Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / NATURE / 12. Kronika projektu  

KRONIKA PROJEKTU "NATURE"


 


 

Opinie słuchaczy o projekcie – cytaty z wypowiedzi: 

Projekt „NATURE” nazwałabym „Pstrykać, pstrykać, pstrykać…”. Wielu z nas robienia zdjęć uczyło się metodą prób i błędów, było ciężko niektórym, ale i wesoło i warto było… Na początku najtrudniej było złapać ostrość, nie ucinać obrazu, ustawić kadr, robić zdjęcia tak aby nie zadrżała ręka itd.  Najwięcej jednak nauczyły nas setki źle zrobionych zdjęć. Bo kiedy już widzimy błędy, możemy je korygować. Trzeba wieć pstrykać, pstrykać, pstrykać, oglądać, analizować… Można się nauczyć robić zdjęcia dobre technicznie, ale jeśli się nie ma wrażliwości estetycznej, zmysłu artystycznego, wrażliwości, trochę wyobraźni i zdolności szukania odpowiedniej chwili, miejsca, szczególnie fotografowania tematu projektu jakim była przyroda oraz jej detale jak: rośliny, kwiaty, liście, owoce, to takie zdjęcia nie wywołają u odbiorcy emocji. Tego właśnie uczył nas projekt NATURE. Ponadto dzięki temu, że tak szczegółowo przyglądaliśmy się przyrodzie pozyskaliśmy jednocześnie ogromną wiedzę na jej temat. Wielu uczestników w ramach projektu miało po raz pierwszy, kupiony czy też pożyczony, aparat fotograficzny w ręku, a pstrykanie fotek stało się ich pasją a w moim przypadku nawet misją. Lubię fotografować ludzi i w ten sposób nawiązuję z nimi bliską więź. Za pomocą zdjęć pokazuję i mówię o nich, opisując relacje i wydarzenia na stronie internetowej naszego UTW. Przez to stałam się cząstką społeczności europejskiej i międzynarodowej.W ramach projektu uczyłam się języka angielskiego. Wyjechałam do najpiękniejszego zakątka Europy na Majorkę. Przywiozłam setki zdjęć, do których będę powracać. Dzisiaj po zakończeniu projektu nie wyobrażam sobie już dalszego życia bez fotografowania. Wspomnienia szybko się zacierają, a zdjęcia zostają z nami na zawsze!
Jadwiga Barcewicz

 

Projekt ten pozwolił mi korzystać z bezpłatnych kursów: komputerowego, fotograficznego i językowego. Brałam udział w wycieczkach pieszych i wyjazdowych po naszym regionie Podlasie. Miałam możliwość wyjechać do jednego z krajów partnerskich, zapoznać się z jego kulturą, tradycją i zwyczajami. A przede wszystkim zaczęłam bardziej wnikliwie i z podziwem patrzeć na przyrodę i ją fotografować a następnie malować.
Anna Paszkiewicz - Gadek

 

Uczestnictwo w projekcie NATURE  pozwoliło mi na szersze poznanie zakątków naszej uroczej Ziemi Podlaskiej, oraz krajów partnerskich i napawanie się ich pięknem. Umożliwiło zgłębienie wiedzy komputerowej, fotograficznej oraz j. angielskiego. Pozwoliło na poznanie wielu ciekawych ludzi.
Halina Wiszowata

 

Uczestnictwo w projekcie NATURE pozwoliło mi poznać dokładniej przyrodę naszego regionu, poprzez uczestnictwo w pieszych rajdach. Nauczyłam się fotografowania przyrody. Wyjazd do Turcji pozwolił przybliżyć mi kulturę, obyczaje, tradycje poznać nowych ludzi jak i też poznać przyrodę tego kraju. Ja uważam, że temat projektu był the best.
Elżbieta Wiktor

 

Zaznajomiłam się na serio z komputerem. 2. Polubiłam jeszcze bardziej fotografować, zwłaszcza przyrodę. Mam kolekcję foto ptaków i kwiatów. 3. Wyjechałam do Turcji i poznałam choć trochę tamtejszą przyrodę. Utwierdziłam się we własnej wartości.
Józefina Bukin

 

Projekt bardzo mi się podobał, ponieważ promował aktywny i zdrowy tryb życia - wycieczki,  konkursy. Przy okazji lepiej poznaliśmy nasze Podlasie. Poza tym projekt zainspirował i dał możliwość nauki fotografowania, pracy na komputerze i angielskiego, aby móc porozumieć się z naszymi partnerami projektu z Hiszpanii i Turcji. W ramach projektu miałam możliwość wyjazdu na Majorkę. Ponad to projekt dał możliwość poznania wielu nowych ludzi i ich obyczajów. Cieszę się i bardzo dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tym projekcie.
Danusia  Łopatecka

 

Udział w projekcie pozwolił mi na poznanie piękna naszego regionu i na naukę tworzenia fotografii obrazującej jego piękno. Bardzo ważnym elementem projektu było powstanie wielu grup przyjacielskich, które istnieją dotychczas pomimo zakończenia projektu. Przyjaźnie takie w naszym wieku są bardzo ważne, pomagają bowiem w naszej aktywizacji i większym zaangażowaniu pracy społecznej.
Alicja Temler

 

Całe moje życie szukam możliwości uczenia się czegoś nowego. Uczestnictwo w projektach międzynarodowych daje mi takie możliwości. Podczas spotkań międzynarodowych pozyskuję nowych przyjaciół, poznaję ich kraje, kulturę i zwyczaje. Projekt NATURE dał mi szansę poznania przyrody Majorki, pięknych gór, morza, roślin ale również miłych, przyjaznych i otwartych ludzi. Pozyskałam kilku przyjaciół wśród Katalończyków. Te personalne kontakty są dla mnie najbardziej wartościowe. Rozmowy o przyrodzie, życiu i śmierci, o Bogu i religii, ale również o codziennym życiu były również dla mnie możliwością do doskonalenia mojej znajomości języka angielskiego.
Elżbieta Urban


UCZESTNICY PROJEKTU "NATURE" BIAŁYSTOK (POLSKA)


Alicja AdamowiczJadwiga BarcewiczTatiana BiałaPaweł Bielemuk

Bogusława BilewiczEwa BlochJózefina BukinLidia Charytoniuk

Barbara DelisAlicja DębowskaZyta GieleżyńskaAlicja Jacewicz

Barbara KierkowskaMestwin KostkaWiera KottowiczKrystyna Kowalewska

Danuta ŁadaDanuta ŁopateckaHelena ŁukaszewiczBarbara Makal

Maria MakalWaldemar MalewiczJanina MuchaIrena Nikonowicz

Zinaida PiekarskaZofia Pytel - KrólRegina OstapowiczAnna Paszkiewicz - Gadek

Elżbieta RadulskaDanuta Sajur - koordynator projektuIrena SienkiewiczElżbieta Skarbińska

Maria SzulgaZofia StanisławskaKrystyna SznerAlicja Temler

Elżbieta UrbanIza WalentynowiczMaria WaśkiewiczIwona Wierzbicka

Elżbieta WiktorBarbara Wilczewska


 


 

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU ”NATURE” (UNIKALNA EDUKACJA POPRZEZ AKTYWNE POZNAWANIE PRZYRODY)

 

5 czerwca 2013 r. odbyło się uroczyste zakończenie międzynarodowego projektu „NATURE”, w którym od 2011 r. uczestniczyliśmy razem z naszymi partnerami z Hiszpanii i Turcji. Słuchacze naszego UTW, należący do Zarządu oraz do projektu wyjechali autokarem do Supraśla, by tam w pięknych okolicznościach przyrody świętować zakończenie podjętych w projekcie zadań i działań.

Nasz pobyt na łonie natury rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru pod kierunkiem kolegi – przewodnika Waldemara Malewicza, który prowadził również nasze wcześniejsze projektowe rajdy. Uczestnicy projektu, zaopatrzeni w nieodzowne aparaty fotograficzne i tym razem wykonali mnóstwo pięknych, interesujących zdjęć, pochylając się nad każdym napotkanym kwiatkiem, krzaczkiem, gałązką, rozlewiskiem. Po zakończonym kursie i wielu wycieczkach poświęconych poznawaniu i fotografowaniu przyrody stało się to już naszym nawykiem (dla wielu nałogiem) i wielką przyjemnością. Nie przeszkodził nam w tym nawet drobny letni deszcz.

Po spacerze chętnie usiedliśmy przy stołach pięknie nakrytych do obiadu. Bez pośpiechu w dużej ładnej sali z przyjemnością zjedliśmy domową zupę kalafiorową, tradycyjne drugie danie złożone z ziemniaków, drobiowego zraza i wiosennej sałaty oraz pyszne okazałe ciastko, popijając kompotem, a także kawą i herbatą.

