Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / NATURE / 7. Spotkanie edukacyjne BIAŁYSTOK (POLSKA) 


                                                                       Program

       Projekt “NATURE” – spotkania edukacyjnego w Białymstoku w dniach 24 -26.06.2012

 

 

 

 

24.06.2012

25.06.2012

26.06.2012

Rano

9.00 -11.00

Sesja 1

Otwarcie spotkania (Centrum Kultury Prawosławnej).

3 wykłady na temat przyrody Podlasia.

 

9:00-12:00

Sesja 4

Wycieczka poza Białystok do Arboretum gdzie między innymi sadzimy drzewa i robimy zdjęcia.

9.00 -12.00

Sesja 7

Druga wycieczka poza Białystok; nad rzekę Narew do Śliwna. Zwiedzanie muzeum przyrody w Komorowie. Robimy zdjęcia.

Po południu

11:00 – 16:00

Sesja 2

Zwiedzanie z przewodnikiem Białegostoku . W tym udział w Jarmarku Jana.

 

 

13:00-17:00

Regionalny obiad w trakcie wycieczki w Lipowym Moście.

Sesja 5

Zwiedzanie Silvarium w Poczopku.

13.00 – 15.00

Obiad w Kiermusach .

Sesja 8

Spotkanie z żubrami w Kiermusach.

Zwiedzanie Europejskiej Wioski Bocianiej w Pentowie

Wieczór

17.00-20.00

Sesja 3

Uroczyste otwarcie 3 wystaw o przyrodzie (Centrum Kultury Prawosławnej ); fotograficzna, malarska, hafciarska.

Komputerowa prezentacja działalności  UTW.

Prezentacja sekcji artystycznych UTW. Wspólna kolacja partnerów i członków UTW.

 

 

17: 00 – 21:00

Sesja 6

Ognisko i grill w Lipowym Moście. Tańce przy orkiestrze.

16.30-19.00

Sesja 9

16:30 Końcowe spotkanie z partnerami (Centrum Kultury Prawosławnej).

17:00 – 19:00

Spotkanie koordynatorów.

 

 

 


SPOTKANIE  EDUKACYJNE W BIAŁYMSTOKU

24.06.2012 - DZIEŃ PIERWSZY
SESJA 1 – Otwarcie spotkania  edukacyjnego w Białymstoku, komputerowa prezentacja działalności UTW, wykłady na temat przyrody Podlasia.

24 czerwca 2012r. o godz. 9:00 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się oficjalne rozpoczęcie spotkania  edukacyjnego w ramach Projektu NATURE „Natural Active Teaching as Unique Realization of Education”. W projekcie uczestniczą kraje: Hiszpania, Turcja i Polska. Spotkanie rozpoczęła i prowadziła w języku angielskim Helena ŁUKASZEWICZ.
Partnerów oraz zaproszonych gości przywitała Krystyna SZNER  prezes UTW w Białymstoku oraz Danuta SAJUR - koordynator krajowy Projektu NATURE / Polska/. Danuta SAJUR przedstawiła opis ogólny projektu, cele projektu i program wizyty edukacyjnej w Polsce. Poinformowała również, iż specjalnie na to spotkanie edukacyjne Nasza Gazetka, wydawana co miesiąc przez sekcję redakcyjną naszego Uniwersytetu, została przetłumaczona na język angielski i zostanie wręczona uczestnikom wizyty.
Następnie słuchaczki UTW Józefina BUKIN i Zofia PYTEL - KRÓL zaśpiewały w języku angielskim "Hymn Europy" i „Odę do seniorów”. W dalszej części spotkania prezentowali się uczestnicy z krajów partnerów Hiszpanii i Turcji oraz ogólnie z uwagi na dużą liczbę słuchaczy uczestników projektu naszego UTW zaprezentowała Danuta SAJUR oraz zostały wręczone drobne upominki.. Na zakończenie części powitalnej koordynator projektu ogłosiła, że wizyta edukacyjna w Białymstoku została rozpoczęta.
Dalszą część spotkania prowadziła Helena ŁUKASZEWICZ. Omówiła temat zorganizowanych wystaw w ramach projektu oraz poinformowała o objęciu honorowym patronatem wydarzenia przez Prezydenta Miasta Tadeusza Truskolaskiego, zaprezentowała nasz produkt regionalny sękacz, którego producentem i sponsorem jest firma cukiernicza P.P.H "CYMES" z Suwałk. Następnie wspólnie z Alicją TEMLER autorką pokazu zaprezentowały multimedialny przekaz o działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. Prezentacja została nagrodzona wielkimi brawami.
W dalszej części spotkania odbył się   wykład multimedialny dr Janusza KUPRYJANOWICZA z Uniwersytetu w Białymstoku, przedstawiciela Uniwersyteckiego Muzeum Przyrodniczego im. Prof. Andrzeja Myrchy, a temat wykładu "The Knyszyn Wilderness Landscape Park”.
Po wykładzie przerwa na krótki poczęstunek, kawa , herbata, owoce, degustacja sękacza oraz miodów z Podlasia.
W czasie przerwy koordynatorzy projektu z poszczególnych krajów oraz Wiera Kottowicz Alicja Temler z UTW Białystok udzielali wywiadów dla Radia Białystok.
Po przerwie odbył się kolejny wykład multimedialny, który prowadził prof.dr.hab. Mestvin KOSTKA a temat wykładu „Treasure of Podlasie nature”.
Oba wykłady były bardzo ciekawe , rozszerzające wiadomości o naszym Podlasiu i jego cudownych „skarbach” nie tylko dla partnerów zagranicznych lecz i naszych słuchaczy UTW.
Po wykładzie goście z Hiszpanii i Turcji wraz z przewodnikiem Pawłem NIEZIOŁKIEM udali się na zwiedzanie Białegostoku.


