemy Polski i krajów partnerów z powodu ostatniej fali uchodźczej do Europy.” w tym; „Wielokulturowość Podlasia efektem przyjmowania migrantów wielu narodów” organizowane w ramach projektu Erasmusa+ pt. „Wiedza jest szansą akceptacji” (KCA) /04 - 12.09 2021 r. / 

Relacje, zdjecia, filmy są zamieszczone w 2 zakładkach > Realizowane projekty > Międzynarodowe > KCA "Wiedza to Szansa na Akceptację > Spotkanie edukacyjne Białystok (Polska) część 1, Spotkanie edukacyjne Białystok (Polska) część 2.

Zapraszam do ogladania.

Jadwiga Barcewicz


 


Witam uczestników projektu KCA,
 Zapraszam w piątek na godzinę 15-tą na spotkanie projektu KCA. Spotkanie odbędzie w CAS na ul. Krakowskiej, w dużej sali na I piętrze. 
    Temat spotkania:
1. Rozdanie prezentów z Fundacji Dialog za pomaganie dzieciom uchodźców w odrabianiu lekcji i organizowanie paczek okolicznościowych.
2. Udział uczestników projektu w obchodach Dnia Uchodźcy w dniu 20 czerwca, które odbędą się w godzinach 12-16. Godziny naszego uczestnictwa i nasze działania uzgodnimy na spotkaniu.
2. Program międzynarodowego spotkania KCA w Białymstoku, którego termin jest ustalony na 5-13 września. Pierwsza propozycja programu znajduje się w załączniku. Proszę go przeczytać, ewentualnie uzupełnić lub wnieść uwagi. Proszę również zadecydować przy jakich działaniach chcecie brać udział. Pierwsze propozycje tych działań znajdują się pod każdą tabelą.
3. Wyjazd do Włoch w październiku.
4. Próby Lezginki i przygotowywanych spektakli "Tygiel Podlaski" i " A jednak wesele".
    Proszę aby nieszczepieni i ci co nie mogą przyjść poinformowali mnie o tym. Z naszymi partnerami zagranicznymi mamy uzgodnione, że wszyscy uczestnicy spotkań międzynarodowych muszą być zaszczepieni.
    Przypominam, że wszyscy uczestnicy projektu muszą mieć opłacone składki. Jeśli tego jeszcze nie zrobiliście to informuję, że Maria będzie zbierała składki i podpisywała legitymacje (proszę je przynieść na nasze spotkanie). 
    Bardzo liczę na wasze kreatywne propozycje do 1-go wariantu programu.
Pozdrowienia
Danuta

 


 


Zapraszamy na wernisaż wystawy prac studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, poświęconej uchodźcom, która odbędzie się 24 września o godz. 17.00 w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A).

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje kolejność przybycia na wernisaż. Wejście od godz. 16.30.

Zasady uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych w Książnicy Podlaskiej:
- nakaz zasłaniania ust i nosa.
- dezynfekcja rąk przy wejściu do budynku Książnicy Podlaskiej
- zachowanie dystansu i stosowanie się do poleceń organizatora



 


 ZAPROSZENIE

Zapraszamy w dniu 24.09.2020r o godz. 17-tej na otwarcie wystawy w ramach międzynarodowego projektu „KCA” poświęconej uchodźcom. Obrazy wystawiają w Książnicy Podlaskiej ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, dwie sekcje malarskie UTW „Kolor” i „Pędzel”.

Wystawę będzie można oglądać do dnia 5.10. b.r. w godzinach od 16-tej do 18-tej.
Serdecznie zapraszamy. Obowiązują maseczki. 

Janina Jakoniuk




Na stronie KCA w zakładce "Seminaria i wykłady" są umieszczone nowe 2 teksty. Proszę zapoznajcie się z tymi tekstami, a uwagi, komentarze, itd, wyślijcie do Jagody.