Nadszedł czas oficjalnych przemówień i podziękowań. Wystąpienia Danuty Sajur jako koordynatora projektu, lektorki języka angielskiego Heleny Łukaszewicz i paru innych osób były bardzo spontaniczne, ciepłe, wyraźnie podyktowane potrzebą serca. Najaktywniejsi uczestnicy otrzymali książkowe nagrody i dyplomy z  licznie wyszczególnionymi zasługami. Pamiątkowe dyplomy dostali też wszyscy pozostali słuchacze naszego UTW, którzy brali udział w projekcie „NATURE”. Tej ceremonii towarzyszyła atmosfera ogólnej radości, wzajemnego zainteresowania i uznania. Szczerze i gorąco oklaskiwaliśmy poszczególne nagrodzone i wyróżnione osoby, oglądaliśmy nawzajem swoje piękne prezentowe albumy i dyplomy.

Ostatnią częścią tej pięknej uroczystości była wspólna zabawa przy ognisku. Wspaniała słoneczna pogoda, a także ta nasza – wewnętrzna pogoda ducha sprawiły, że wszyscy doskonale się czuli. Bez przymusu i bez pospiechu prowadziliśmy luźne sympatyczne rozmowy, piekliśmy na ognisku i zjadaliśmy przygotowane wcześniej kiełbaski, śpiewaliśmy znane biesiadne piosenki, tańczyliśmy przy ognisku. Oczywiście, przez cały czas towarzyszył nam błysk fleszy aparatów, które tradycyjnie wszystko utrwalały. Fotografowaliśmy grupy koleżanek i kolegów, otaczającą nas przyrodę, a także krążącego wśród nas  dużego rudego kota i konie w pobliskiej zagrodzie.

Zakończyliśmy nasz kolejny, realizowany na UTW projekt, ze świadomością, że rozpoczęliśmy właśnie kolejną piękną przygodę. Nauczyliśmy się lepiej i uważniej obserwować otaczającą nas przyrodę, podziwiać i profesjonalnie fotografować jej uroki. Wzbogaciliśmy naszą przyrodniczą wiedzę, bezpośrednio poznając naturę partnerskich krajów; Hiszpanii i Turcji. Dzięki kursom języka angielskiego jeszcze sprawniej mogliśmy porozumiewać się z obcokrajowcami za granicą. Przy takich umiejętnościach i tak otwartej, twórczej postawie z pewnością nie grozi nam wykluczenie społeczne, wynikające z naszego, coraz bardziej zaawansowanego wieku.

 

 

Tekst Barbara Wilczewska

Foto Jadwiga Barcewicz












KŁADKI ŚLIWNO

Na kładki i promy na rozlewiskach rzeki Narew w dniu 10 maja 2013r. pod przewodnictwem Waldemara Malewicza wyruszyła grupa słuchaczy UTW uczestników obu projektów 'Nature" i "Silni zdrowiem".

Tym razem aura pogodowa była łaskawa, mieliśmy ciepły, piękny, chwilami nawet słoneczny dzień.

Nasi silni panowie byli  bardzo przydatni, ponieważ  do ciągania lin i promów trzeba było użyć siły mięśni. Spacerując kładkami pełnych niespodzianek, podziwialiśmy zbudzoną już do życia przyrodę, radosny śpiew ptaków latających nad naszymi głowami i piękne ciągnące się w nieskończoność widoki. Nasz przewodnik pokazywał nam różne gatunki roślin i kwiatów. Niektórzy nawet zeszli z kładek i zapuścili do jeszcze podmokłych miejsc narwiańskich rozlewisk, aby je obejrzeć, poczuć ich zapach i zrobić zdjęcie.

Był to prawdziwie już letni, wspaniały  relaks na łonie natury.


 

Jadwiga Barcewicz


 


... i Waldek fotografuje???



Rezerwat „KRZEMIANKA”

 

Kolejny pieszy rajd uczestników projektu NATURE  pod kierunkiem Waldemara Malewicza odbył się 27 kwietnia 2013r. W piękną wiosenną, prawie letnią, sobotę przed godziną dziewiątą trzynaście osób wyjechało autobusem PKS do Kopiska. Na przystanku pod lasem czekały na nas kolejne trzy osoby – turyści z Moniek. Po miłym powitaniu udaliśmy się na teren Rezerwatu „KRZEMIANKA”. Las przywitał nas pełnią wiosennych atrakcji. Nasz przewodnik Waldek pokazał nam kilkanaście gatunków kwitnących w tym czasie gatunków roślin. Wszyscy już chyba umiemy rozpoznać i nazwać takie kwiaty, jak wawrzynek wilcze łyko i miodunka ćma. Las był dosłownie usłany kobiercami przylaszczek i zawilców. Waldek po raz kolejny demonstrował nam zapylanie leszczyny. W górze rozlegały się radosne głosy ptaków, które właśnie w tym czasie łączą się w pary, by wspólnie zakładać gniazda. Słyszeliśmy też dobrze wszystkim znane charakterystyczne kukanie. Oglądaliśmy wyschnięte drzewa, podziurawione przez ptaki, szukające pożywienia. Natomiast na leśnym poszyciu wypatrzyliśmy trochę wystraszoną naszą obecnością ropuchę. Na zwalonych pniach drzew mogliśmy obserwować przeróżne huby; brunatne, szarobure, zielonkawe, a nawet w odcieniach czerwieni. Niektórzy z nas odważnie zapuścili się w bardziej podmokłe miejsca, korzystając z tego, że przezornie zabrali ze sobą gumowe buty. Wszyscy mieliśmy doskonałe humory, czemu sprzyjało piękne wiosenne słońce i prawdziwie letnia temperatura w okolicach 20 stopni C. 

Nikt się nie spieszył, nikomu nie przemokły nogi, nikt nie musiał chronić się przed deszczem, czy otulać się od zimna. Dlatego cały czas rajdu był czasem prawdziwego relaksu na łonie natury. Siedmiokilometrowy spacer tradycyjnie zakończył się miłym zmęczeniem, po którym na drugi dzień nie było już śladu. Sympatyczną pamiątką po tej wędrówce pozostała pierwsza w tym roku zdrowa wiosenna opalenizna.

 

Barbara Wilczewska

 

 





O projekcie NATURE mówią uczestnicy :

Helena Łukaszewicz

Elżbieta Wiktor

Barbara Wilczewska

Alicja Temler

Inka Piekarska

Danuta Sajur

Alicja Adamowicz

Józefina Bukin

 

Autor filmu - Kazimierz Kierus




Rajd Czołnowo - Rezerwat "Krzemienne Góry" - Podsupraśl

Ranek 23 lutego 2013r. - pada śnieg, ale  8 osobowa grupa zapaleńców z przewodnikiem PTTK Izą Walentynowicz rusza na 12 km trasę:  Czołnowo-Rezerwat Krzemienne Góry- Podsupraśl. Podziwiając piękno lasu w zimowej szacie dotarliśmy do Leśnej Galerii Powstańców z 1863 r. Galeria zawiera kilkanaście rzeźb w drzewie wykonanych przez rzeźbiarzy  polskich i litewskich. Na mnie największe wrażenie wywarła rzeźba matki trzymającej na rękach zabitego syna, ale wszystkie rzeźby symbolizują zmagania narodu w owym czasie. Niemym świadkiem tych wydarzeń historycznych jest dąb o obwodzie 4,21 m. Wędrując mijaliśmy po drodze karmniki dla zwierząt pełne siana, stąd jesteśmy pewni, że dzięki naszym leśnikom i myśliwym zwierzęta leśne  nawet zimą mają dostatek jedzenia. Rzeka Supraśl nie jest zamarznięta i wartko toczy swoje wody, stąd wnioskujemy, że wiosna tuż... tuż... 
 
 
Tatiana Biała

 




Rajd  Staw „Zielona” Ogrodniczki, Ciasne.

Dnia 08 lutego 2013 roku odbył się rajd uczestników projektu „NATURE”  pod przewodnictwem Waldemara Malewicza na trasie Ogrodniczki – Ciasne - Staw Zielona, Ciasne – Ogrodniczki. Grupa spotkała się na przystanku BKM , stamtąd wyruszyliśmy autobusem linii 111  w kierunku Ogrodniczek 13 – osobową grupą na spotkanie z pięknem zimowego krajobrazu.

Wędrówkę leśnymi ścieżkami rozpoczęliśmy w Ogrodniczkach, kierując się w stronę Staw Zielona. Po przejściu kilku kilometrów dotarliśmy do  Ciasnego, tutaj po zrobieniu zakupów w miejscowym sklepiku, grupa obrała kierunek w stronę  Stawu.

Zauroczeni widokiem ośnieżonych drzew i krzewów , chętnie fotografowaliśmy uroki zimowego krajobrazu. Wędrując pokonaliśmy około 8 km.  Pomimo  braku słońca w tym dniu, humor i dobre samopoczucie nie opuszczało nas do momentu rozstania się grupy.

