21 stycznia 2025
Wtorek, 21 dzień roku
Imienieny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław
|
11.01.2023 KT PTTK Senior - 32 - osobowa grupa pod przewodnictwem Izy Walentynowicz odwiedziła Planetarium. Obejrzeliśmy film „Na skrzydłach marzeń” o dążeniu ludzi do wzniesienia się w powietrze – od balonów Chińczyków po współczesne samoloty i bombowce, z zarysem historii lotnictwa . Technologia 3D dała nam możliwość być w centrum wszystkich rodzajów lotów. Następnie zwiedziliśmy bibliotekę uniwersytecką z bogatym księgozbiorem. Udało się nam obejrzeć starodruki od XVI w. Pan Wiesław Wróbel pokazywał i omawiał stare księgi; naocznie zobaczyliśmy co znaczy przeczytać książkę „od deski do deski”.
13.01.2023 Wykład „Łagodne zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych osób starszych – jak postępować?” Prof. dr hab. Barbara Bień, konsultant wojewódzki ds. geriatrii. Koncert Chóru Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Białymstoku.
14.01.2023 W klubie "Jubilat" miał miejsce wernisaż wystawy obrazów członkiń sekcji malarskiej "Kolor" p.t. "W barwach jesieni". Obrazy powstały w ostatnich trzech semestrach, a ich autorkami są: Halina Gryk, Walentyna Kendra, Jadwiga Korecka, Janina Lach, Teresa Laustch, Zdzisława Oleksyn, Nadzieja Piszczatowska, Bogumiła Połoczańska, Elżbieta Ewa Prokopczyk, Krystyna Stankiewicz, Barbara Toczydłowska, Elżbieta Warowiec i Janina Wasilczyk. Wystawiłyśmy łącznie 42 obrazy; głównym tematem jest jesień pokazana w malowniczych, bajecznie kolorowych pejzażach, kwiatach, owocach, martwej naturze. Jest też wątek patriotyczny: przecież Święto Niepodległości obchodzimy jesienią.
14.01.2023 Choinka dzieciom z Ukrainy - Centrum Aktywności Społecznej Takiej imprezy nie zapomina się. Celem naszej imprezy było sprawić, aby poprzez wspólną zabawę wywołać uśmiech i radość na twarzach dzieci oraz by dzień ten został zapamiętany przez nich jako wyjątkowy.. Dziękuję organizatorom oraz wszystkim wolontariuszkom zaangażowanym w przeprowadzenie tej imprezy czyli Danucie Sajur, Helenie Łukaszewicz, Teresie Lautsch, Walentynie Kendrze, Jadwidze Barcewicz, Barbarze Stępniak, Annie Paszkiewicz Gadek i Zdzisławowi Kulikowskiemu. Szczególne podziękowania skierować pragnę do tych wszystkich członków naszego Uniwersytetu, którzy niezwykłe chętnie i hojnie odpowiedzieli na apel o zbiórkę środków finansowych i różnorodnych darów (maskotki, zabawki, artykuły plastyczne, kolorowanki, słodycze, itp.).
21.01.2023 Lewickie - Juchnowiec Kościelny - spacer Klubu Turystycznego PTTK "Senior". przewodnik Iza Walentynowicz.
25.01.2023 DKF Seniora projekcja filmu „Niebezpieczni dżentelmeni”, który obejrzano przyjemność obejrzeć, przy wyjątkowej frekwencji w kinie FORUM.
26.01.2023 Wykład :mgr inż. Józef Karczewski -Politechnika Białostocka -"Pioruny'
Koncert Chóru im. St. Moniuszki pod dyr. Marty Szałkiewicz, działającego przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku
27.01.2023 Wernisaż grupy malarskiej „Pędzel”. Wystawiono ponad 50 prac wykonanych różnymi technikami i o dowolnej tematyce. Tytuł „W poszukiwaniu radości” podkreślała różnorodność tematów. Wszystkie obrazy przemawiały do widza ciepłem i radością właśnie. Były tu pejzaże, martwa natura, architektura, portrety, grafika, a nawet obrazy w technice puring. Wystawiało 15 malarzy: Monika Drausal, Wanda Dymmel, Maria Falkowska, Anna Gadek, Janina Jakoniuk, Andrzej Jakoniuk, Irena Konończuk, Romuald Łapiński, Jan Łaciński, Krzysztoł Ninkiewicz, Jolanta Pawluk, Joanna Petrusewicz, Anna Ralicka Perkowska, Wiktoria Skąpska, Tamara Waszkiewicz i Jadwiga Wiszowata.
Od strony profesjonalnej opiekę nad sekcją sprawuje znana malarka białostocka Anna Ralicka Perkowska, dobry duch całego zespołu.
28.01.2023 Rajd Sekcji ,,Tramp"- W Supraślu Waldemar Malewicz opowiedział nam historię miasta (to była część edukacyjna naszych wypraw). Następnie ruszyliśmy wzdłuż bulwaru do małego jazu nad Supraślanką. Na tym odcinku trasy widać jak włodarze miasta dbają o mieszkańców i turystów, bulwary są zaopatrzone w ławeczki, stoliki, stojaki na rowery. Po przekroczeniu rzeki dotarliśmy do naszego zielonego szlaku który prowadzi przez bardzo urozmaicony teren pod względem różnicy przewyższeń terenu. Po przejściu kilku kilometrów góra-dół dotarliśmy do parkingu Dębowik.
30.01.2023 Królowy Most - spacer Klubu Turystycznego PTTK „Senior”, przewodnik Iza Walentynowicz
1.02.2023 Obejrzeliśmy film "IO", dramat filmowy z 2022 roku w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, zrealizowany w polsko - włoskiej koprodukcji na podstawie scenariusza napisanego z Ewą Piaskowską. Film inspirowany dziełem "Na los szczęścia , Baltazarze "Roberta Bressona, przedstawia koleje losu osiołka przekazywanego z rąk do rąk. Historia przedstawiona w filmie ukazana jest oczami tytułowego szarego osiołka o imieniu IO. Swoje oryginalne imię zwierzę zawdzięcza dźwiękom, jakie wydają właśnie osły .Bohater na swojej drodze spotyka ludzi dobrych i złych, doświadcza radości jak i bólu. Jest to opowieść o nas samych odbijających się w oczach pewnego osiołka.
