Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / NATURE / g/ NATURE w gazetce "Wiecznie Młodzi" 

ARTYKUŁY O PROJEKCIE "NATURE"  W GAZETCE UTW  " WIECZNIE  MŁODZI"

 

  1. Barbara Wilczewska, Międzynarodowe projekty Grundtviga na naszym UTW, „Wiecznie Młodzi”, nr 2/2012(39),        s. 30 – 31 

Artykuł informuje o międzynarodowych projektach, które w ramach programu Grundtviga są realizowane na naszym UTW dzięki Danucie Sajur, która wciąż ma nowe pomysły, starannie i skrupulatnie opracowuje odpowiednie profesjonalne wnioski; akceptowane i przyjmowane przez nadrzędne władze oraz skutecznie zdobywa niezbędne fundusze. Pierwszy projekt nosił nazwę SIC – SENIORS' INTER – CULTURAL COCKTAIL, czyli Międzykulturowy Koktajl Seniorów. Jego celem było zapoznanie seniorów z pięciu krajów europejskich – partnerów projektu – z dziedzictwem kulturowym poszczególnych państw. W końcu 2011 r. Danuta Sajur wraz z asystentką Heleną Łukaszewicz rozpoczęła pracę nad nowym projektem programu Grundtviga pod nazwą Unikalna edukacja poprzez aktywne poznawanie przyrody (NATURE – Natural Active Teaching as Unique Realization of Education), przeznaczony dla seniorów jako osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestnicy projektu z trzech krajów partnerskich; Hiszpanii, Turcji i Polski będą realizować podjęte zadania poprzez: 1) poznawanie i fotografowanie przyrody, 2) uczestniczenie w kursie nauki języka angielskiego i uzyskanie certyfikatu 3) uczestniczenie w podstawowym kursie komputerowym 4) uczestniczenie w kursie fotografowania i komputerowej obróbki zdjęć. Po ogłoszeniu w naszej sali wykładowej oraz na stronie internetowej  UTW do pracy w projekcie „NATURE” zgłosiło się około 40 słuchaczy. Zostały powołane osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych zadań projektu. Wszyscy uczestnicy mają obowiązek włączenia się do pracy oraz do udziału w organizowanych formach edukacji; wycieczkach, kursach i szkoleniach. Pierwsza wizyta edukacyjna odbędzie w Białymstoku, w dniach 24 – 26 czerwca 2012 r.

 

  1. Barbara Wilczewska, Poznajemy i fotografujemy naszą przyrodę – w Narwi nad Narwią, „Wiecznie Młodzi”, nr 2/2012(39), s. 32

Artykuł zawiera relację z pierwszej krajoznawczej wycieczki, która dla uczestników projektu „NATURE” została zorganizowana w dwóch grupach; 27 i 28 stycznia. Pod patronatem Sekcji PTTK „SENIOR” zaplanowano dziesięć takich wycieczek do różnych urokliwych miejsc naszego regionu. Dzięki temu uczestnicy projektu „NATURE” poznają i fotografują przyrodę Podlasia.

 

  1. Maria Szulga, Zimowa wyprawa nad Zalew Czapielówka, „Wiecznie Młodzi”, nr 3/2012(40), s. 14 – 15 

Artykuł zawiera relację z wycieczki krajoznawczej nad Zalew Czapielówka, należący do Czarnej Białostockiej. Wyprawa ta, zorganizowana 18 i 24 lutego, była kolejną okazją do poznania i fotografowania podlaskich krajobrazów, roślin (szczególnie drzew) i śladów zwierząt; bobrów, wiewiórek i innych.

 

  1.  Barbara Wilczewska, We sapek English, „Wiecznie Młodzi”, nr 4/2012(41), s. 15

Artykuł poświęcony jest nauce języka angielskiego, która została zorganizowana dla uczestników projektu „NATURE”. Zajęcia odbywają się w dwóch grupach; pani Ewa Bloch prowadzi kurs podstawowy, natomiast pani Helena Łukaszewicz – dla osób bardziej zaawansowanych w znajomości języka angielskiego.

 

  1. Barbara Wilczewska, Rezerwat „Krzemianka” i … niespodzianka, „Wiecznie Młodzi”, nr 5/2012(42), s. 12 – 13

Artykuł jest relacją z kolejnego pieszego rajdu uczestników projektu „NATURE”, poświęconego poznawaniu i fotografowaniu podlaskiej przyrody. Przewodnikiem grupy był Waldemar Malewicz.