Owocem naszej wędrówki są zdjęcia , które zostały wykonane przez uczestników rajdu.

 

Janina Mucha, fot. Wiera Kottowicz




Królowy Most - Wzgórza Świętojańskie

W dniu 26 stycznia 2013r.( sobota) odbył się  szlakiem Wzgórz Świętojańskich rajd w ramach projektu "Nature" pod przewodnictwem Izy Walentynowicz. Zwiedzane obiekty to Cerkiew w Królowym Moście, góra św. Jana, krzyż powstańczy.




SUPRAŚL – Cieliczanka – „Krzyże” Supraśl

Piątkowa grupa miłośników przyrody, należących do projektu „NATURE”, 11 stycznia 2013 r. pod przewodnictwem Waldemara Malewicza wyruszyła na swój kolejny programowy rajd. Niewiele osób zdecydowało się na ten zimowy spacer – zaledwie siedem. Była to chyba szczęśliwa siódemka, bo okoliczności przyrody sprzyjały nam wyjątkowo; piękny puszysty śnieg pod nogami i na drzewach, napotkane ślady zwierząt – mieszkańców Puszczy Knyszyńskiej, a nawet bezpośrednio z bliska obserwowane ptaki.  Uczestnicy rajdu przez cały czas fotografowali te wszystkie uroki zimowej natury. Niektóre z nas (ja też) doznały bardzo bliskiego kontaktu z leśnym podłożem, przewracając się na lodzie, zdradliwie ukrytym pod warstwą świeżego śniegu. Serię tych wywrotek zapoczątkowała Janina Mucha – opiekunka naszej grupy. Mimo to zachwycaliśmy się cudnym, bajkowym wyglądem ośnieżonych drzew, krzewów i rzeki, a Waldek twierdził, że o tej porze roku jego ulubiona Puszcza Knyszyńska podoba mu się najbardziej. Po przejściu prawie dziesięciu kilometrów odwiedziliśmy wystawę pięknych artystycznych zdjęć wybitnego białostockiego fotografa Wiktora Wołkowa, który zmarł w minionym roku. Nasze zainteresowanie było tym większe, że wszyscy jesteśmy wielkimi miłośnikami podlaskiej przyrody, którą tak jak ten wielki mistrz chętnie podglądamy i fotografujemy. Waldek Malewicz w imieniu całej grupy wpisał do pamiątkowej księgi szczere wyrazy podziwu i uznania.

Barbara Wilczewska





W dniu 9 stycznia 2013r. (środa) odbyło się spotkanie robocze grupy 14 -tu uczestniczek projektu NATURE zakwalifikowanych na wyjazd do Hiszpanii: Alicja Adamowicz; Jadwiga Barcewicz; Tatiana Biała; Anna Paszkiewicz – Gadek; Krystyna Kowalewska; Danuta Łopatecka; Helena Łukaszewicz; Janina Mucha; Zinaida Piekarska; Danuta Sajur; Zofia Stanisławska; Alicja Temler; Elżbieta Urban; Maria Waśkiewicz.

Spotkanie prowadziła Danuta Sajur koordynator projektu Białystok, Polska.

Zostały poruszone następujące tematy:

  • wstępny program spotkania edukacyjnego

  • dokumentacja niezbędna do wyjazdu

  • kaucja
  • rezerwacja biletów
  • wybór kierownika grupy
  • zadania i osoby odpowiedzialne za ich realizację
  • drobnych upominków
  • bagaż, kieszonkowe itd...

Kierownikiem grupy wybrano Zofię Stanisławską.

Wyjazd jest planowany w dniach 12 – 16 kwietnia 2013r.

Jadwiga Barcewicz


 




REZERWAT – KRZEMIENNE GÓRY

 

W pierwszą sobotę nowego roku, 5 stycznia 2013, grupa dwunastu słuchaczek naszego UTW pod wodzą Waldemara Malewicza wyruszyła na kolejny rajd realizowany w ramach projektu  „NATURE”.Wyjechaliśmy rano autobusem PKS do przystanku Czołnowo, skąd pieszo wyruszyliśmy do rezerwatu przyrody Krzemienne Góry. Rezerwat ten powstał w 1987 roku i obejmuje powierzchnię 73,56 ha. Na jego terenie występują pagórki i wzgórza, co wyraźnie odczuliśmy podczas naszej wędrówki. Wysokości względne wzniesień osiągają nawet 30 m. Nasz przewodnik starannie pokazywał nam ślady uśpionej na pozór przyrody; łuski świerkowych szyszek, zgubione przez wiewiórki, otwory w suchych martwych drzewach, wykute przez dzięcioły w poszukiwaniu pożywienia. Widzieliśmy ślady leśnych zwierząt na śniegu oraz liczne rośliny, między innymi bagno. Na przykładzie napotkanych zbiorowisk leśnych Waldek charakteryzował różne rodzaje borów. Chętnie fotografowaliśmy uroki zimowego krajobrazu, podziwiając piękno i mądrość przyrody. Wędrując do miejscowości Podsupraśl, pokonaliśmy 12 km, podczas gdy planowo mieliśmy przejść tylko dziesięć. Żartowaliśmy, że dwa kilometry dostaliśmy gratis. Naszych humorów i dobrego samopoczucia nie popsuła nawet pochmurna pogoda z nieśmiało padającym drobnym śniegiem. Może tylko zdjęcia trochę z tego powodu ucierpiały.

Barbara Wilczewska

fot. Maria Szulga






Szlakiem prof. Witolda Sławińskiego

W dniu 15 grudnia 2012 r  w bardzo zimowej aurze uczestnicy projektu  "Nature" wędrowali  8 km szlakiem prof. Witolda Sławińskiego. Wybitny naukowiec z plecakiem i niejednokrotnie boso brodził po bagnistych łąkach przemierzając wzdłuż i wszerz  dolinę rzeki Supraśl. Nasza grupa śladami naukowca przemierzała szlak lasami od Katrynki do Jurowiec. Podziwialiśmy piękno drzew pod śnieżną kołderką, urokliwość kapliczek umieszczonych na drzewach a także nasłuchiwaliśmy odgłosu dzięcioła ostukującego drzewa w poszukiwaniu pożywienia. Drzewa w śnieżnej szacie stały dostojnie i wystarczyło tylko dotknąć sosenki a już spadający śnieg puszystym obłokiem okrywał  koleżanki, które najmniej się spodziewały takiego figla. Wycieczka pozwoliła nam zaczerpnąć świeżego powietrza, wzmocnić mięśnie i takim sposobem kolejny raz w zgodzie z NATURĄ staliśmy się SILNI ZDROWIEM.

Tatiana Biała

 

 




Rajd  Majówka - Izoby

W mroźny poranek 14 grudnia 2012r. niewielka grupa wytrawnych piechurów i  uczestników międzynarodowego projektu „NATURE” spotkala się na dworcu PKS, by wyruszyć na swój kolejny rajd. Opiekę organizacyjną nad nami sprawowała Janina Mucha, a przewodnikiem na trasie tradycyjnie był  nasz kolega Waldemar Malewicz. Autobusem dojechaliśmy do przystanku Majówka, by stamtąd przez Izoby i Stary Majdan przejść 9 km po śniegu, podziwiając piękny zimowy krajobraz, szczególnie malowniczo ośnieżone drzewa. Waldek starannie pokazywał ślady zwierząt pozostawione na śniegu. Uświadamiał nam, że w otoczeniu tej zimowej obumarłej przyrody dzika zwierzyna prowadzi normalne życie, codziennie szukając pożywienia, żeby przetrwać ten niełatwy czas. Trasę rajdu pokonaliśmy wyjątkowo szybko i sprawnie, do czego niewątpliwie przyczynił się towarzyszący nam mróz. Uczestnikom projektu „NATURE” nie przeszkodziło to jednak w fotografowaniu bajecznie pięknych zimowych krajobrazów. Wędrówkę zakończyliśmy w karczmie pod nazwą „Rumcajs” w pobliżu autobusowego przystanku w Majówce. W swojskim pomieszczeniu tuż obok dużej kaflowej kuchennej płyty (z żywym ogniem i gotującą się zupą zbójnicką) zasiedliśmy przy stołach, żeby zjeść gorący posiłek; kiszkę ziemniaczaną i kartacze oraz napić się gorącej kawy i herbaty. Po tym miłym ciepłym odpoczynku mogliśmy spokojnie najbliższym autobusem odjechać do Białegostoku.