Pozdrowienia
Danuta

 


 


ŚWIATOWY DZIEŃ UCHODŹCY ( 20 CZERWCA)



 Dziś z okazji Światowego Dnia Uchodźcy przypominamy przesłanie „Look beyond borders”,

abyśmy wszyscy pamiętali o tym, by bez względu na to co nas dzieli, zawsze dostrzec w

drugiej osobie, człowieka 💛


 „Look beyond borders” po polsku ( „Spójrz poza granice”)



Zapraszam na kolejne XVII seminarium, tym razem również w trybie on-line, prowadzone poprzez  stronę internetową projektu KCA w zakładce Seminaria.
Temat seminarium: "Kryzys migracyjny w Europie". Opracowała : Danuta Sajur.
Proszę bardzo o wasze uwagi, uzupełnienia i komentarze.
Serdeczne pozdrowienia.

Danuta 


 


Cześć uczestnikom projektu KCA,
Proponuję aby wszyscy obejrzeli poniżej opisany film. Potraktujemy to jako seminarium.
Pozdrowienia
Danuta

6 maja 2020r. o godzinie 20:00 zapraszamy na pokaz filmowy z cyklu #Człowiekwkinie online! Transmisja odbędzie się na profilu Amnesty International Polska i będzie dostępna w wyznaczonych godzinach dla osób przebywających na terytorium Polski.

Zapraszamy na film „Obcy w raju” (reż. Guido Hendrikx).

Na Sycylii dopiero co przybyli imigranci z krajów Afryki i Azji uczęszczają na lekcje prowadzone przez nauczyciela, który opowiada im o tym, jak wygląda życie na Starym Kontynencie i jak powinien przebiegać ich proces asymilacji. Umiejętnie dobiera fakty, by wzbudzić w uczniach skrajne emocje. Ani przez chwilę nie ma wątpliwości, że relacja nauczyciela i imigrantów jest oparta na władzy.

Film otrzymał nagrodę Amnesty International Polska na festiwalu Millennium Docs Against Gravity w 2017 roku.

Wstęp przed filmem dotyczący sytuacji uchodźców w Europie poprowadzi Aleksandra Fertlińska, Ekspertka ds. monitoringu praw człowieka w Amnesty International Polska.

Film z napisami w języku polskim i angielskim.


 


Drodzy Wolentariusze,
Zapraszam na sobotę /15.02.2020, godz 10.15/ do Fundacji Dialog na tradycyjne "Odrabianki". Poza tym p. Natalia prosi o  pozostanie jakieś pół godziny dłużej w celu omówienia:
1/obchodów Dnia Języka Polskiego /mile widziane jakieś pomysły/,
2/warsztatów z Czeczeńcami na temat ich kultury.
Pozdrawiam
Anna Paszkieweicz - Gadek

 


Następne seminarium projektowe odbędzie się w czwartek (13.02.2020) o godz. 10-tej, CAS, sala 104.
Tematyka seminarium;
1. Włochy i jego problemy z uchodźcami – Walentyna Łuksza
2.  Mity i fakty o uchodźcach – Elżbieta Wiktor
Do zobaczenia.
Danuta Sajur

 


 
Zapraszam na pierwszą próbę tańca czeczeńskiego, które odbędzie się w dniu 7.02.2020 o godz. 14.30 w sali 104 w CAS. Będziemy również ćwiczyć Poloneza. Naukę prowadzi profesjonarna instruktorka Anna Krupiennik. Będzie to próba w części informacyjna  i rozpoznawcza.
Do zobaczenia
Danuta
 

 


Witam,
Przypominam, że 2.01.2020 o godz.10-tej, sala 104, mamy seminarium KCA.
Program spotkania:
1. Historia Kurdystanu: prezentuje Janina Jakoniuk.
2. Dzieci imigrantów w polskich szkołach: prezentuje Zofia Pytel Król.
3. "Wolne krzesło przy stole" - kolęda

Po spotkaniu merytorycznym chcę porozmawiać o organizacji międzynarodowego edukacyjnego spotkania KCA u nas. Spotkanie to odbędzie się na przełomie sierpnia i września i będzie trwało 8 dni.
Proszę więc o pozostanie osób, które mogą, na drugą cześć organizacyjną. Z góry dziękuję.
Do zobaczenia
Danuta

 


