Warsztaty crazywool
10 czerwca w Klubie „ Zenit” odbyło się spotkanie słuchaczek UTW – Sekcji Haftu z wolontariuszkami z Litwy. Słuchaczki zaprezentowały swoje prace hafciarskie a koleżanki z Litwy – robótki „crazywool”– bluzki i sukienki, kołnierzyki, a z wełny bamboszki dla dzieci, broszki i kwiaty. Wystawy były bardzo interesujące, a dyskusja nad sposobami wykonania poszczególnych prac była bardzo inspirująca.
Następnie koleżanki z Litwy zaczęły nas uczyć techniki „crazywool”. Podstawowym materiałem do wykonania robótki jest fryzelina, która rozpuszcza się w wodzie.
1) z fryzeliny wycinamy wzór kołnierzyka, bluzki czy innej rzeczy,
2) na niej układamy zaplanowany wzór z włóczki, różnych kawałków wstążki, lub innych ozdóbek płóciennych,
3) ułożony wzór nakrywamy drugim kawałkiem fryzeliny wykrojonej tak jak pierwsza.
4) fastrygujemy całą robótkę ( dosyć gęsto, aby wzór nie został popsuty ),
5) siadamy do maszyny i stębnówką obszywamy wybrany fason.
6) rysujemy kratkę na fryzelinie
7) narysowaną ratkę przeszywamy na maszynie,
8) pierzemy wyrób aby fryzelina się rozpuściła,
9) prasujemy wykonaną robótkę i wszystko jest piękne.
W czasie warsztatów trzy słuchaczki zrobiły bardzo ciekawe prace, a pozostałe osoby podziwiały wykonane przez specjalistki piękne kołnierzyki.
Do innych prac potrzebna jest wełna w pasmach, z tego możemy zrobić piękne rzeczy – broszki, kwiatki i bamboszki. Praca jest trudna i żmudna, potrzebujemy specjalną tępą igłę, kawałek sztywnej pianki i zdolne do pracy ręce. Kawałek wełny – kłaczek nakłuwamy kilkadziesiąt razy igłą nadając jej zaplanowany kształt. Trudno opisać tę technikę, ponieważ sposób pracy zależy od wyrobu który chcemy wykonać.
Alicja Temler