Barbara Wilczewska




Rezerwat Przyrody Woronicza

Kolejna wyprawa uczestników projektu „NATURE”  (14 osób) pod przewodnictwem Waldemara  Malewicza odbyła się 23 listopada 2012 do rezerwatu Woronicza.  Do Kopnej Góry przyjechaliśmy autobusem PKS przed godz. 9-tą. Obejrzeliśmy, położony przy szosie do Krynek, pomnik z orłem i nowe nagrobki upamiętniające poległych w okolicach Sokołdy powstańców styczniowych i listopadowych. Dalej szliśmy ścieżką Woronicza, początkowo wzdłuż torów wąskotorowych następnie duktami leśnymi. Tory wybudowali Niemcy przy pomocy polskiej siły roboczej w 1916 r. do transportu drzewa z Puszczy Knyszyńskiej (tory liczyły 150 km). Obecnie są one nie używane i w większości rozebrane (zaliczane do rejestru zabytków). Podziwialiśmy zbiorowiska leśne świerków, świerczyny bagiennej, sosen, łąg jesionowo-olszowy, a w runie krzewinki, różne rośliny wilgociolubne z widłakiem jałowcowatym, porostami i mchami. Płaskodenna dolina rzeki Woroniczy i sama rzeczka snująca się tajemniczo przez puszczę zauroczyła nas tak, że część naszej grupy zastała na spacerze dłużej, a część  wróciła wcześniej aby zdążyć na angielski. Wracając na przystanek autobusowy obejrzeliśmy olbrzymi głaz polodowcowy, położony w pobliżu mini-arboretum i robiliśmy przy nim  zdjęcia. W budynku nadleśnictwa zwiedziliśmy wystawę z eksponatami archeologicznymi z terenów Puszczy Knyszyńskiej, obejrzeliśmy uzbrojenie powstańców, liczne mapy  i kominek z dawnego pałacu z Białowieży. Wyprawa była udana, chociaż trochę zmarzliśmy czekając na autobus powrotny do Białegostoku, mam nadzieję ze nikt się nie rozchorował.

 Anna Paszkiewicz- Gadek




JESIEŃ W LESIE

25 października 2012r. (czwartek) 13-to osobowa grupa słuchaczy UTW wraz z przewodnikiem Waldemarem Malewiczem udała się na spotkanie z jesienią w lesie. Jesień na Podlasiu to paleta barw, zapachów oraz dźwięków wydawanych przez podlaską naturę. Liście są jeszcze intensywnie zielone, choć brzozy i topole już zaczęły żółknąć, coraz mniej ptasiego śpiewu, tylko wiatr i szelest liści pod nogami, trzask łamanych gałęzi i stukanie dzięcioła... Nie zawsze podlaska jesień jest piękną i słoneczną porą roku, tak było dzisiaj, pochmurno, wietrznie i trochę zimno, zbrakło słońca... ale na pewno robione przez uczestników projektu Nature zdjęcia oddają piękno tej typowej polskiej pory roku i naszej podlaskiej natury. Wchodząc do lasu czuliśmy zapach grzybów, które to wychylały się ostrożnie i powoli spod kocyka usłanego przez drzewa, prawie każdy z uczestników rajdu cząstkę leśnej natury w postaci opieńków i innych grzybków zabrał ze sobą...

Jadwiga Barcewicz

II grupa uczestników projektu NATURE na spotkanie z jesienią udała się 27 października 2012 (sobota) z przewodnikiem OR PTTK Panią Izą Walentynowicz   do lasu Pietrasze. Tego dnia jesień pokazała również swoje szaro – bure barwy i  zasnute chmurami niebo, z którego  zaczął padać śnieg. Pani Iza  prowadząc nas szlakiem  ciekawych i charakterystycznych drzew  między innymi opowiadała o ich wpływie  na organizm ludzki. Panie chętnie słuchały i  przytulały do pni drzew, bo kto by nie skorzystał z mocy płynącej  z lipy, brzozy czy grabu. Wracałyśmy  nieco zziębnięte, ale  zadowolone  i  z mocnym postanowieniem powrotu do tego lasu, ale już na wiosnę , po kolejną dawkę energii jaką dają nam drzewa.   

Tatiana Biała

Do obejrzenia zdjęć jesieni w lesie zapraszamy do zakładkiRealizowane projekty > Międzynarodowe > NATURE > zdjęcia z wycieczek edukacyjnych.

 







28.06.2012 - Spotkanie robocze uczestników projektu NATURE

W dniu 28 czerwca 2012r. odbyło się spotkanie robocze uczestników projektu NATURE. Tematy spotkania:
1. rozdanie certyfikatów i zaświadczeń
2. sprawozdanie z posiedzenia komisji kwalifikacyjnej na wyjazdy zagraniczne do Turcji i Hiszpanii.
3. podsumowanie wizyty edukacyjnej w Białymstoku
Spotkanie prowadziła Danuta Sajur koordynator  projektu (Polska).
Uczestnikom projektu NATURE zostały rozdane następujące certyfikaty i zaświadczenia:
- certyfikat z tytułu ukończenia kursu nauki języka angielskiego (2 poziomy – w wersji angielskiej)
- zaświadczenie o ukończeniu kursu „Podstawy fotografii”
- zaświadczenie o ukończeniu kursu komputerowego „Podstawy korzystania z komputerów”
- zaświadczenie o uczestnictwie w zajęciach, dotyczących aktywnego poznawania przyrody z jednoczesnym utrwalaniem wiedzy poznanej na kursie fotograficznym
Wzory certyfikatów i zaświadczeń przygotowała Wiera Kottowicz.
Następnie Maria Waśkiewicz sekretarz projektu NATURE przedstawiła protokół z posiedzenia komisji kwalifikacyjnej, na którym dokonano oceny pracy poszczególnych uczestników i ustalono listy wyjazdowe do Turcji i Hiszpanii.
Skład komisji kwalifikacyjnej :
1. Danuta Sajur - koordynator projektu
2. Delis Barbara
3. Łukaszewicz Helena
4. Mucha Janina
5. Piekarska Zinaida
6. Temler Alicja
7. Waśkiewicz Maria - sekretarz projektu
8. Zawadzka Aleksandra

Przyjęto następujące kryteria do oceny każdego uczestnika projektu:
- frekwencja faktyczna, frekwencja faktyczna + usprawiedliwienia w kursie komputerowym i kursie fotograficznym
- uczestnictwo w wycieczkach edukacyjnych z podziałem na obecność, usprawiedliwioną i nieobecność       nieusprawiedliwioną,
- ilość zdjęć tematycznych przesłanych na stronę internetową,
- uczestnictwo i wkład pracy podczas wizyty edukacyjnej w Białymstoku ,
- wkład pracy w przygotowaniu wystaw fotografii, obrazów i haftów
- oddanie zdjęć na konkurs,
- ocena aktywności uczestnika ,
- planowany wyjazd,
- punktacja dodatkowa koordynatora projektu
W wyniku oceny uczestników zostały utworzone listy wyjazdowe:

I. AYFON (TURCJA)

 1) Józefina Bukin
2) Barbara Delis
3) Zyta Gieleżyńska
4) Wiera Kottowicz
5) Maria Makal
6) Elżbieta Radulska
7) Irena Sienkiewicz
8) Elżbieta Skarbińska
9) Maria Szulga
10) Elżbieta Wiktor
11) Barbara Wilczewska
12) Halina Wiszowata

 

II. MAJORKA (HISZPANIA)

 1) Alicja Adamowicz
2) Jadwiga Barcewicz
3) Tatiana Biała
4) Krystyna Kowalewska
5) Danuta Łopatecka
6) Janina Mucha
7) Zinaida Piekarska
8) Anna Paszkiewicz – Gadek
9) Zofia Stanisławska
10) Alicja Temler
11) Maria Waśkiewicz
12) Elżbieta Urban

 

 Lista rezerwowa :
1) Zofia Pytel – Król
2) Halina Załęska

W dalszej części spotkania:
- Danuta Sajur omówiła koszty projektu NATURE , planowane ilości osobowyjazdów itd...,przedstawiła akcję Ministerstwa Pracy o „ reszcie pieniędzy akcesyjnych”, na które ma być w miesiącu wrześniu ogłoszony konkurs a będą przeznaczone na Uniwersytety Trzeciego Wieku oraz zaapelowała o zgłaszanie pomysłów i pomoc w pisaniu wniosków. Tematy wniosków to głównie: integracja z Europą, integracja międzypokoleniowa, edukacja seniorów.
- Helena Łukaszewicz przedstawiła ocenę wizyty w Białymstoku na podstawie wypełnionych ankiet prze gości zagranicznych, znajomość i korzystanie z języka angielskiego podczas wizyty
- Wiera Kottowicz podziękowała Danucie Sajur w imieniu uczestników za ogrom pracy i wręczyła obraz własnego autorstwa pt. ”Wiosna 2011”
- dyskusja o wizycie, wspomnienia, ciekawostki i odczucia z oglądanych wystaw
Spotkanie zakończyła Anna Paszkiewicz – Gadek raz jeszcze dziękując wszystkim , którzy pracowali przy przygotowaniach do wizyty edukacyjnej w Białymstoku.