9.02.2023 Wykład: dr Jadwiga Sienkiewicz - "Nasze mokradła - dlaczego musimy je chronić" Fundacja Ziemia i Ludzie. Po wykładzie wystąpił Zespół „ Sare Roma” UTW Białystok.
11.02.2023 Spacer Klubu Turystycznego PTTK "Senior" w poszukiwaniu mini murali "Miejskich robotników". W 2019 r. na zaproszenie BOK, w ramach 19. Festiwalu Underground Independent, przyjechał do Białegostoku belgijski artysta Juane, specjalista od miniaturowego street artu. Pozostawił po sobie w kilkunastu miejscach na ścianach postaci pracowników komunalnych.
11.02.2023 Sekcja Teatralna UTW "Metafora" na "OSIEDLOWYCH WALENTYNKACH” w Klubie „ZENIT” ze spektaklem pt. „Osiecka wczoraj i dzisiaj”, którego reżyserem jest Kamila Papaj.
12.02.2023 „LEŚNE WALENTYNKI” - Klub turystyczny MOZAIKA i TRAMP w typowy dla siebie sposób uczcili dzień zakochanych - zorganizowali rajd walentynkowy Supraśl – Pólko.
15.02.2023 Wykład fakultatywny w Muzeum Wojska - Marcin Koziński "Sport w wojsku II RP"
18.02.2023 Rajd Sekcji Turystycznej ,,Tramp". Tym razem zaplanowaliśmy wędrówkę szlakiem zielonym im. W. Sławińskiego z Katrynki do Jurowiec pod przewodnictwem Waldemara Malewicza.
19.02.2023 W ostatnią niedzielę karnawału nasi kreatywni studenci bawili sie na balu maskowym. Wszystkie stroje prezentowały się pięknie. Było dużo dobrej zabawy przy dobrej muzyce, tańce i śmiechoterapia.
25.02.2023 Las Pietrasze - spacer Klubu Turystycznego PTTK "Senior" niebieskim szlakiem Świętej Wody w kierunku Wasilkowa. W Nowodworcach, wsi założonej w 1674 r. przez bojarów sobolewskich zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek a następnie obejrzeliśmy obelisk, wokół którego istniał cmentarz wielowyznaniowy z XVIII i XIX wieku.
Odbyły się pierwsze zajęcia nowej sekcji Relaks i medytacje. Pierwsze zajęcia organizacyjne i z pierwszą medytacją. Okazuje się, że nie tak łatwo się wyłączyć z otaczającego świata i problemów .Niektórym z nas się to udało .Po medytacji wszyscy uczestnicy dzielili się swoimi odczuciami. Warto spróbować i poświęcić ten czas na wyciszenie ,czas dla siebie.
Prowadzący trener Marek Strzałkowski opowiedział nam tez o czakrach i przepływie energii. Wydaje się, że ta sekcja znajdzie swoich zwolenników. .Życzymy wszystkim dobrych energii i dobrych ludzi wokół. Wsparcia, ciepła i serdeczności.
Sekcja "Nauka gry w szachy" Pierwsze zajęcia za nami .Chętnych do poznania podstaw gry w szachy zgłosiło się 19 osób. Chcemy opóźnić starzenie się mózgu i spędzać miło czas w towarzystwie. Na naukę nigdy nie jest za późno.
Marek Strzałkowski uczył nas jak ustawia się figury na szachownicy oraz przekazał wiedzę dotyczącą relacji pionków w stosunku do innych figur.
2.03.2023 Wykład "Prawo spadkowe". Prowadził sędzia Wojciech Jabłoński. Przekazał nam bardzo zrozumiałym językiem niezbędną wiedzę dotyczącą sporządzania testamentu oraz różne sposoby jak możemy to zrobić. Po wykładzie wystąpił Zespół "Klepaczanki".
8.03.2023 Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć bardzo dobrą czeską komedię satyryczną pt. „Właściciele” w reżyserii i wg scenariusza Jiri Havelki. Panie z okazji swojego święta zostały mile zaskoczone przez pracowników kina, którzy wręczyli „słodkości na patyku”
16.03.2023 Sala Koncertowa UMFC Filia w Białymstoku, ul. Kawaleryjska 5 -
Koncert dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku Koło Naukowe Instrumentalistyki Smyczkowej.
16.03.2023 Wykład: Agnieszka Jakubicz kierownik działu Kultury Ludowej PIK "Rękodzielnicze inspiracje folklorem", wystawa, występ sekcji "O uśmiech Seniora"
17.03.2023 Pomysł utworzenia Akademii Turystycznej zrodził się w kreatywnych umysłach Waldemara Malewicza (Klub „MOZAIKA”) i Marii Wójcickiej (sekcja TRAMP). Inauguracyjne zajęcia odbyły się na początku 2020 roku. Niestety, wkrótce obostrzenia pandemiczne zabroniły zgromadzeń i spotkania zostały wstrzymane. Ale idea forum edukacyjnego, które pomoże słuchaczom UTW usystematyzować wiedzę z zakresu szeroko pojętego krajoznawstwa – jak to wówczas określił Waldek – powróciła. Na pierwsze po pandemiczne spotkanie w CAS, przyszło ponad 40 osób. Sala 206 dosłownie pękała w szwach. Na rozgrzewkę organizatorzy wybrali temat: „Wiosna w Rezerwacie Przyrody „Krzemianka ". Filmowa relacja Jadwigi Barcewicz ze spaceru „Mozaiki” po Rezerwacie w 2021 r. przypomniała prehistorię krzemowych kopalń sprzed 3000 lat, a multimedialne prezentacje, uzupełnione ciekawą gawędą Waldemara, przybliżyły bogatą szatę roślinną. Poznaliśmy (albo przypomnieliśmy sobie) 16 gatunków, które rozkwitają na wiosnę i sprawiają, że puszcza skrzy się kolorami.
18.03.2023 Rajd Sekcji Turystycznej ,,Tramp" na trasie Sowlany – Ciasne, około 12 km, przewodnik Waldemar Malewicz.
30.03.2023 Akademia Turystyczna: Świąteczne tradycje: „Wielkanoc”- Nina Pietuchowska przygotowała i przedstawiła prezentację na temat symboli tych świąt. Przywołała następujące elementy: niedziela palmowa (palmy wileńskie z suszonych roślin, palmy śląskie – 7 zielonych gałązek), ustrajanie grobu pańskiego (w Cerkwi nie ma grobu, wystawia się płaszczenicę), święconka, pisanki, uroczyste śniadanie z tradycyjnymi potrawami (biała kiełbasa, żurek, babki, mazurki), kaczanie jaj, szukanie zajączka, śmigus-dyngus, smaganie dziewcząt witką wierzbową, wielkanocne kolędowanie (chodzenie z konopielką). Skupiła się na zwyczajach polskich, ale w ramach dygresji przemycała informacje dotyczące innych krajów, np. we Włoszech często palma to gałązka kwitnącej oliwki, w Niemczech drzewa przystraja się kolorowymi pisankami, ozdabia się studnie i fontanny (woda jako symbol oczyszczenia).