Helena Łukaszewiczprezes UTW Krystyna SznerDanuta Sajur -koordynator projektu NATURE

Majorka (Hiszpania)Afyon (Turcja)Białystok (Polska)Józefina Bukin i Zofia Pytel-Król

o patronacie Prezydenta Miasta nad wystawami - Helena Łukaszewiczprezentacja sękaczaAlicja Temler & Helena Łukaszewicz prezentują działalność UTWwykład dr Janusza Kupryjanowicza z Uniwersytetu w Białymstoku

wywiady dla Radia Białystokwykład prof.dr hab.inż. Mestwina Kostkidokumenty podpisują Danuta Sajur&Bayram Murettin(Turcja)goście zagraniczni przekazują upominki

SESJA 2 – Zwiedzanie z przewodnikiem Białegostoku i udział w Jarmarku Jana
Uczestnicy spotkania  zwiedzali następujące zabytki:

  • Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej
  • ulicę M.C.Skłodowskiej ,na której mieści się biuro naszego UTW
  • Park Planty
  • Pałac Branickich
  • Kościół Farny

Następnie goście w tzw. czasie wolnym udali się na plac pod Ratusz, gdzie odbywał się Tradycyjny XX Jarmark na Jana.

  





SESJA 3 – Ogłoszenie wyników komisji konkursowej, otwarcie wystaw oraz występy sekcji artystycznych UTW
O godzinie 17:00 rozpoczęła się kolejna sesja spotkania, podczas której nastąpiło ogłoszenie wyników komisji konkursowej i rozdanie nagród Międzynarodowej wystawy fotografii pt. „Piękno Przyrody Polski, Hiszpanii i Turcji ”, oraz wystawy malarskiej i hafciarskiej członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku pt. „Piękno Przyrody”.
Wystawy te zorganizowano w ramach partnerskiego projektu NATURE - „Unikalna edukacja poprzez aktywne poznawanie przyrody” dotowanego przez Fundację Grundtvig. 
Organizatorami międzynarodowej wystawy fotograficznej są:
1.Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
2.Uniwersytet Wysp Balearów na Majorce
3.Organizacja; Afyonkarahisar Köyleri Güzelleştirme, Geliştirme ve Doğal Yaşamı Destekleme Derneği z Afyon /Turcja/ 

Następnie odbyło się uroczyste otwarcie wystaw wraz z przecięciem wstęgi, poczęstunek symboliczną lampką wina oraz zwiedzanie. Przy wejściu na salę wystawową uczestnikom spotkania rozdano karneciki w celu wybrania nagród publiczności obu wystaw. Po zakończeniu zwiedzania wystaw rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu sekcji naszego UTW:
Chór UTW „ASTRA”( wykonał utwory: „Oda do radości”, To i hola”, „May My Loard”, „W moim ogródecku”, „Jawor i Kalina”, amerycan song „Lollipop”,). Zaśpiewał również piosenkę na melodię hymnu odbywających się w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej Koko,koko,euro,spoko...... na cześć chórzystki Bogusławy Wierzbickiej oraz Zofii Magott-Fryś pieśń „Sine Rise – Sin – Set” z okazji ukończenia 90 lat.
W dalszej części spotkania sekcja tańca towarzyskiego UTW pod opieką Anny Błaszko zatańczyła poloneza i kujawiaka, a w przerwie między tańcami wróżka Józefina Bukin wróżyła z kart Jerzemu Ostapowiczowi. W czasie wizyty powstał duet międzynarodowy Zofia Pytel Król i Francesco z Majorki(Hiszpania), który wspólnie wykonał utwór „Love me tender” Elvisa Presleja, a z Robertem Pankiem utwory „O solemijo”, ” Caprii”, „Que sera, sera”,”Szła dzieweczka”.
W przerwie występów ogłoszono wyniki głosowania publiczności na najpiękniejszą fotografię, obraz i pracę hafciarską.
Na zakończenie wystąpił zespół tańca cygańskiego „Sare Roma” wraz z prowadzącą i solistką Adrianną Bielicką. 