 

Jadwiga Barcewicz


 


uczestnicy projektucertyfikaty i zaświadczeniaDanuta Sajur & Helena ŁukaszewiczWiera Kottowicz & Danuta Sajur


BOCIANY W PENTOWIE
Niedaleko Tykocina znajduje się niewielka miejscowość o nazwie Pentowo. Składa się ona z jednego gospodarstwa, w skład którego wchodzi malowniczy dworek szlachecki z budynkami gospodarczymi, będący od ponad stu lat własnością rodziny Toczyłowskich. Właśnie tam na spacer w dniu 8 czerwca 2012 (piątek) udała się grupa 18 słuchaczy naszego UTW pod przewodnictwem Waldemara Malewicza
Atrakcyjność wsi znacznie wzrosła po wichurze w 1991 roku, gdy na połamanych przez wiatr drzewach bociany zaczęły budować gniazda. Większość z nich miała jednak zbyt słabe umocowania i po niedługim czasie zaczęła się rozsypywać. Dzięki pomocy Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków gniazda udało się odrestaurować, a z roku na rok ich liczba jest coraz większa. Obecnie znajdują się 33 gniazda bocianie. Położenie wsi nad rozlewiskami Narwi daje duże zasoby pokarmowe, dlatego możliwe jest wyżywienie tak licznie występujących tu  bocianów.
Dzięki dwóm wieżom widokowym mogliśmy obserwować zarówno żerowiska bocianie, jak i ich gniazda. Dodatkową atrakcją jest „Bociania Galeria”, która oferuje pamiątki, pocztówki i wydawnictwa przyrodnicze. Ze względu na dużą liczebność bocianów białych na terenie Pentowa, w 2001 roku niemiecka Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Przyrody EURONATUR przyznała wsi  tytuł „Europejskiej Wsi Bocianiej”. Wyróżnienie to jest przyznawane od 1994 roku, a w każdym kraju może je otrzymać tylko jedno miejsce.

Kolejna grupa 21 słuchaczy UTW  udała się do Pentowa 9 czerwca 2012 (sobota) pod przewodnictwem Adama Rudawskiego z RO PTTK w Białymstoku.

Jadwiga Barcewicz 





W dniu 23 maja 2012r.o godz. 17:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej  im.Jerzego Giedroyca odbyło się kolejne spotkanie grupy uczestników projektu „Nature”.Spotkanie prowadziła koordynator projektu Danuta Sajur. Uczestniczyło 34 słuchaczy UTW.Na wstępie były życzenia i kwiaty dla Danusi  z okazji urodzinek. 
Tematy spotkania:
1.projekt "NATURE" na stronie internetowej UTW
2.album z wystaw fotograficznej,malarskiej i haftów
3.wyjazd uczestników do Turcji ( lista wyjeżdżających powstanie  pod koniec czerwca), paszporty, bilety, kaucja
4.Alicja Temler -przypomniała Regulamin konkursu fotograficznego, podała termin i zasady przekazywania zdjęć na    konkurs. Płytki ze zdjęciem  bedą przyjmowane w biurze UTW w dniu 31 maja 2012 w godz. 9:00 - 12:00, 1 uczestnik - 1  zdjęcie , koperta i płytka podpisane hasłem.
5.Wizyta edukacyjna w Białymstoku w dniach 24 - 26.06.2012r. 
Zostały rozdane ksera programu wizyty edukacyjnej w Białymstoku i w oparciu o program kolejno i szczegółowo były omówione zaplanowane sesje w poszczególnych dniach.
Podano również wstępny koszty poszczególnych wycieczek, zapisy na wycieczki u Marii Waśkiewicz a odpłatność będzie przyjmować po ostatecznej kalkulacji Zyta Gieleżyńska.
Następnie rozpoczęły się spotkania tematyczne w poszczególnych grupach roboczych.
Jadwiga Barcewicz
 




PTASIA OSTOJA  - STAWY DOJLIDZKIE
W dniu 18 maja 2012( piątek)  na spacer nad Stawy Dojlidzkie zwane "Ptasią Ostoją" oraz perłą przyrody okolic Białegostoku udała I grupa słuchaczy UTW, uczestników Projektu „Nature „ pod przewodnictwem Jarosława Banacha  z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Białymstoku. Na spacer zabraliśmy lornetki, lunetę oraz aparaty fotograficzne. Na początku spaceru przewodnik opowiedział nam o działalności PTOP , o prowadzonej ochronie ptaków, o projektach i sposobach pozyskiwania środków. Podczas dalszego spaceru usłyszeliśmy wiele ciekawostek z życia ptaków, zachowań ludzi i ptaków oraz jak należy obserwować i podglądać ptasi świat. Stawy Dojlidzkie aż" kipią" od ptasiego życia, widzieliśmy różne gatunki perkozów ganiających i nurkujących po wodzie, największego ptaka drapieżnego zw. „latające drzwi od stodoły” bielika, przeraźliwie hałaśliwe mewy śmieszki i ich kolonie lęgowe, błotniaka stawowego, obserwowaliśmy „rodzinkę” łabędzia krzykliwego ( 1 + 4 małe), trzciniaki i ich gniazda, siewki, łyski i wiele innych. Nie wspomnę o ptasim" harmidrze", ich pięknych śpiewach , dźwięcznych głosach i cichutkich głosikach, bębnieniu dzięcioła w suche konary drzewa, dochodzących do naszych uszu z drzew, traw, trzcin i szuwarów
Była to bardzo interesująca i jakże ciekawa lekcja obcowania  z przyrodą na łonie natury  przy pięknej, słonecznej pogodzie, 16 osobowej grupy naszych słuchaczy.

Kolejna grupa słuchaczy UTW obserwowała i fotografowała ptaki na  Stawach Dojlidzkich w dniu  25 maja (piątek).

Jadwiga Barcewicz 


Jarosław Banach- przewodnik PTOP



REZERWAT PRZYRODY KRZEMIANKA
Kolejna wycieczka edukacyjna z Projektu „Nature” wspolnie z sekcją PTTK  UTW "Senior" odbyła się 5 maja 2012 pod kierunkiem przewodnika OR PTTK  Andrzeja Klimaszewskiego.
Bardzo liczna grupa, bo aż 34 studentów UTW o godz. 11 udała się busem do Rybnik, a stamtąd pieszo, początkowo wzdłuż szosy do Augustowa, a następnie leśnym duktem do Rezerwatu Przyrody Krzemianka. Spacerowaliśmy już po nowo wybudowanych drewnianych kładkach, w niektórych miejscach nawet z barierkami i ławeczkami. Robiliśmy zdjęcia i podziwialiśmy przyrodę: liczne rozlewiska rzeki Krzemianki, powalone olbrzymie drzewa nieraz powyrywane z całym systemem korzeniowym, wilgotne poszycie urozmaicone barwnymi kwiatami (jasnoty, kaczeńców, podbiału... ale bez konwalii, pomimo że mamy już miesiąc maj, jeszcze nie zakwitła....). Oczywiście były chwile odpoczynku, na spożycie kanapek, był również i spacer po bagnie, gdy  na ścieżce leżały powalone drzewa. Oglądaliśmy ślady dawnej kopalni krzemienia a niektórzy nawet mieli szczęście znaleźć prawdziwy krzemień. Pogoda nam dopisywała, pochmurny poranek przekształcił się w piękny słoneczny dzień. Powrotną drogę do Białegostoku odbyliśmy około godz. 15-tej, tym samym busem co rano. Urokliwy Rezerwat Przyrody Krzemianka, oficjalnie zarejestrowany w 1987r., naprawdę wart jest zwiedzania o różnych porach roku, do czego gorąco zachęcamy.
Anna Paszkiewicz-Gadek
Fot.Jadwiga Barcewicz

W dniu 11 maja 2012 do Rezerwatu Przyrody Krzemianka w towarzystwie TVP Białystok udała się kolejna grupa słuchaczy UTW pod przewodnictwem Waldemara Malewicza.