31.03.2023 Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków UTW w Białymstoku. W trakcie formalnej przerwy w obradach wystąpił z debiutanckim programem zespół wokalno-muzyczny Ukulele, prowadzony przez instruktora Lecha Mazurka, a na zakończenie zebrania z krótkim koncertem chór UTW ASTRA, który po chwilowych kłopotach reaktywował działalność pod batutą pani Joanny Bagińskiej.
2.04.2023 NIEDZIELA PALMOWA W WIERZCHLESIU. W tym roku wraz z przyjaciółmi z sekcji TRAMP i PTTK Senior UTW Białystok odwiedziliśmy Wierzchlesie. To niewielka wieś leżąca na skraju Puszczy Odelskiej i Wzgórz Sokólskich, 38 km od Białegostoku. W miejscowej kaplicy, przynależnej do parafii p.w. św. Wincentego Ferreriusza w Szudziałowie, uczestniczyliśmy we Mszy św. i poświęceniu palm. Nasza liczna grupa całkowicie wypełniła maleńki kościółek, budząc spore zainteresowanie lokalnej ludności. Nabożeństwo zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Barki, ulubionej pieśni Jana Pawła II -w związku z 18 rocznicą śmierci papieża (2 kwietnia 2005). Warto wspomnieć, że Wierzchlesie upodobali sobie filmowcy - tu kręcono „U Pana Boga za piecem” i „Blondynkę”.
5.04.2023 W Kinie "Forum" w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora projekcja filmu "Wszystko, wszędzie, naraz". Film ten to szalone połączenie kina akcji, komedii i science fiction o niewiarygodnej bohaterce, od wizjonerskich twórców filmowych Daniela Kwana, Daniela Scheinerta oraz producentów Antony'ego i Joe Russo. Borykająca się z trudami codzienności bohaterka zostaje wciągnięta w szaloną przygodę, w której sama może uratować świat eksplorując inne wszechświaty. Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadził Pan Michał Jerzy Dąbrowski.
13.04.2023 Prof. dr hab. Barbara Bień - „Jak radzić sobie z wieloma lekami – czasem mniej oznacza lepiej”. Po wykładzie występ par tanecznych z białostockiego Klubu KADRYL.
14.04.2023 Akademia Turystyczna - Waldemar Malewicz, który jest pasjonatem heraldyki, w ciekawej prezentacji przedstawił wizerunki kilkunastu herbów, używanych przez rody związane z Podlasiem. Herb to graficzny atrybutrodów, znak rozpoznawczy, godło; herbowni – osoby i rodziny posługujące się tym samym herbem lub jego odmianą. Główne elementy herbu: tarcza, godło, hełm, korona, klejnot, labry. Podstawowe kolory -niebieski, czerwony, zielony, czarny, srebrny, złoty (każdy miał swoje znaczenie).Herby rodów związanych z Podlasiem (przykłady): Łabędź – Jakub Raczko Tabutowicz,pierwszy właściciel Białegostoku, Ogonczyk – Wiesiołowscy, Łodzia – Czarnieccy, Gryf –Braniccy, Ciołek – Poniatowscy, Abdank – Gasztołdowie, Kościesza - Chodkiewiczowie,Gozdawa – Pacowie.
19.04.2023 Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego zorganizowało kolejne już bezpłatne zwiedzanie wystaw dla studentów trzeciego wieku. Zebrało się około 20 osób. Przewodnikiem naszym po wystawach był Pan mgr Wojciech Pszczółka, który bardzo ciekawie i z wielkim zaangażowaniem opowiadał o zgromadzonych eksponatach.
21.04.2023 Wystawa sekcji fotograficznej UTW „Nasze inspiracje”. Uczestników spotkania serdecznie powitała pani Ewa Lotkowska, kierowniczka Klubu „Gaj”.Następnie Krystyna Kowalewska, szefowa sekcji, przedstawiła autorki eksponowanych zdjęć. Są to: Maria Beręsewicz, Irena Borysewicz, Krystyna Kulesza, Maria Makal, Mirosława Olszewska, Małgorzata Pawluczuk, Inka Piekarska, Zofia Stanisławska. Każda z pań mogła zaprezentować 12 prac związanych z Podlasiem. Jak mówiły w czasie kuluarowych rozmów –właśnie wybór zdjęć był największym wyzwaniem.
22.04.2023 Grupa słuchaczy UTW wspólnie z KT „Mozaika” uczcili Dzień Ziemi, biorąc udział w akcji sprzątania Carskiej Drogi. Od pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego, organizatora akcji, otrzymaliśmy odpowiednie akcesoria (rękawiczki i worki) i wyruszyliśmy na wyznaczone odcinki (ok. 2 km.). Idąc poboczem drogi, zbieraliśmy to, co nigdy nie powinno tu się znaleźć – różne śmieci (butelki, puszki, plastyki, papiery) pozostawione przez ludzi bez wyobraźni i świadomości, że niszczą własne środowisko. Optymizmem napawa fakt, że śmieci było mniej niż w latach poprzednich. To był piękny dzień. Mieliśmy poczucie, że robimy coś pożytecznego dla Ziemi, a tym samym dla siebie.
27.04.2023 Jak i kiedy powstała Ziemia i kiedy powstało życie na Ziemi podczas wykładu pt. „Historia życia na Ziemi” – Wiesław Mikucki, Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Prof. Andrzeja Myrchy. Po wykładzie wystąpił Chór żeński „Belcanto” pod dyrekcją Izabeli Jagłowskiej. Batumi, na bis, podśpiewywaliśmy z radością i uśmiechem.