Danuta Sajur widok na salępan Marek Dolecki - ogłasza wyniki konkursuDanuta Sajur prezentuje nagrodę Grand Prix

autorzy nagrodzonych pracgrupa polska-konkurs fotograficznynagrody UTW (Białystok)- obrazy&haftyuroczyste otwarcie wystaw

zwiedzanie wystawKatarzyna Zajkowska - Urząd Marszałkowski BiałystokChór UTW "Astra"Józefina Bukin, Zofia Magott-Fryś, Zofia Pytel-Król

trio międzynarodowepolonez w wykonaniu sekcji tańca towarzyskiegoI nagroda( Polska) - Maria Szulga i nagroda publiczności & sponsor nagrody wróżka Józefina Bukin

kujawiak w wykonaniu sekcji tańca towarzyskiegowidok na salęzespół tańca cygańskiego "Sare Roma" >>

25.06.2012r. - DZIEŃ DRUGI

SESJA 4 – Wycieczka do Arboretum w Nadleśnictwie Krynkisadzenie drzew 
W poniedziałek (25.06.2012) o godzinie 9.15 grupa gości z Turcji (12) i Majorki (12) oraz studenci naszego UTW , uczestnicy projektu „ Nature” pod fachowym przewodnictwem prof. Mestvina Kostki wyruszyła autokarem na wycieczkę krajoznawczą; najpierw do Arboretum w Kopnej Gorze, potem do Lipowego Mostu i Silvarium w Poczopku.
Po drodze, w Supraślu przy sanktuarium prawosławnym był krótki postój na zrobienie zdjęć.Przed bramą Arboretum oczekiwały na nas Panie z Nadleśnictwa Knyszyn z sadzonkami drzewek ozdobnych, w większości lilaków. Sadzenie odbywało się w grupach międzynarodowych, wszyscy byli bardzo aktywni, szczególnie męska grupa turecka. Słońce świeciło, ptaki pięknie śpiewały, humory dopisywały, nasadziliśmy w sumie ponad 70 drzew dla obecnych i przyszłych pokoleń, niektórzy zostawili nawet swoje plakietki z imionami na pamiątkę. Sesja zdjęciowa zakończyła wizytę w Arboretum. 
Obiad w pałacyku w Lipowym Moście mieliśmy zaplanowany na godzinę 13-tą,, dlatego część drogi odbyliśmy pieszo, podziwiając piękne stare drzewa, zbierając poziomki i jagody. 
  



sesja fotograficzna >>

Hotel "Golf Park" w Lipowym Mościeobiad w restauracji w Lipowym Moście

SESJA 5 – Zwiedzanie Silvarium w Poczopku
Po obiedzie pojechaliśmy do Silvarium w Poczopku. Idąc wzdłuż lasu podziwialiśmy drewniane pomniki przyrody, barcie i utrwalone tropy zwierząt. Największą atrakcją Poczopka zlokalizowaną na skraju lasu, były malownicze mostki, ciekawe rzeźby z drewna i kamienia, aleja drzew zwana „Alejką Feng Shui”, drewniane chatki - a w jednej nich ekspozycja fauny występującej na terenach Puszczy Knyszyńskiej oraz Park Megalitów –głazów narzutowych z epoki polodowcowej.  