Witam,
Informuję, że w sobotę o 12-tej w CAS na ul. Św.Rocha 3  jest "choinka"  dla dzieci uchodźców, organizowana przez Fundację "Dialog", z którym pomagamy tym dzieciom w odrabianiu lekcji. Fundacja "Dialog" zaprasza również nas na to spotkanie. Jeśli ktoś ma ochotę przyjść to będzie wspaniale.
Do zobaczenia
Danuta

 


 
Zapraszam na kolejne seminarium projektu KCA w dniu 5 grudnia 2019 (czwartek) o godz. 10-tej, CAS, sala 104.
Program spotkania:
1. "Historia Syrii" - prezentuje Barbara Delis.
2. "Islam w Europie - zagrożenie dla Europy" - prezentuje Maria Waśkiewicz.

Informuję, że nieobecni na seminariach projektu KCA nie będą wpisani na listę CHEST (zgodnie z regulaminem a za 2 tygodnie zamykamy listę CHEST) ani nie będą kwalifikowani na wyjazd do Włoch.    
Przypominam, że jest to projekt edukacyjny a edukacja ma trwać do sierpnia 2020 czyli do spotkania międzynarodowego w Polsce. Chcecie czy nie chcecie również ci, którzy byli w Ankarze muszą brać udział w zadaniach tego projektu. Zawsze będzie dla was coś ważniejszego a tymczasem przypominam, że podpisywaliście zobowiązania w tym przedmiocie.
Informuję również, że wspaniale rozwija się akcja pomocy dzieciom uchodźców w odrabianiu lekcji ale ciągle potrzebne są osoby do pomocy. Pomaga się dzieciom szkoły podstawowej we wszystkich możliwych przedmiotach. Odbywa się to raz w tygodniu w sobotę o godz. 10.30 w stowarzyszeniu Dialog (budynek parafii Św. Rocha). Akcją zarządza Ania Paszkiewicz Gadek (tel.602704426) do której trzeba zadzwonić po szczegółowe informacje.

Danuta Sajur

 


Szukamy osób, które pomogą zaopiekować się dziećmi i młodzieżą z Ośrodka dla uchodźców.

Pomoc ma polegać na okresowych spotkaniach z nimi aby pomóc odrabiać im różne lekcje ale przede wszystkim z języka polskiego. Mniejszymi dziećmi będziemy opiekować się jako babcie. Będziemy organizowac różne warsztaty i zajęcia np. z robótkami artystycznymi, tańcami, gotowaniem itd.. Z dziećmi tymi będą przychodzić matki, dla których będziemy organizować również zajęcia jak np. gotowanie, szycie, rozmowy po polsku (bardzo tego potrzebują), itd..
Pomoc tą będziemy realizować we współpracy ze stowarzyszeniem Dialog. Bardzo nam zależy na współpracy z członkami UTW, fachowymi nauczycielami oraz osobami ze znajomością nauk ścisłych, które potrafią przekazywać wiedzę uczniom. Proszę aby osoby zainteresowane zgłaszały się do następujących osób;
Alicja Temler, tel.;  602449142
Anna Gadek, tel.: 602704426
Walentyna Łuksza, tel:502259867
Alicja Adamowicz, tel.: 600687689
Danuta Sajur 

 



We czwartek (14.11.19) o godz. 10-tej odbedzie się kolejne seminarium projektu KCA.
Program seminarium;
1. Historia Iranu (krótko) - prezentacja Danuta Sajur
2. Czy europejski kryzys migracyjny już się zakończył? Problemy migracyjne Włoch. - artykuł prezentuje Alicja Adamowicz
 
3. W sobotę (9.11.19) o godz. 10-tej jest spotkanie z dziećmi i młodzieżą szkolną, czeczeńską. Mamy pomóc im w odrabianiu lekcji i w nauce języka polskiego. Zajęcia odbywają się w stowarzyszeniu Dialog przy Abramowicza 1 (budynek gdzie jest parafia Św. Rocha), 2-gie piętro. Potrzebne są również osoby, które znają matematykę.
Zapraszam chętnych na te zajęcia. Poza tym będzie to pierwsze spotkanie, na którym rozpoznamy potrzeby tych dzieci. Zajęcia te organizują:
Alicja Temler, tel.;  602449142
Anna Gadek, tel.: 602704426
Walentyna Łuksza, tel:502259867
Alicja Adamowicz, tel.: 600687689
Danuta Sajur