2.05.2023 Odbyło się kolejne spotkanie Akademii Turystycznej pt. „60 lat na kajaku”. Józef Karczewski zaprezentował swoją kajakową przygodę w latach 2000 – 2018 pływając po rzekach Podola na Ukrainie z Warszawskim Klubem Przewodników Turystyki Kajakowej. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o budowie kajaków, o wodach, jarach, wąwozach, grotach, wodospadach rzek Podola po których pływali tj. Dniestr; Smotrycz; Czeremosz; Strypa; Zbrucz;, o ogromnej życzliwości, sympatii, serdeczności i gościnności mieszkańców na trasach spływów. Spływy kajakowe rzekami Podola to były również podróże z biegiem dziejów, przyglądając się pozostałościom po dawnych czasach – zamkom, twierdzom, miastom, murom obronnym, miejscom pamięci
11.05.2023 Wykład pt. „Ludzkość. Skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy.” Temat szeroki i nieprosty, jak na wstępie zaznaczył pan Zygmunt Osiecki. Wykładowca odniósł się do teorii naukowych dotyczących powstania wszechświata i ludzi. Po wykładzie występ sekcji „O Uśmiech Seniora”, która pod kierownictwem Jadwigi Łuckiewicz przygotowała wzruszający program z okazji Dnia Matki. Usłyszeliśmy wiązankę piosenek, m.in. Siedem czerwonych róż, W zielonych oczach matki, Lniany ręcznik, List do matki, a na bis.
17.05.2023 DKF SENIORA - to wspólna samotność w filmie „AFTERSUN”, który mieliśmy przyjemność obejrzeć przy wyjątkowej dużej frekwencji w Kinie FORUM
Akcja filmu, który polską premierę miał trzeciego lutego, rozgrywa się w latach dziewięćdziesiątych w tureckim kurorcie. Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadziła dr Katarzyna Wierel.
19.05.2023 Spacerując ulicami, nie zawsze zastanawiamy się, skąd wzięły się ich nazwy. Uświadomiła to nam Maria Beręsewicz, która w ramach Akademii Turystycznej. Przedstawiła temat „Znane i nieznane Białostoczanki”, będące patronkami ulic naszego miasta. W Białymstoku na 1205 ulic tylko 56 ma w nazwie imię kobiece. 37 ulic ma patronki z imienia i nazwiska, 11 patronek to same imiona kobiece (np. Wiktorii ), 5 ulic nosi imię królowych i świętych (np. Królowej Bony, Królowej Jadwigi), 2 patronki to bohaterki bajek (Czerwonego Kapturka, Kopciuszka) i ulica Praw Kobiet. W czasie spotkania nasza koleżanka przybliżyła nam sylwetki trzech intrygujących kobiet.
20.05.2023 W Centrum Aktywności Społecznej ul. Św. Rocha 3 odbyło się kolejne spotkanie w ramach działalności poprojektowej projektu KCA z dziećmi z Fundacji „Dialog” w Białymstoku. Spotkanie zorganizowali i poprowadzili następujący słuchacze UTW w Białymstoku: Danuta Sajur; Teresa Laustch; Alicja Temler; Barbara Stempniak; Zdzisław Kulikowski; Barbara Gawrońska; Helena Łukaszewicz; Jolanta Lasocka; Jadwiga Barcewicz. Dzięki naszym słuchaczom z UTW mogliśmy przygotować słodki poczęstunek i zapewnić napoje w trakcie imprezy. Wszyscy uczestnicy bawili się jak jedna, wielka kilkupokoleniowa rodzina (dzieci w wieku od 3 do 13 lat oraz my seniorzy).
25.05.2023 Wykład „Syberia i Kazachstan wczoraj i dzisiaj”, dr Marcin Zwolski - Muzeum Sybiru w Białymstoku. Po wykładzie występ grupy teatralnej „Metafora”.
7.06.2023 W Kinie "Forum " - w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora obejrzeliśmy francuska komedię "Dwa bilety do Grecji" , którą wyreżyserował Marc Fitoussi ( 2022 ). Wprowadzenie do filmu i dyskusję po filmie poprowadził P. Michał Jerzy Dąbrowski.
13.06.2023 Odbył się indywidualny wernisaż naszej koleżanki z UTW Białystok, Anny Paszkiewicz - Gadek z sekcji malarskiej „Pędzel”. Ania sama zaprezentowała swoją twórczość i to zarówno malarską jak i poetycką. Ukazała się przed nami osoba niezmiernie wrażliwa, widząca wokół siebie piękno życia i przyrody, poszukująca swojej drogi. I tę drogę wyrażania siebie znalazła w malarstwie i poezji. Ania zaczęła malować dopiero gdy została członkiem naszego UTW. Tutaj nauczyła się malować i wiele zawdzięcza obecnej instruktorce malarstwa grupy Pędzel, pani Annie Ralickiej - Perkowskiej. Namalowała obrazy o różnej tematyce i w różnej technice malarskiej. Jej obrazy, ale i wiersze pokazują jej marzenia, wspomnienia z dzieciństwa, pejzaże, kwiaty, łąki, ptaki. Ania jest marzycielką i romantyczką a wiersze jej są wielce melancholijne a nawet czasem filozoficzne. Wiersze jej zaprezentowała grupa wokalna „Deja vu”, zorganizowana przez Zdzisława Kulikowskiego, która również zaśpiewała piękne piosenki.
Wczasy w Łazach 50 osobowa grupa słuchaczy odpoczywa w ośrodku "Fala 1" w malowniczej miejscowości Łazy k/Mielna.
15.06.2023 W Auli Wydziału Prawa UwB odbyło się oficjalne i uroczyste zakończenie roku akademickiego UTW w Białymstoku..Dyplomami i skromnym kwiatkiem odznaczono kierowników sekcji oraz te osoby ,które udzielają się społecznie na rzecz innych. Padło wiele ciepłych słów i podziękowań. Marta Galińska koordynatorka lokalna projektu Pora Seniora przygotowała prelekcję na temat związany z budową, funkcją i najczęściej występującymi chorobami wątroby. Studentki Uniwersytetu Medycznego przed wykładem. zorganizowały badania cukru i ciśnienia chętnym seniorom oraz rozdawały małe upominki
W części artystycznej wystąpił chór "Astra" z nowa dyrygentką Joanna Bagińską oraz zespoły: dziecięcy i młodzieżowy Kurpi Zielonych pod opieką kierownika artystycznego Patryka Jabłońskiego. Młodzi artyści rozgrzali nasze serca do czerwoności i tak jakoś zrobiło się raźniej.