 

  1. Barbara Wilczewska, Jadą goście, jadą …, „Wiecznie Młodzi”, nr 5/2012(42), s. 30

Artykuł przedstawia przygotowania do pierwszej w ramach projektu „NATURE” wizyty edukacyjnej – w Białymstoku. Otwarcie spotkania nastąpi 24 czerwca 2012 r. Po uroczystym powitaniu i trzech wykładach na temat przyrody Podlasia odbędzie się zwiedzanie Białegostoku połączone z udziałem w tradycyjnym jarmarku św. Jana. Po południu zostaną otwarte trzy wystawy; fotograficzna, malarska i hafciarska, a w dalszej części nastąpi komputerowa prezentacja UTW, prezentacja sekcji artystycznych UTW i wspólny koktajl. Kolejne dwa dni spotkania zostaną poświęcone wspólnemu poznawaniu i fotografowaniu naszej rodzimej podlaskiej przyrody. Poniedziałkowy wyjazd 25 czerwca rozpoczniemy od sadzenia drzewek w Kopnej Górze. Zwiedzimy również Poczopek. Natomiast obiad i kolację zjemy w Lipowym Moście. We wtorek 26 czerwca udamy się na wycieczkę do innych uroczych, interesujących i przyrodniczo cennych miejsc naszego regionu; do Śliwna, Kiermus i Pentowa.

 

  1. Barbara Wilczewska, Z Hiszpanami i Turkami w Kiermusach, „Wiecznie Młodzi”, nr 6/2012(43), s. 8 – 9 

Autorka opisuje ostatni – trzeci dzień edukacyjnej wizyty w ramach projektu „NATURE” w Białymstoku. 26 czerwca 2012 r. uczestnicy spotkania z Hiszpanii, Turcji i Polski odbyli wycieczkę do Śliwna, Kiermus i Pentowa. Celem tej wyprawy, zorganizowanej przez UTW w Białymstoku, było poznanie i fotografowanie przyrody Podlasia; rozlewiska Narwi, żubrów i innych zwierząt w Kiermusach oraz bocianów w Pentowie – miejscowości, która nosi nazwę „Bocianiej Wioski”.

 

  1. Barbara Wilczewska, Wizyta w tureckim mieście Afyon, „Wiecznie Młodzi”, nr 7/2012(44), s. 12 – 14  i 8/2012(45),  s. 32 – 35

Obszerny artykuł, zamieszczony w dwóch kolejnych numerach gazetki „Wiecznie Młodzi”, przedstawia edukacyjną wizytę uczestników projektu „NATURE”; Hiszpanów, Polaków i Turków w tureckim mieście Afyon. W bogatym programie spotkania odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej, poświęconej przyrodzie Turcji, wspólne sadzenie drzewek, interesujące wycieczki, mające na celu poznawanie i fotografowanie przyrody. Polska grupa zorganizowała sobie ponadto zwiedzanie stolicy Turcji – Ankary.

 

  1. Barbara Wojtulewska – Kostka, Międzynarodowe i krajowe projekty UTW, „Wiecznie Młodzi”, nr 2/2013(47), s. 32 

Artykuł ukazuje rolę projektów realizowanych na UTW w Białymstoku przez naszych słuchaczy; ogromne zaangażowanie pani koordynator Danuty Sajur i wszystkich uczestników. Dzięki udziałowi w poszczególnych projektach doskonalimy i rozwijamy swoje zainteresowania, a także zdobywamy nowe umiejętności. Podejmowane zadania wyzwalają w nas mnóstwo pasji i aktywności, które dają wiele radości, zadowolenia, poczucie własnej wartości i wiarę w swoje możliwości. To sprawia, że jako ludzie starsi nie czujemy się wykluczeni społecznie ze względu na swój wiek.

 

 

 

W okolicznościowej czerwcowej gazetce „Wiecznie Młodzi”, przygotowanej dla naszych gości – partnerów projektu „NATURE” z Hiszpanii i Turcji – zostały zamieszczone artykuły o Polsce i Podlasiu, szczególnie o przyrodzie naszego regionu: o Dolinie Narwi, o Biebrzańskim Parku Narodowym, o Puszczy Białowieskiej i Puszczy Knyszyńskiej. Prezentowane są znane, atrakcyjne miejscowości; Białystok, Supraśl, Kiermusy, Pentowo, Poczopek, Kopna Góra. Oddzielny artykuł jest poświęcony polskim parkom narodowym oraz żubrowi. Jeden z tekstów przedstawia Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest również artykuł o działalności naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. Z myślą o gościach – partnerach projektu „NATURE” – zamieściliśmy opracowania na temat związków Polski z Hiszpanią i Turcją na przestrzeni dziejów. W gazetce są też wiersze poetów anglojęzycznych o tematyce przyrodniczej. Uzupełnienie artykułów i tekstów poetyckich stanowią myśli, przysłowia, sentencje. W stałym kulinarnym kąciku „Gotuj z Józefiną” podajemy przepis na polską tradycyjną potrawę narodową – bigos.

 

Barbara Wilczewska

 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.