 


Witam uczestników projektu KCA
17.X.2019 o godz. 10-tej rozpoczynamy ponownie działalność w projekcie KCA.
Tematyka spotkania:
1. Omówienie spraw organizacyjnych, w tym ustalenie tematów i osób przygotowujących te
    tematy. Mogą to być tematy proponowane przez uczestników lub tematy z listy (patrz
    załącznik).
2. Przekazanie informacji i wrażeń osobistych przez uczestników spotkania edukacyjnego w
    Ankarze.
3. Dokończenie tematu "Historia Persji i Iranu".

Pozdrowienia
Danuta


Działalność projektowa w ramach międzynarodowego projektu Erasmus + " Knowledge is the Chance of Acceptance” (KCA) czyli „Wiedza to Szansa na Akceptację” jest rozpowszechniana na 3 stronach internetowych tj:

1. Strona główna projektu  na platformie wordpress https://kcaproject.wordpress.com/
     Prowadzona jest przez partnera tureckiego Global Gelisim Dernegi (GDA)w języku angielskim  
     oraz tłumaczona automatycznie na język kraju partnera oglądającego.

2. Strona UTW Białystok (Polska) http://utw.uwb.edu.pl 
     Realizowane projekty > Międzynarodowe > KCA "Wiedza jest Szansą na Akceptację"

3. Strona partnera włoskiego " MoCa Future Designers" na serwisie społecznościowym 
     Facebook "Give it a chance"

Strony zawierają informacje o działalnościach projektowych partnerów  i są aktualizowane na bieżąco.
Zapraszam do oglądania. (Jadwiga Barcewicz)

 



Dnia 7.06.2019 odbyło się robocze spotkanie grupy osób, uczestników projektu KCA (Danuta Sajur, Helena Łukaszewicz, Alicja Temler i Alicja Adamowicz) z  jedną uchodźczynią z Czeczenii, która mieszka w Białymstoku od 5 lat. Spotkanie to zorganizowała Helena Łukaszewicz. W efekcie tego spotkania zgodziliśmy się na szeroką współpracę uczestników projektu KCA  z uchodźcami mieszkającymi w Białymstoku. Wkrótce odbędzie się ponowne robocze spotkanie z większą grupą Czeczenów, na którym ustalimy rodzaje dalszych kontaktów. Ale już na tym pierwszym spotkaniu okazało się, że Czeczenki mieszkające w naszym mieście potrzebują wsparcia w zakresie nauki języka polskiego. Potrzebują tego zarówno kobiety już pracujące ale również ich małe dzieci, które mają iść do przedszkola a nie znają języka polskiego. Wydaje się, że takiego rodzaju zajęcia będziemy mogli zorganizować dość łatwo, gdyż wśród członków UTW i wśród uczestników projektu KCA może być dużo chętnych do prowadzenia takich zajęć. I niekoniecznie zajęcia te muszą prowadzić nauczyciele języka polskiego choć ci mogliby udzielić im ogromnej pomocy. Ale w tym przypadku chodzi również o rozmowy z tymi ludźmi po polsku i ewentualne zabawy z dziećmi.
Dlatego już teraz proszę chętnych o zgłaszanie się do prowadzenia lub uczestniczenia w takich zajęciach do Danuty Sajur (tel. 608254345)

 



Następne seminarium odbędzie się 14-tego marca 2019 w CAS, sala 202 lub 206.
Program seminarium
1. "Powstanie islamu i jego najważniejsze odłamy" - prezentuje Ania Paszkiewicz Gadek
2. Dyskusja
3. "Kobieta w Islamie" - prezentuje Ela Stachurska
4. Dyskusja
Danuta Sajur koordynator projektu


Our project website is active now via wordpress platform.
We have uploaded some brief information about the project. Please surf over the menu plus blog.
We will discuss the platform, design and content in detail with Umit in Ankara meeting. But before, you can always send any documents/photos to add into the content.