24.06.2023 Odbył się XXI Klubowy Spływ Kajakowy KT „MOZAIKA” w którym uczestniczyło w ramach współpracy wielu słuchaczy UTW Białystok. Płynęliśmy rzeką Narew na odcinku Doktorce – Suraż, 17 km około 4 godzin. Nie można nie wspomnieć o aurze pogodowej, która była wręcz zamówiona (chyba u aniołów…) na tak relaksującą aktywność na łonie jakże pięknej przyrody. Był to spływ prawdziwą rzeką, której nurt „nie spieszny” wspierał cudownie nasze wiosłowanie. Rzeka płynie dość leniwie, wśród trzcin, drogę urozmaicają liczne zakola. Brzegi na ogół zarośnięte trzcinami, a w nich jazgoczące od czasu do czasu drobne ptactwo. Zaś wokół cisza (w sensie cywilizacyjnych odgłosów) aż „dzwoniąca’ w uszach, przerywana naszymi rozmowami, nawoływaniami, śpiewem i śmiechem. Rzeka Narew to zielony labirynt pełen ornitologicznych niespodzianek, takich jak łabędzie, dzikie kaczki, skaczące na kajak żabki, latający jastrząb i bociany, pijące wodę jelenie, pasące się krowy, konie…
25.06.2023 Rajd Świętojański na Pólku k/Supraśla - Tradycyjnie już razem z KT „Mozaika” wielu słuchaczy UTW celebruje w tym miejscu tradycje najkrótszej nocy w roku z 23/24 czerwca. Tym razem odbyło się świętowanie w formie „Rajdu Świętojańskiego”. Dziewczyny po drodze nazbierały ziół, roślin, leśnych kwiatów, z których uplotły wianki. Następnie w części oficjalnej wręczono słodycze i złożono życzenia jubilatom, solenizantom wraz z zaśpiewaniem 100 lat. Dziewczyny ubrane na biało zatańczyły rytualny taniec słowiański Rytuał - Pieśń Sobótkowa do słów „ Koło Jana, koło Jana …Tam dziewczęta się schodziły Sobie ogień nałożyły, Tam ich północ ciemna naszła. Nocel mała, kopiel moja - Tam dziewczęta się schodziły Sobie ogień nałożyły, Tam ich północ ciemna naszła itd..” W dalszej części uroczystości w pochodzie udaliśmy się nad brzeg rzeki Supraśl, gdzie wysłuchaliśmy informacji o zwyczajach, wierzeniach, wróżbach. Obchody Nocy Świętojańskiej wywodzą się z czasów pogańskich. To święto ognia, wody, słońca i księżyca. Prośba o miłość, radość życia, płodność i urodzaj. To zjednoczenie z przyrodą od zawsze owiane jest tajemnicą. Duże znaczenie w trakcie obrzędów ma ogień i palone w nim zioła. Zioła świętojańskie nie tylko leczą ale mają też znaczenie symboliczne i magiczne. Niestety z uwagi na alerty pożarowe związane z suszą nie paliliśmy ogniska. Nie można zapomnieć o kwiecie paproci, którego szukano w Noc Świętojańską, by zapewnić sobie bogactwo, mądrość i szczęście. Na koniec odbyło się rzucanie wianków do wody, niestety żaden wianek nie został złapany… a my udaliśmy się do stołu na część biesiadną.
W dniach 22.08.2023r. do 4.09.2023r słuchacze UTW wyjechali do Ośrodka Rehabilitacyjno - Wypoczynkowego „Przylesie” w Ustce. Ośrodek położony jest około 2 km od morza ale do naszej dyspozycji był melex i bus, które dowoziły nas na wycieczki i nad morze kilka razy dziennie . Do dyspozycji mieliśmy jadalnię gdzie obywały się posiłki trzy razy dziennie, uczestnicy turnusu byli zadowoleni z wyżywienia . Koleżanka Danuta Koleśnik zorganizowała kilka wycieczek pieszych wycieczkę do Orzechowa , na wydmy , do rezerwatu Buczyna i do Stawku Wampirów.
Wczasy w Łazach w lipcu .Druga duża grupa słuchaczy /44 osoby/przebywała na letnim turnusie w Łazach. Ośrodek Fala ma kilka pensjonatów, które posadowione są na dużym zielonym obszarze z pięknymi starymi drzewami .Wczasowicze mają do dyspozycji tawernę ,dużą jadalnię, pokój do gier typu bilard, pin-pong czy też gry planszowe .Blisko do morza ,piękne plaże i duże jezioro Jamno wokół ,którego rozciągają się ścieżki spacerowe. Cudna sprawą jest ,ze miejscowość to niewielka wieś ,mało zurbanizowana co dodatkowo uatrakcyjnia pobyt dla osób kochających naturę .Kuchnia znakomita i pod dostatkiem, smaczne i świeżo przygotowane potrawy..Dodatkowo dla chętnych pani masażystka dostępna po niezbyt wygórowanej cenie. No i tańce ,tańce ,tańce......
Z kulturą przy stole. Wielowymiarowa kultura. Nasi słuchacze zostali zaproszeni do Dworku Czarneckiego przez Prezes Stowarzyszenia Diabetyków Danutę Roszkowską na wspólne integracyjne spotkanie z seniorami z Innych organizacji. Było uroczyście i wesoło. Muzyka ,tańce i smaczny posiłek. Wszyscy obecni otrzymali z rąk Marszałka Sebastiana Łukaszewicza ekologiczną herbatkę.
5.10.2023 XXX INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2023/2024 UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU w BIAŁYMSTOKU. Uroczystość inauguracji zaszczycili: Bogdan Paszkowski, wojewoda podlaski, Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta, ksiądz biskup dr hab. Henryk Ciereszko, ks. mitrat Sławomir Tomaszuk, ks. Radosław Garbecki prefekt studiów AWSD, Dyr. Wiktoria Wnorowska z Podlaskiego Instytutu Kultury z osobami współpracującymi z UTW oraz prorektorzy białostockich uczelni PB, WANS, WSE. W inauguracji uczestniczyła prof. Jolanta Muszyńska, oraz prof. Małgorzata Halicka z UwB, uczelni, która sprawuje nad nami patronat od początku naszej działalności. Zaszczyciła nas swoją obecnością prof. dr hab. Barbara Bień - Konsultant Wojewódzki ds. Geriatrii oraz inni zaprzyjaźnieni z nami goście: z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji, CAS, MOPR. W inauguracyjnym wystąpieniu, prezes UTW Maria Szulga stwierdziła, że historia prawie 30 lat naszego Uniwersytetu to powód do wielkiej radości i dumy. Jesteśmy pierwszym i najstarszym UTW na Podlasiu. Został stworzony z potrzeby serca, z prawdziwą troską i myślą o podlaskich seniorach. Tu mogą pogłębiać swoją wiedzę, realizować marzenia, odkrywać nowe talenty, pielęgnować swoje pasje. Przypomniała ojców założycieli UTW, podkreśliła rolę pierwszego prezesa i podziękowała kolejnym. Życzyła, by nowy rok akademicki był równie satysfakcjonujący, jak wszystkie poprzednie. Inaugurację uświetnił chór Astra z dyrygentką Joanną Bagińską, który odśpiewał przed rozpoczęciem uroczystości hymn państwowy, następnie Gaude Mater Polonia, a na zakończenie Gaudeamus Igitur.