Fot.Barbara Wilczewska






JESIONOWE GÓRY
W dniu 20 kwietnia 2012 odbyła się kolejna wycieczka z projektu „NATURE” pod przewodnictwem kol. Waldemara Malewicza do Rezerwatu Jesionowe Góry. Grupa naszych studentów, w liczbie 14 osób udała się autobusem PKS do Czarnej Białostockiej, tam dołączyły jeszcze 3 osoby. Początkowo wędrowaliśmy czerwonym Szlakiem Puszczańskim prowadzącym z Cz. Białostockiej do Janowa. Szlak ten był wytyczony i oznakowany przed laty przez W. Malewicza (zaproponowaliśmy nawet uwiecznienie go w nazwie tego szlaku). Po drodze mijaliśmy szkółkę młodych świerków i nasadzenia grądowo-dębowe. Podziwialiśmy łączki zawilców leśnych i przylaszczek oraz wiele innych kwiatków np. miodunkę ćmą, ślęzienicę skrętnolistną, kokoryczkę pełną, zdrojówkę, kopytnik, podbiał i inne. Zbaczaliśmy ze szlaku aby oglądać pobudzone do aktywności seksualnej żaby, ślady bytności bobrów, dzików, czy łosi oraz budzący się do pełnej aktywności świat roślin leśnych. Podziwialiśmy dęby, jesiony, klony, wiekowe graby, sosny i świerki, czasami zniszczone z powodu nadmiernej wilgotności podłoża i działalności różnych pasożytów. Chodziliśmy po torfowisku wysokim, terenie bezodpływowym, w którego poszyciu można było znaleźć borówkę bagienną, bagno zwyczajne, widłaki, żurawinę i turzycę błotną, a z garści mchu wycisnąć szklankę wody. Pogoda nam sprzyjała, z pochmurnego nieba zaczęło wyglądać słońce i było nawet gorąco. Wróciliśmy zadowoleni, chociaż trochę zmęczeni po tej 12-to km wędrówce.
Rezerwat Jesionowe Góry został utworzony w 1987r i należy do grona 22 rezerwatów Puszczy Knyszyńskiej. Nazwa jest trochę myląca, bo właściwie nie ma tam żadnych gór, a niewielkie wzniesienia (155m p.p.m.) są prawie niezauważalne. Jest to rezerwat florystyczny, co wiąże się z wielkim bogactwem świata roślin, występuje tu między innymi 25 gatunków roślin chronionych, w tym 5 gatunków storczyków.
Anna Paszkiewicz - Gadek
 

Kolejna grupa  w liczbie 20 słuchaczy naszego UTW  do Rezerwatu Jesionowe Góry udała sie  się 21 kwietnia 2012 pod przewodnictwem Izy Walentynowicz.

 






16 kwietnia 2012 odbyło się spotkanie robocze głównego zespołu projektu NATURE. Spotkanie prowadziła Danuta Sajur koordynator projektu a uczestniczyło 15 osób.
Tematem spotkania było omówienie realizacji zadań, co jest jeszcze do zrobienia, czy są jakieś zagrożenia dotyczące spotkania w Białymstoku.
Kolejno głos zabierały:
1.Danuta Łopatecka – wystawa malarska ( obrazy, wypożyczenie sztalug itd.....)
2.Józefina Bukin – występ chóru, lista utworów, tańce , scenka teatralna,czas występów itd....
3.Aleksandra Zawadzka – zaawansowanie prowadzonych kursów: fotograficznego,komputerowego i nauki języka angielskiego.
4.Danuta Sajur : o zainicjowanej współpracy z Towarzystwem Ochrony Ptaków w Białymstoku, o podjętych działaniach, o zorganizowaniu wycieczki na stawy dojlidzkie – odpowiedzialna Janina Mucha ( termin do końca maja), pozyskanie kasety od TOP na wizytę partnerów tj. 25 czerwca,  przedstawiła wstępny program spotkania partnerów projektu w Białymstoku, miejsce spotkania,ostatecznie przegłosowano za Centrum Kultury Prawosławnej
5. Inka Piekarska – przedstawiła wstępnie program wycieczek i koszty dla uczestników
W dalszej części spotkania poruszono następujące sprawy:
Alicja Temler– albumy z wystaw fotograficznej , malarskiej i hafciarskiej w formie książkowej, obwoluty na potrzeby projektu i potrzeby UTW projekt kosztowy, wystawa fotograficzna – podpisywanie zdjęć, zdjęcia partnerów jak mają przesłać do nas, powołanie komisji do oceny zdjęć
- certyfikaty – wzór, treść, czcionka, sposób drukowania – odpowiedzialna Wiera Kottowicz
- termin wręczenia certyfikatów
- plakat na wystawę – odpowiedzialna Wiera Kottowicz
- gazetka okolicznościowa UTW „Wiecznie Młodzi”- Barbara Wilczewska ( 30 egz.)
Danuta Sajur o tworzeniu już wstępnie grup wyjazdowych do Turcji i Hiszpanii
Helena Łukaszewicz – o przyjazdach partnerów, rezerwacji hotelu, przewodnikach i autokarach
Spotkanie podsumowała Danuta Sajur  stwierdzając   iż  zadania są realizowane na biężąco i nie ma tematów zagrożonych.
Jadwiga Barcewicz
 




II GRUPA ROZPOCZĘŁA KURS FOTOGRAFICZNY

W dniu 16 kwietnia 2012 rozpoczęły się zajęcia na kursie fotograficznym dla II grupy słuchaczy w ramach projektu Unikalna edukacja poprzez aktywne poznawanie przyrody "NATURE" LLP Grundtvig. Zajęcia prowadzi pan Grzegorz Jarmocewicz z Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku a uczestniczy 20 słuchaczy naszego UTW.

Jadwiga Barcewicz




II PLENER KURSU FOTOGRAFICZNEGO PROJEKTU "NATURE"

W dniu 02 kwietnia 2012 uczestnicy kursu fotograficznego w ramach projektu "NATURE" wraz z  Panem Grzegorzem Jarmocewiczem prowadzącym zajęcia,  po raz drugi wybrali się w plener, tym razem do lasu na Pietraszech. Pogoda co prawda nie dopisała, było zimno i bardzo wietrznie, ale mam nadzieję, że udało się nam zrobić wiele ciekawych zdjęć pierwszych zwiastunów wiosny i nie tylko.

Zdjęcia będą zamieszczane na podstronie "Zdjęcia z wycieczek". 

Jadwiga Barcewicz




REZERWAT JAŁÓWKA
W piątek 23 marca 2012r. I grupa 21 słuchaczy w ramach projektu „NATURE” udała się pod przewodnictwem Waldemara Malewicza na kolejną wycieczkę tym razem do Rezerwatu Jałówka.Autobusem dojechaliśmy do Podsupraśla, skąd szlakiem żółtym przy pięknej słonecznej pogodzie rozpoczęliśmy wędrówkę.Podczas wędrowania przewodnik przekazał nam wiele cennych informacji na temat oznakowania szlaków, znaków na  słupkach oraz zasadach ich wykorzystania w przypadku zagubienia się oraz o roślinności rezerwatu. Ogromną radość sprawił nam widok pięknych, pierwszych, wiosennych, leśnych kwiatów, które jako pierwszy wypatrzył nasz przewodnik Waldek , a my je uwieczniliśmy na zdjęciach.Po wejściu na ścieżkę przyrodniczą „Dolina Jałówki” mieliśmy piękny widok na  dolinę Supraśli.Stanowi ona przykład krajobrazu ukształtowanego w okresie zlodowacenia środkowopolskiego.W dolinie rzeki usytuowane są pola uprawne, łąki, pastwiska i lasy. Łąki stają się szczególnie atrakcyjne, gdy zaczynają kwitnąć jaskry ostre, firletki poszarpane, rdesty wężowniki tworząc przepiękne żółte i różowe plamy na tle soczystej zieleni.Następnie dotarliśmy na wzgórze morenowe, mające bardzo urozmaiconą powierzchnię , otaczające dolinę Jałówki. Na wzgórzach znajduje się tzw. aspekt wiosenny lasu grądowego. Powstają wtedy barwne płaty przylaszczki pospolitej, zawilca gajowego i żółtego szczawiku zajęczego,konwalii majowej i miodunki ćmy i groszku wiosennego. My widzieliśmy: suchodrzew, wawrzynek wilcze łyko,klon jesionolity, naparstnicę. Zwiedzanie ścieżki przyrodniczej zakończyliśmy na IV przystanku i dalej udaliśmy się do bobrowiska nad rzeką, gdzie mieliśmy krótką przerwę na odpoczynek. Na trasie dalszej wędrówki zwiedzaliśmy następujące miejsca: wiatę „Pod dębami”, kopiec usypany w roku 1935 założycielowi ZHP w Supraślu i obok  Pomnik poświęcony harcerzom , którzy odeszli na wieczną wartę w latach 1933 – 1983, cmentarz prawosławny, pień sosny pospolitej przed Nadleśnictwem w Supraślu.

 

II grupa, 13 słuchaczy UTW do Rezerwatu Jałówka  udała się następnego dnia tj.24 marca 2012r. pod przewodnictwem  Izy Walentynowicz przewodnika OR PTTK w Białymstoku.