Kind regards,
Hakki

 



 


Następne seminarium projektu KCA odbędzie się w dniu 28 lutego w sali 202 o godz.10-tej.
Program spotkania;
1.  Pozostałości  starożytnego politeizmu jednym z praźródeł współczesnych wojen religijnych –   Danuta Sajur
2.  Allach, bóg Islamu – Ania Paszkiewicz Gadek
Do zobaczenia
Danuta
 

 
 

 
Seminarium międzynarodowego projektu „Wiedza jest szansą na akceptację” po angielsku „Knowledge is the Chance of Acceptance”,  w skrócie KCA.
 
Seminaria będą się odbywały  co 2-gi  czwartek każdego miesiąca  o godz. 10-tej przez 2 lata - 2019/2020. W tym samym czasie zorganizujemy 10 ogólnych wykładów.
Tematyka seminarium. 
Wszelka wiedza na tematy związane z szeroko rozumianymi problemami uchodźców. Tematy będą opracowywane i prezentowane przez uczestników projektu lub osoby zaproszone. Kolejność tematów jest elastyczna.
Poniżej przedstawiono proponowane tematy, które mogą być prezentowane na seminarium. Będą przyjmowane również tematy zaproponowane przez uczestników projektu.
Uwaga!   ?? – znaczy, że szukamy osoby, która podejmie się opracowania i prezentacji danego tematu.
(24.01.19)
Ankieta wiedzy o uchodźcach 
 Uchodźca, imigrant czy emigrant? Wyjaśniamy pojęcia. – Ela Stachurska
Historia Czeczenii – Wiesia Jelska
II. (14.02.19)
Prawo i procedura uchodźcza – Lech Wiszowaty
Pozostałości  starożytnego politeizmu jednym z praźródeł współczesnych wojen religijnych. – Danuta Sajur 
III. (28.02.19)
Historia powstania i początki Islamu. Główne odłamy Islamu –Ania Paszkiewicz Gadek
Kobieta w Islamie – Ela Stachurska
IV. (14.03.18)
Allach, bóg Islamu (? Czy ten temat robić) –Ania Paszkiewicz Gadek
Współczesne wojny religijne – Jakoniuk Andrzej
V. (28.03.19)
Polacy też byli uchodźcami -  2 osoby;  Jagoda Barcewicz  i   ????
Mity i fakty o uchodźcach – Halina Zyskowska
 
 
 
     
VI. (11.04.19)
Kryzys migracyjny w Europie  -  2 osoby ????
Kurdystan; naród bez ziemi  –   ???????
 
VII. (25.04,19)
Czym jest państwo islamskie (ISIS) i dlaczego powstało – Danuta Sajur
Działalność  ISIS  i  Al-Kaidy – Jakoniuk Andrzej i Janina
 
VIII. (9.05.19)
Uchodźcy w Polsce (ekspertyza PAN) -???
Działalność społeczeństwa białostockiego na rzecz wspomagania uchodźców – Ela Chołko Paczkowska
 
IX.     (06.19) 
Historia Syrii –  Barbara Delis    
Wojna domowa w Syrii - ?????
X
Stosunek Polaków do uchodźców – Alicja Temler 
 Starożytne świątynie Bliskiego Wschodu – Krystyna Rogalska
XI
Interesy wielkich mocarstw na Bliskim Wschodzie i ich zaangażowanie w walki religijne tego regionu - ??????
Historia Persji i Iranu. Film; Starożytna Persja.  -?????
XII
Jazydzi - ?????
Przyczyny wzajemnej wrogości Iranu i Izraela  i proroctwa  z tym związane - ????
XIII
Przepowiednie i proroctwa Apokalipsy - ????
U kresu czasów - ????
 