.
12.10.2023 Studenci UTW w Białymstoku tanecznym krokiem weszli w nowy rok akademicki 2023/2024. Na sali bankietowej w Restauracji „Venessa” bawiło się 82 naszych słuchaczy. Konsumpcja, muzyka, atrakcje, jak zwykle świetne, a to za sprawą pomysłowości i kreatywności organizatorek Marii Waśkiewicz i Krystyny Popławskiej. Przez cały czas imprezy do tańców nie było potrzeby nikogo prosić i namawiać. W „zawracaniu głowy nogami” brali udział wszyscy – od najmłodszych do najstarszych seniorów. Tańczono na luzie, w różnych układach – tradycyjnie w parach z przytulaniem i bez, na dystans z bogatą gestykulacją, na ludowo pod boczek, w przyjacielskich kółeczkach a wyjątkowym powodzeniem cieszyły się wszelkiego rodzaju węże i korowody…
19.10.2023 Słuchacze UTW uczestniczyli w wykładzie o intrygującym temacie „Mądrość zmęczonych oczu”. Prelegentka - mgr Magdalena Fabczak, to logopeda, prezes Podlaskiego Towarzystwa Laryngektomowanych, jak również autorka dziewięciu książek o tematyce raka krtani i humanitarnego wymiaru cierpienia.
Po wykładzie panie z zespołu „O uśmiech Seniora” swoim wesołym programem wniosły nieco radości do auli. Zachęciły zgromadzonych tu słuchaczy do wspólnego śpiewania.
20.10.2023 W klubie "Kalina" miał miejsce wernisaż wystawy obrazów sekcji malarskiej "Kolor" pod tytułem "Co nam w duszy gra". Wernisaż zaszczyciła swoją obecnością prezes UTW pani Maria Szulga dziękując kierowniczce klubu pani Alicji Dobrogowskiej-Gwackiej za program artystyczny a nam malarkom za naszą twórczość.Dwanaście osób z naszej sekcji: Halina Gryk, Walentyna Kendra, Janina Lach, Zdzisława Oleksyn, Teresa Pacewicz, Nadzieja Piszczatowska, Krzysztof Pierzchała, Bogumiła Połoczańska, Elżbieta Ewa Prokopczyk, Krystyna Stankiewicz, Barbara Toczydłowska i Elżbieta Warowiec, zaprezentowało 42 obrazy o stonowanej lub drapieżnej kolorystyce oraz różnorodnej tematyce: kwiaty, pejzaże, martwe natury, postacie i portrety. "Grało nam" nie tylko w duszy, ponieważ kierowniczka klubu zapewniła część artystyczną w postaci koncertu i występu tanecznego. Pianistka pani Elżbieta Krasowska oraz jej młode wychowanki i młodzi wychowankowie: Hanna Jóźwiak, Adam Jóźwiak, Milena Sokólska i Filip Mikulak wystąpili solo i w duetach wykonując na pianinie utwory Elvisa Presleya, Eltona Johna, Edwarda Griega, Waldemara Kazaneckiego oraz Antoniego Diabellego. Pan Tomasz Czyżycki zagrał Modlitwę Dziewicy Tekli Bondarzewskiej. Pani Dorota Frasunkiewicz brawurowo zatańczyła habanerę i flamenkowe tango a następnie towarzyszyła duetowi Elżbiety Krasowskiej i Tomasza Czyżyckiego, wystukując rytm na kastanietach do utworów Emila Waldteufela, Franciszka Schuberta, Georga Bizeta i Johanna Straussa.
21.10.2023 W kinie "Forum" zainaugurowano nowy rok akademicki w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Seniora filmem Leonida Prudovskiego z 2022 roku p.t "Mój sąsiad Adolf. Prelekcję przed filmem i dyskusję po filmie poprowadził Pan dr Tomasz Adamski.
25.10.2023 Robert Kozłowski- „ 80- rocznica Bitwy pod Lenino”. spotkanie w Muzeum Wojska
25.10.2023 Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora spotkali się licznie w kinie FORUM aby obejrzeć zainspirowany sytuacją na polsko-białoruskiej granicy polski dramat filmowy "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland.
26.10.2023 Miejski Dzień Seniora 42 wyróżnienia odebrali białostoccy seniorzy z okazji swojego święta w Auli Magna Pałacu Branickich. Specjalne podziękowania wręczył im prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Mieliśmy też okazję wysłuchać niezwykłego koncertu wirtuozów muzyki z Zespołu MoCart. Rozśmieszali ,wzruszali, trafiali prosto w serce i duszę.
Wśród wyróżnionych znaleźli się nasi słuchacze:
1. Helena Kurza od wielu lat działa aktywnie na rzecz naszej uczelni, pełniła społecznie różne funkcje. Pracowała jako v-ce Prezes ds. dydaktycznych, jako przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, zawsze chętna do pomocy w różnych tematach. Wszechstronnie uzdolniona, życzliwa dla innych.
2. Jadwiga Barcewicz – rozsławia nasz Uniwersytet jako reporterka, dokumentuje naszą działalność, robi zdjęcia, filmy. Jest niezastąpiona w mądrym i dokładnym dokumentowaniu działalności projektowej oraz każdej innej związanej z UTW.
3.Barbara Wilczewska –wieloletnia dziennikarka naszej gazetki ”Wiecznie Młodzi” . Autorka wielu publikacji, albumów i folderów o UTW. Zdolna, skromna, pracowita.