 

Do oglądania zdjęć przyrody z  wycieczek zapraszam na podstronę "Zdjęcia z wycieczek"
Jadwiga Barcewicz 


przewodnik Waldemar Malewicz

grupa z przewodniczką Izą Walentynowicz



„ZAJĘCIA W PLENERZE”

W dniu 12 marca 2012 w ramach zajęć na kursie fotograficznym z Projektu „NATURE” grupa 21 słuchaczy UTW z aparatami i statywami w rękach pod kierownictwem Pana Grzegorza Jarmocewicza wyszła do miasta w celu fotografowania ciekawych zjawisk i obiektów w czasie zapadającego zmierzchu i nadciągającej nocy.
Trasa naszej wędrówki to: ul.Branickiego, Teatr im.Aleksandra Węgierki, Pałac Branickich i ogrody, aleja w Parku Planty, Ratusz.
Robiąc zdjęcia  mieliśmy okazję wykorzystać wiedzę teoretyczną zdobytą podczas zajęć prowadzonych w studiu Akademii Fotografii.
Jadwiga Barcewicz
 


Jadwiga Barcewicz >>Wiera Kottowicz >>

Jadwiga Barcewicz >>Tatiana Biała Maria Makal >>

Janina Mucha>>Irena Nikonowicz >>

Inka Piekarska >>Maria Szulga >>



II  Wyprawa nad Zalew Czapielówka.
Druga grupa seniorów (18 osób), pod przewodnictwem kol. Waldemara Malewicza, w ramach programu„Nature” odbyła 24.02.2012 wycieczkę nad Zalew Czapielówka. O godz. 8.20 autobusem PKS wyruszyliśmy do Czarnej Białostockiej, tam od dworca PKP wędrowaliśmy w kierunku zalewu. Na krótko przystanęliśmy przy pomniku Żwirki i Wigury (rok budowy 1934) oraz przy pobliskim kościele katolickim pod wezwaniem Św. Rodziny (od 1976 r.). Waldek jak zwykle barwnie przedstawiał rys historyczny tej miejscowości.
Kompleks stacyjny Czarnej Wsi, wybudowany został w 1862 r. służył do obsługi Magistrali Warszawsko-Petersburskiej, co spowodowało powstanie urzędu gminnego i dalszy rozwój tej wsi. Był tu między innymi znany w okolicy Domowy Ośrodek Produkcji Dachówki Ceramicznej. W 1912 r. Czarna Wieś liczyła 440 mieszkańców. W latach 1916-1918 datuje się wybudowanie tartaków, kolejki wąskotorowej, zakładów mechanicznych i elektrowni w celu intensywnej eksploatacji pobliskich lasów, przez Niemców. W latach międzywojennych powstają: szkoła, spółdzielnia „Samopomoc Chłopska „ , osiedle tartaczne. W 1952 r. utworzono Fabrykę Maszyn Rolniczych „ Biafamar” i osiedle przyzakładowe. W 1962 r. Czarna Wieść Osada uzyskuje prawa miejskie i nazwę Czarna Białostocka . W 1996r. Czarna Białostocka liczyła około 10 tys. mieszkańców.
Dalej wędrowaliśmy szlakiem królowej Bony , tędy prowadziła Wielka Droga Królewska z Knyszyna do Sokółki za czasów Królowej Bony. Deszcz cały czas siąpił, my grzęźliśmy w mokrym śniegu, ale humory nam dopisywały. Szukaliśmy oznak wiosny, znaleźliśmy  żeremie bobra i liczne zwaliska drzew jako efekty ich  pracy. Obeszliśmy dookoła zalew, narobiliśmy wiele zdjęć , mając nadzieję,  że niektóre z nich znajdą się na wystawie fotograficznej.

 

Anna Paszkiewicz - Gadek 




WOKÓŁ ZALEWU CZAPIELÓWKA

W sobotę 18 lutego 2012 pod przewodnictwem kol. Izy Walentynowicz wyruszyliśmy autobusem do Czarnej Białostockiej na spacer wokół Zalewu Czapielowka. Kol. Iza opowiedziała nam o historii Czarnej Białostockiej, której rozwój związany był z magistralą Petersbursko – Warszawską. W latach 1862-1864. zbudowano kompleks stacyjny Czarna Wieś – dworzec, wieżę ciśnień i budynki mieszkalne dla robotników. W latach 1916-1918 przy stacji kolejowej pobudowano tartaki, elektrownię , warsztaty mechaniczne i kolejkę wąskotorową i wówczas nastąpiła trzebież puszczy.
Idąc w stronę zalewu obejrzeliśmy drewniane domy czynszowe , suszarnię , budynek dawnego zarządu tartaków oraz parowóz kolejki wąskotorowej. Zalew był budowany przez 10 lat, do użytku oddany w 1981 roku. Jest położony  w Puszczy Knyszyńskiej na dawnych terenach bagiennych, jest  ostoją spokoju, piękna i ciszy, a czystą wodę dostarcza strumyk Jurczycha  Według legendy na bagnach tych straszył duch „JUR”, który wciągał ludzi w bagna..
Wędrowaliśmy z zapałem po świeżym śniegu, który spadł w nocy, wokół linii brzegowej zalewu przez ponad 2 godziny. Dwie piąte trasy lasem a pozostałą część przy samej wodzie, przechodząc przez 3 małe mostki, znajdujące się nad rzeczkami dopływającymi do zalewu. Ścieżka wokół zalewu jest bardzo dobrze oznaczona
Podczas spaceru nasze aparaty fotograficzne pracowały prawie bez przerwy, aby uwiecznić te piękne widoki. Na koniec krótki odpoczynek przy pomostach i powrót do Czarnej Białostockiej

 

Alicja Temler 




SŁUCHACZE UTW w BIAŁYMSTOKU SZKOLĄ SIĘ...

 Ponad 40 słuchaczy naszego UTW uczestników Projektu : Unikalna edukacja poprzez aktywne poznawanie przyrody "NATURE” w ramach Programu LLP Grundtvig, począwszy od 6 lutego 2012r.  zamiast przerwy semestralnej,aktywnie uczestniczy w szkoleniach i kursach.
Przewidywany czas trwania zajęć około 15 tygodni, kursy każdego rodzaju prowadzone są w dwóch grupach, a odbywają się w Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku przy ul.Warszawskiej 6 ( kursy 1,2) zaś ( kurs 3) w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku przy ul.Ciepłej 40, budynek C, sala 06.

 

1/ KURS PODSTAW FOTOGRAFII – prowadzący Grzegorz Jarmocewicz

W programie kursu :

  • zapoznanie się ze sprzętem fotograficznym i jego obsługa
  • różnice i możliwości aparatów fotograficznych
  • błędy w fotografowaniu
  • podstawy kompozycji
  • sposoby fotografowania : zdjęcia krajobrazów, zdjęcia przyrody, zdjęcia postaci
  • praca z lampą błyskową: zdjęcia nocą
  • podstawowa obróbka zdjęć
  • na zakończenie ocena prac

 


prowadzący Grzegorz Jarmocewicz

2/ KURS PODSTAW OBSŁUGI KOMPUTERA – prowadzący Piotr Mojsak

Program kursu obejmuje:

  • podstawy obsługi komputera
  • organizacja i zarządzanie danymi na komputerze
  • obsługa edytora tekstów OpenOffice Writer – podstawy
  • obsługa arkusza kalkulacyjnego Open Office Cale – podstawy
  • podstawy internetu 

prowadzący Piotr Mojsak(w środku grupy)

3/ KURS NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO:

  • grupa dla początkujących – Ewa Bloch
  • grupa zaawansowana – Helena Łukaszewicz

Nauka języka angielskiego dostosowana jest do potrzeb projeku „NATURE” tak,  aby słuchacze naszego UTW, stali się uczestnikami miedzynarodowego dialogu i poczuli się częścią społeczności europejskiej.
 

 

 


Pani Ewa Bloch

Pani Helena Łukaszewicz

 Opracowanie Jadwiga Barcewicz (cdn)



Wycieczka do Narwi 

W dniach 27 i 28 stycznia 2012 odbyły sie pierwsze wycieczki z projektu NATURE do Narwi pod przewodnictwem Waldemara Malewicza i Izy Walentynowicz przewodników RO PTTK w Białymstoku.

Miejscowość Narew położona jest na obszarze Podlasia – krainy historycznej rozciągającej się po obu stronach środkowego Bugu oraz górnej Narwi. Dzieje Narwi, dawnego miasta królewskiego założonego w 1514 roku sięgają czasów średniowiecza. Układ przestrzenny miasta pochodzi z XVI .Zwiedziliśmy następujace obiekty:

- drewniany kościoł pw. św. Stanisława bp. i Wniebowzięcia NMP, z 1775 r., fasadę przebudowano w latach 1853–1882. Jest to jedyna parafia rzymskokatolicka Gminy Narew. Kościół w Narwi jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej na Podlasiu. Stojąca obok drewniana dzwonnica pochodzi z 1772r.

- piękną drewnianą cerkiewkę pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1882 roku, częściowo spaloną w 1990, pięknie pomalowaną na niebiesko

- Muzeum Wsi znajdujące się przy ulicy Dąbrowskiego. Właściciel muzeum Marian Święcki gromadzi w nim różne stare narzędzia i przedmioty wpisane niegdyś w życie wsi. W zbiorach znajdują się zarówno stare narzędzia wykorzystywane w przeszłości w gospodarstwach rolnych, jak również stare przedmioty codziennego użytku takie jak kołowrotek, maszyna do szycia, żelazka, warsztat tkacki i inne....
 