Galeria "Na skraju puszczy"- muzeum przyrodniczekamienny krąg

SESJA 6- Gril i ognisko w Lipowym Moście oraz zabawa przy orkiestrze.
Około godziny 17-tej wróciliśmy do Lipowego Mostu na biesiadę pod strzechą przy muzyce i pieczenie kiełbasek na ognisku. Nad stawem w Lipowym Moście w stylizowanej stodole witała nas muzyka w wykonaniu 2-osobowej orkiestry i cyganka-solistka zespołu. Na wielkich rożnach skwierczało pieczone mięsko i warzywa, na bocznym stole oczekiwały pierogi, babka ziemniaczana i mnóstwo surówek. Apetyty dopisywały, orkiestra przygrywała , tańcom nie było końca, początkowo w stodole, potem i na murawie nad stawem wszyscy bawili się wyśmienicie. Potem kawa, herbata i sprezentowane przez gości ciasto oraz okazały sękacz uzupełniały posiłek. Około 20- tej zapłonęło ognisko i chętni piekli kiełbaski, chlebek. Do Białegostoku wracaliśmy gdy zapadł już zmrok. 
 


grilowaniezespół muzyczny Zdzisława Kulikowskiego oraz gościnnie solistka Adriana Bielickaprezes UTW Krystyna Sznerzabawa i tańce na trawie>>>

pieczenie kiełbasek na ogniskuwspólne śpiewanie

26.06.2012r. - DZIEŃ TRZECI
SESJA 7 – Druga wycieczka poza Białystok -  nad rzekę Narew do Śliwna

Przy rzęsistym deszczu, wietrze i zimnie wyruszyliśmy autokarem z przewodnikiem Piotrem Nieziołkiem w trasę na kolejną wycieczkę w rejon Tykocina na kładki do Śliwna. Kładka Śliwno- Waniewo to nic innego jak drewniany pomost poprowadzony nad rzeką Narew Nie jest to jednak zwyczajny pomost, lecz kładka pełna niespodzianek i pięknych widoków. Czekała nas przeprawa pływającą platformą w ilości 5 przez rzekę. Musieliśmy użyć siły naszych mięśni (najbardziej pomocni byli nasi partnerzy z Turcji) ciągnąc za łańcuch aby płynąć na drugi brzeg. Nie jest to lekka sprawa, platforma swoje waży a do tego jeszcze należy doliczyć wagę osób na niej się znajdujących. Po zejściu z platformy poruszaliśmy się drewnianymi kładkami nad rozlewiskami rzeki. 
Mniej więcej na środku trasy stoi wieża obserwacyjna. Niestety z powodu kiepskiej aury pogodowej nie mogliśmy obserwować  ptaków fruwających nad głowami oraz co najważniejsze pięknych krajobrazów ciągnących  się horyzontem w nieskończoność. Dalej udaliśmy się  do miejscowości Kiermusy.


 


z przewodnikiem Piotrem Nieziołkiem w Śliwnieplatformy pływające >>spacer kładką

przed Karczmą 'Rzym" w Kiermusach

SESJA 8 – Oficjalne podsumowanie wizyty edukacyjnej w Białymstoku, wypełnienie ankiet i wręczenie certyfikatów i upominków,wspólny obiad i wyjazd partnerów z Turcji
W Kiermusach w regionalnej Karczmie 'Rzym” odbyło się podsumowanie wizyty edukacyjnej w Białymstoku, wypełnienie ankiet oceniających wizytę oraz rozdanie certyfikatów i wręczenie upominków.
Po części oficjalnej zjedliśmy wspólnie obiad i pożegnaliśmy tradycyjnym polskim 100 lat grupę turecką. 
 


wypełnianie ankiet - TurcjaHiszpaniawręczenie certyfikatówgrupa z Hiszpanii

wręczanie upominków

grupa z Turcji z certyfikatamipożegnanie grupy tureckiej i wspólna zabawakoordynatorzy projektu NATURE

SESJA 9 – Zwiedzanie Zagrody Żubrów w Kiermusach, Europejskiej Wsi Bocianiej w Pentowie
Pozostali uczestnicy wycieczki udali się pieszo do Altany zdrowia i urody a następnie do Zagrody Żubrów w Kiermusach , po której poruszając się swobodnie podziwialiśmy i fotografowaliśmy te zwierzęta.
Następnie udaliśmy już do ostatniej miejscowości na szlaku do Pentowa. Pentowo ma tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej. Z wież obserwacyjnych podziwialiśmy gniazda bocianie i ich nowych lokatorów , można było zwiedzić galerię i kupić pamiątki.


 


dawniej sauna w Kiermusachwejście do Ostoi Żubrów w Kiermusachpodczas zwiedzaniażubry

w Pentowiebociany w Pentowiestoisko z pamiątkamiprzed Galerią Bocianią

Opracowanie i zdjęcia

Jadwiga Barcewicz


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.