4.Irena Borysiewicz – od kilku lat prowadzi sekcje turystyczną „Tramp”. Organizuje rajdy i spacery po pięknych zakątkach naszego regionu. Aktywnie działa w sekcji fotograficznej.
5.Czesław Wojno –członek Zarządu aktywnie pomaga w pracach organizacyjnych .
27.10.2023 „Biblijne kobiety w malarstwie” Pierwsze w tym roku akademickim spotkanie w ramach Akademii Turystycznej poza nami. Jadwiga Barcewicz i Waldemar Malewicz przygotowali ciekawą prezentację, przybliżając nam sylwetki 12 kobiet Starego Testamentu:
Projekt „Amore Mio” to cykl warsztatów w zakresie tańca zakończony pokazem artystycznym z cyklu choreografii inkluzywnej. Brali w nich udział podopieczni Fundacji Szansa dla Niewidomych, podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Niesłyszących MIG-iem, członkowie Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz podopieczni Fundacji Laboro. W projekcie uczestniczyli również nasi słuchacze: Danuta Bardzik, Leszek Frelek Barbara Maciorowska, Leszek Pastusiak, Jan Domel Teresa Lautsch, Bożena Sienkiewicz, Bogdan Chmielewski.
8.11.2023 W Kinie „Forum” - film p.t. „ Święto ognia”. Skrojona przez Kingę Dębską adaptacja powieści Jakuba Małeckiego to kino łatwych wzruszeń, świetnych autorskich kreacji i emocji, które maskują dramaturgiczną bylejakość. „Święto ognia” to film wzruszający, choć niespełniony i drażniący uproszczeniami. Jest ich troje. Ojciec i dwie córki, dwudziestoletnia Nastka cierpiąca na dziecięce porażenie mózgowe oraz starsza od niej Łucja, baletnica z wielkimi aspiracjami. Prelekcję przed filmem i dyskusję po filmie poprowadziła Pani dr Karolina Wierel.
9.11.2023 Wykład - Dr Jana Jerzego Milewskiego pt. "Odzyskanie niepodległości przez Polskę - 1918r " . Po wykładzie wystąpił Chór im. Stanisława Moniuszki działający przy Podlaskim Instytucie Kultury pod dyrekcją Marty Szałkiewicz, który odśpiewał wiązankę pięknych, znanych oraz mniej popularnych pieśni patriotycznych związanych z obchodzonym Świętem Niepodległości.
15.11.2023 Światowy Dzień Seniora w Województwie Podlaskim..Obchody zostały zorganizowane przez Związek Emerytów i Rencistów i Inwalidów w Urzędzie Wojewódzkim. Wśród wyróżnionych był nasz wieloletni słuchacz Waldemar Malewicz. Niezwykle aktywny i zaangażowany w działania na rzecz społeczności UTW. Pasjonat turystyki, przewodnik, przyrodnik, historyk z zamiłowania, szczególnie zainteresowany heraldyką i weksylologią. Jeden z założycieli Klubu Turystycznego „Mozaika”. Swoimi pasjami i bogatą wiedzą chętnie dzieli się z innymi, prowadzi wykłady, wycieczki, rajdy. Jest wspaniałym gawędziarzem. Wszystkie Jego inicjatywy gromadzą wielu uczestników, tak jak jeden z ostatnich pomysłów Akademia Turystyczna. Jak sam mówi „energię do działania czerpie z kontaktów z ludźmi” Jest przyjazny ludziom i emanuje cudowna pozytywną energią na innych.
Gratulujemy Ci Waldku otrzymanego wyróżnienia i dziękujemy Ci za to, że jesteś z nami.
20.11.2023 Gimnastyka rekreacyjna - towarzyszyłam z aparatem fotograficznym uczestnikom Sekcji Gimnastycznej UTW, prowadzonej przez Danutę Łopatecką.
W zajęciach brało udział 20 osób. Były to ćwiczenia wolne i z przyborami (hantle, taśmy do ćwiczeń, kijki). Tempo i stopień trudności ćwiczeń jest dostosowany do kondycji grupy. Podziwiałam sprawność naszych słuchaczy. Maria Beręsewicz
23.11.2023 Odbył się kolejny koncert dla słuchaczy UTW zorganizowany przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku, zatytułowany „Mistrz i uczeń – Fascynująca Perkusja jakiej nie znamy”. Koncert prowadził – dr Mariusz Mocarski, który wprowadzał nas w tajniki kompozycji oraz prezentował instrumenty na których były wykonywane.
23.11.2023 Wykład: "Opowieści o muzyce"- dziennikarz muzyczny- Zbyszek Jędrzejczyk. Spotkanie miało szczególny charakter i klimat. Naszym gościem był Zbyszek Jędrzejczyk - bluesman, fotoreporter, członek Otwockiego Towarzystwa Bluesa i Ballady, organizator i konferansjer festiwali bluesowych w Otwocku i Józefowie, redaktor radiowy i dziennikarz kwartalnika „Twój Blues".
Nasz Chór "Astra " pod batutem młodej uzdolnionej dyrygentki Joanny Bagińskiej zdobył wyróżnienie na XII przeglądzie piosenki patriotycznej
Gratulacje w imieniu Zarządu dla całej grupy ,którą opiekuje sie Ala Wysocka
Prezes Maria Szulga
Klub „Zenit” Gimnastyka relaksacyjna prowadzona przez Barbarę Kierkowską. Gimnastyka relaksacyjna dostosowana jest do indywidualnych potrzeb i stopnia zaawansowania każdej z nas. Ich zaleta jest to, że może je wykonywać praktycznie każdy. Ćwiczenia wykonywane są wolno ,dokładnie, przy napiętych mięśniach i prawidłowym oddychaniu. Wzmacniają one mięśnie ramion pleców, zwiększają wytrzymałość fizyczną, pozwalają cieszyć się dobrym zdrowiem i wpływają korzystnie na zachowanie prawidłowej postawy.
25.11.2023 Andrzejkowe spotkanie naszych słuchaczy w Klubie "Mozaika". W spotkaniu andrzejkowym w Klubie Mozaika, zorganizowanym przez prezes UTW Marię Szulgę, uczestniczyło ok. 50 osób. Do tańca przygrywał dwuosobowy zespół "Akustik". Dominowały szybkie rytmy i wszyscy bawili się świetnie. Była też niespodzianka. Na sali w pewnym momencie pojawiła się cyganka. W jej rolę wczuła się nasza koleżanka, Joanna Kozłowska, tak dobrze ucharakteryzowana, że jak się później okazało, niektórzy sądzili, że to prawdziwa cyganka.