Zofia Pytel - Król uczestniczka wycieczki na tę okoliczność,  napisała tekst , który  śpiewa się na melodię

do piosenki  "Jak dobrze nam zdobywać góry" :

 

Jak dobrze być u źródeł Narwi,
by poznać naszej rzeki bieg
i chociaż mróz policzki barwi,
nas nie przestraszy nawet śnieg.

        Ref.    Kochamy szum i rzeki śpiew,
                     NATURA - naszej duszy zew.
                       Chodźmy już - pierwsza z prób,
                         Oko ćwicz, zdjęcia rób.
                            Bo kto wie, bo kto wie,
                               Twe marzenie spełni się.



 

 

przygotowała Jadwiga Barcewicz, fot. Alicja Temler,Inka Piekarska




W dniu 13 stycznia 2012 r. odbyło się pierwsze spotkanie słuchaczy UTW , którzy zgłosili się do pracy przy projekcie NATURE. W spotkaniu uczestniczyło 40 osób a prowadziła Danuta Sajur  koordynator projektu Polska.
Na wstępie nakreśliła plan spotkania a następnie kolejno były omawiane poszczególne zadania bądź grupy zadań:
1) wprowadzenie do projektu, cele, założenia
2) uczestnik projektu, osoba wspomagająca – definicje i zasady uczestnictwa w projekcie
3) podstawowe grupy zadań : szkolenia, kursy, nauka języka angielskiego
4) wystawy fotograficzne: krajowe, końcowa projektu (zostanie zorganizowana w Polsce, pierwotnie założono jej zorganizowanie w kraju koordynatora głównego,czyli na Majorce)
5) wycieczki słuchaczy UTW ( ilość – 12), pierwsza odbędzie się już w II turach 27 stycznia ( piątek) i 28 stycznia (sobota), tematem wycieczki  jest „Narew i okolice”,a  przewodnikami będą Waldemar Malewicz i Iza Walentynowicz
6) kolejna grupa zadań dotyczyła wizyty edukacyjnej na Podlasiu w dniach 24 – 26 czerwiec 2012 a mianowicie: zorganizowanie wyjazdów w teren (wycieczek) dla partnerów zagranicznych z Turcji i Hiszpanii, przygotowanie prezentacji dorobku naszego UTW, przygotowanie wystaw malarskiej oraz haftów ( programy, scenariusze, kosztorysy itd...)
7) zadania logistyczne
8) zadania finansowe
9) koordynacja informacji na stronę internetową UTW
10) kronika projektu
11) promocja projektu w prasie, mediach
12) opracowanie gazetki okolicznościowej
13) pozyskanie materiałów promujących nasz region ( albumy, foldery, ulotki )
14) grupa zadań związana z realizacją  projektu : logo, dyplomy, certyfikaty
15) obsługa sekretarska ( listy obecności, zaswiadczenia, dokumenty merytoryczne , finansowe  itd...)
W dalszej kolejności zostały omówione nastepujace regulaminy:
Alicja Temler
- Regulamin uczestnictwa w projekcie: ( zasady uczestnictwa, zasady wyjazdu, typowanie do  wyjazdu)
- Regulamin konkursu fotograficznego
Aleksandra Zawadzka
- Regulamin kursów i szkoleń
W dalszej części spotkania były pytania od uczestników, odpowiedzi udzielała Danuta Sajur oraz koordynatorzy poszczególnych zadań, a także zostały utworzone listy zadaniowe, na które przyjmowano zapisy chętnych  do pracy.
Wykaz zadań i osoby odpowiedzialne za ich realizację zostaną zamieszczone na stronie internetowej UTW Realizowane projekty > Międzynarodowe >  NATURE > Zarządzanie projektem.
Ustalono, że pierwsze spotkanie w zakresie szkoleń i kursów odbędzie się już w ostatnim tygodniu stycznia.


Jadwiga Barcewicz 



 


16 grudnia 2011 w kawiarni Esperanto odbyło się kolejne (trzecie) spotkanie ścisłej grupy organizacyjnej naszego UTW pracującej w projekcie NATURE. Głównym celem spotkania było przygotowanie się do rozpoczęcia realizacji projektu już w miesiącu styczniu 2012.  Spotkanie prowadziła Danuta Sajur koordynator projektu w Polsce.
Podczas spotkania :
Aleksandra Zawadzka - przedstawiła propozycje w temacie kursów i szkoleń, zaprezentowała firmę która je przeprowadzi oraz zasady uczestnictwa
Helena Łukaszewicz - przedstawiła zasady uczestnictwa w kursie nauki języka angielskiego
Zaproponowano zebranie informacji w formie ankiety od uczestników projektu w zakresie znajomości komputera, wiedzy w zakresie fotografii artystycznej, obróbki zdjęć cyfrowych, tworzenie albumów fotograficznych oraz zakresu znajomości języka angielskiego.
Janina Mucha - przekazała zebrane informacje uzyskane od PTTK w zakresie przewodnictwa planowanych wyjazdów na potrzeby projektu.
Dyskutowano o trasach warsztatów wyjazdowych, pracach podczas warsztatów (sadzenie drzewek, sprzątanie lasów itp...)
Alicja Temler – omówiła temat wystaw: fotograficznej, obrazów i haftów, regulaminu konkursu fotograficznego oraz komisji oceniającej
W dalszej czesci spotkania Danuta Sajur przedstawiła plan wizyty edukacyjnej na Podlasiu i zaproponowała osoby odpowiedzialme za poszczególne zadania.
Pierwsze spotkanie całej grupy pracującej przy projekcie ( około 40 osób) zaplanowano w okresie
10 - 15 stycznia 2012r.

Jadwiga Barcewicz
 




Pierwsze spotkanie grupy organizacyjnej z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku pracującej w projekcie NATURE odbyło się 28 października 2011 r. w kawiarni Esperanto. Zebranie prowadziła Danuta Sajur – koordynator projektu z UTW.
W dniach 31. 10 – 01. 11. 2011 r. odbyło się organizacyjne zebranie koordynatorów. Przedstawiciele wszystkich państw partnerskich uczestniczących w projekcie NATURE spotkali się w Palma de Mallorka w Hiszpanii, czyli w kraju koordynatora projektu. Każdy z trzech partnerów; 1) UOM of the Universitat Iles Balears Edifici Sa Riviera – Hiszpania, Majorka, 2) KOYLUHDER – Kohler (Association of Villige Beautificaition, Development and Support Natural Life) – Turcja oraz 3) Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku – Polska reprezentowany był przez dwie osoby. Z naszego UTW udział wzięły Danuta Sajur – koordynator projektu i Helena Łukaszewicz – lektorka języka angielskiego. Zebranie prowadziła Pani Profesor Carmen Orte Socias z Uniwersytetu w Palma de Mallorka, która jest głównym koordynatorem projektu NATURE. Zostały ustalone terminy wizyt edukacyjnych w poszczególnych krajach:

Polska – 24 – 26 czerwca 2012 r.
Turcja – 24 – 26 września 2012 r.
Mallorka – 8 – 10 kwietnia 2013 r.

Na każde spotkanie przewidziano wyjazd 12 osób z każdego partnerskiego państwa; Hiszpanii, Turcji i Polski. Podczas zebrania na Majorce dużo dyskutowano o zadaniach projektu, o kryteriach, o wspólnych przygotowaniach i działaniach, o ewaluacji, podsumowaniu, o zaświadczeniach dla uczestników projektu, o swoich organizacjach, o kursach w poszczególnych krajach, o logo, o stronie internetowej, itd. Oczywiście, wszystkie informacje podawano i rozmowy prowadzono w języku. angielskim, bez żadnych tłumaczeń., ponieważ oficjalnym językiem tego projektu jest język angielski.

  16 listopada 2011 r. w kawiarni Esperanto odbyło się kolejne – drugie spotkanie grupy organizacyjnej z naszego UTW pracującej w projekcie NATURE. Podczas tego zebrania Danuta Sajur przekazała zgromadzonym informacje ze spotkania w kraju głównego koordynatora – w Hiszpanii na Majorce. Wszyscy uczestnicy grupy organizacyjnej podjęli się wykonania zadań niezbędnych przy realizacji projektu. Wstępnie zaplanowano zorganizowanie i przeprowadzenie kursów i szkoleń w ramach projektu, które rozpoczną się w styczniu 2012 r. oraz dyskutowano o przebiegu wizyty edukacyjnej w Polsce.

Ustalono też termin następnego organizacyjnego spotkania – 16 grudnia 2011 r.

 

Barbara Wilczewska

 


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.