 
 
XIV
 
Parlament UE w temacie uchodźców – Liberadzki, poseł PE.
Sąd nad uchodźcami  (3 grupy prowadzone przez prawników z UTW) - ????
Spotkanie z posłem PE -   Kudrycka
 
Danuta Sajur - koordynator projektu

 


Witam uczestników projektu KCA,
Następne seminarium projektowe odbędzie się w czwartek 14 lutego, w godz. 10 -12,  na ul. Sw. Rocha w CAS, w sali 206.
Program spotkania:
1. Czeczeni w Polsce - prezentuje Lech Wiszowaty
2. Pozostałości  Starożytnego politeizmu jednym z praźródeł współczesnych wojen religijnych - prezentuje Danuta Sajur 
Obecność na seminarium jest obowiązkowa.
Pozdrowienia
Danuta


Witam uczestników projektu KCA,
Zaczynamy zajęcia taneczne planowane w ramach projektu KCA.
Będziemy uczyć się Poloneza, Podlasiaka i tańców ludowych innych narodowości, które będą prezentowane w tym projekcie. Nie są to zajęcia obowiązkowe bo nie każdy lubi tańczyć i nie każdy ma dryg do tańczenia. Zapraszam więc głównie pasjonatów tańca. Bardzo mile widziani mężczyźni..
Zaczynamy w piątek 11-go o godz. 15.30. próbą Poloneza. Próba odbędzie się w sali 104, CAS
na ul Św. Rocha 3.
Koordynator projektu KCA
Danuta Sajur
 

 


Poniżej podaję adresy oraz przedstawiam obrazy stron www oraz FB partnerów projektu  KCA 

z Włoch i Turcji:

www.mocafuture.com

www.globalgelisim.com

Jadwiga Barcewicz

 

 




Zapraszamy wszystkich chętnych członków UTW do uczestniczenia w międzynarodowym projekcie  edukacyjnym z programu Erasmus+. Tytuł projektu: . „Wiedza jest Szansą Akceptacji”, po angielsku „The Knowledge is the Chance of Acceptance”,  w skrócie "KCA". Tematyka projektu jest następująca:
Pozyskanie wiedzy o współczesnych problemach fali uchodźców w Europie poprzez:
1.      Wykłady ogólne.
2.      Seminarium (opracowywanie i prezentacja tematów projektowych).
3.      Wspomagające szkolenia  dodatkowe;
         Angielski.
         Kurs komputerowy.
4.      Integrację z uchodźcami;  Spotkania bezpośrednie ( tematyka; stroje, obyczaje, kuchnia, itd..)
       Wzajemne (uczestnicy projektu i uchodźcy z obozu) uczenie się tańców (Podlasiak,   taniec
        czeczeński, taniec arabski, taniec ukraiński, taniec tatarski).
         Dobrowolna pomoc materialna dla uchodźców (książki, ubrania, itd.).
5.      Przygotowanie wielokulturowego spektaklu przez uczestników projektu, który będzie     
          prezentowany w Białymstoku i na spotkaniach międzynarodowych.
6.      Zadania towarzyszące projektowi;
·         Malowanie obrazów w temacie projektu oraz przygotowanie i prezentacja wystawy tych obrazów.
·         Przygotowanie i prezentacja spektaklu teatralnego w temacie projektu.
·         Robienie zdjęć w temacie projektu oraz przygotowanie i prezentacja wystawy tych obrazów.
7.      Wyjazd na 2 międzynarodowe szkolenia dla studentów i edukatorów UTW.
8.      Zorganizowanie międzynarodowego szkoleniowego spotkania dla edukatorów w Białymstoku.
9.      Zorganizowanie  międzynarodowej konferencji w Białymstoku.
10.  Opracowanie i wydanie materiałów edukacyjnych w temacie projektu w tym 3 książki.
11.  Rozpowszechnianie działalności projektowej (strona internetowa, artykuły, wywiady, filmy, wystawy, itd.).
12.  Itd.
1-sze, organizacyjno-informacyjne spotkanie projektowe odbędzie się 16 listopada 2018 w Centrum Aktywności Społecznej (CAS), o godz. 10-tej w sali 104.
Zapraszamy również na pierwsze kulturalne wydarzenie integracyjne, realizowane już w ramach tego projektu, które odbędzie się 11 listopada o godz. 15-tej, również w budynku CAS, sala 104. Uczestnictwo w tym projektowym wydarzeniu będzie już punktowane. Na początek wystąpi zespół Podlaskie Korale ze spektaklem „Tygiel Podlaski” a na koniec zespół dzieci z Obozu dla uchodźców.
Koordynator projektu KCA: Danuta Sajur
 

 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.