29.11.2023 Po raz kolejny słuchacze UTW odwiedzili Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Murchy. Zaczęliśmy naszą przygodę z przyrodą od Antarktydy, którą 200 mln lat temu porastały tropikalne lasy. Teraz jest to lodowe pustkowie z 1% lądu bez lodu. Obliczono, że jeśli roztopią się lody Antarktydy, to poziom wód w oceanach wzrośnie o 80 m.
7.12.2023 Spotkanie w kinie „Forum ”aby świętować 5 - lecie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora. Z tej okazji ramach „Żubroffki” obejrzeliśmy trzy ciepłe i nagradzane krótkometrażowe opowieści o ludzkich potrzebach, troskach i marzeniach pod jednym tytułem „Wszystkie kolory jesieni życia”. Przed rozpoczęciem seansu miałam ogromną przyjemność uhonorować słodkim upominkiem naszą tysięczną członkinię DKF-u Panią Alicję K. Wprowadzeniem do filmów zajął się znany krytyk filmowy Pan Rafał Pawłowski.
7.12.2023 Wykład Aleksandra Bielska; „Zdrowe żywienie – ograniczenie słodyczy na co dzień”. Aleksandra Bielska łączy różne światy - pasjonatka pieczenia (po babci), z zawodu cukrownik, ale także dietetyk. Z dziećmi realizuje program „Mniej cukru”. I do tego namawiała też słuchaczy UTW podczas ostatniego w tym roku wykładu. Ale już na początku zaznaczyła, że proces ten powinien odbywać się małymi kroczkami. Można stworzyć dużo fajnych przepisów z mniejszą ilością cukru – przekonywała słuchaczy. Nie musimy od razu całkowicie z niego rezygnować, ale możemy np. do ciasta zamiast szklanki cukru wsypać pół, a później to sukcesywnie zmniejszać. I pamiętajmy - wszystko co zrobimy w domu sami, jest zdrowsze! Ile cukru można bezpiecznie zjeść dziennie? Około 10 kostek (30 gram). Trzeba jednak pamiętać, że ta dawka obejmuje cukier w czystej postaci, którym słodzimy kawę czy herbatę, ale także ten, który znajduje się praktycznie we wszystkich produktach przez nas spożywanych. Po wykładzie wystąpił zespół „Sare Roma” z wiązanką tańców cygańskich.
11.12.2023 Uniwersytet Trzeciego Wieku został zaproszony do udziału w „ Światowym Dniu Wolontariusza” organizowanym przez Prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. Zarząd UTW wytypował do odznaczenia za pracę 4 wolontariuszki:
Krystynę Popławską; Grażynę Keller; Alicję Temler; Halinę Żukowską. Medale i dyplomy wręczał wolontariuszom Zastępca Prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.
11.12.2023 Wigilia w Sekcji Teatralnej „METAFORA” - podtrzymując wieloletnią tradycję Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku zorganizowała spotkanie wigilijne. Każda z aktorek przyniosła swojej roboty danie wigilijne. Stół wyglądał imponująco. Był bardzo sympatycznie. Odwiedziły również Panie: dyrektor CAS Urszula Dmochowska i Pani Anna Pawłowska Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów.
Chór UTW „Astra” w II białostockim przeglądzie kolęd i pastorałek pod batutą Joanny Bagińskiej zdobył Brązowy Dyplom.
CHOINKA DZIECI UCHODŹCÓW - Pomysł na zorganizowanie choinki dla dzieci uchodźców z Ukrainy wypłynął od Danuty Sajur, koordynatorki projektów unijnych przy UTW w Białymstoku, przy jednoczesnym zaangażowaniu Pani Natalii Mikulicz, reprezentującej Fundację „ Dialog”. Szczególne podziękowania należą się wszystkim słuchaczom naszego uniwersytetu, którzy niezwykłe chętnie i hojnie odpowiedzieli na apel o zbiórkę środków finansowych. Dzięki ofiarności nas wszystkich 37 – ro dzieci otrzymało paczki oraz nagrody za udział w konkursach. Został również przygotowany słodki poczęstunek i napoje w trakcie imprezy. Podkład muzyczny do wszystkich zabaw tworzyli na bieżąco niezastąpiony Zdzisław i gościnnie Jerzy z akordeonem za co serdecznie im dziękujemy. Były tańce w kręgu z grupą taneczną „Młode Duchem”, zajęcia plastyczne które pozwoliły dzieciom ochłonąć i zrobić z papieru i bibułki: choinkę, łańcuch na choinkę i ozdoby bałwanka, aniołka i gwiazdkę które później zabrały ze sobą, konkurs śpiewu z nagrodami, śpiewanie z zespołem Ukulele Senior Group kolęd i piosenek po ukraińsku, a także wiele innych zabaw…
15.12.2023 W Restauracji „Venessa” odbyło się spotkanie opłatkowe słuchaczy UTW Białystok. W spotkaniu wzięło udział 120 słuchaczy oraz zaproszeni goście. Organizacja tak licznego spotkania była możliwa dzięki dofinansowaniu Prezydenta Miasta Białystok.
Uroczystość uświetnił swoja obecnością od lat wspierający nasza działalność bp Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko oraz przedstawiciel Arcybiskupa Jakuba ks.mitrat Sławomir Tomaszuk. Zaszczyciła nas też swoją obecnością pełnomocnik prezydenta d/s organizacji pozarządowych Anna Pawłowska ,prof. Józef Maroszek oraz przewodniczący ZERiI Jan Kalinowski
Na spotkanie zostali zaproszeni nasi najstarsi słuchacze oraz byłe Prezeski UTW Krystyna Szner, Alicja Temler i Jadwiga Tiszczenko.
Dzieci ze SP nr 19 z klasy II wraz z nauczycielką Beatą D. przygotowały wspaniałe jasełka bożonarodzeniowe. Chór "Astra" ,Zespół "Ukulele Seniors Group" oraz Zespół "O Uśmiech Seniora" śpiewem i graniem kolęd wprowadziły nas w świąteczny nastrój i bardzo nam uprzyjemniły czas spędzony razem.
20.12.2023 W Kinie Forum w ramach DKF - ostatni w tym roku film - musical dokumentalny VIKA w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Musical dokumentalny VIKA jest słodko-gorzkim portretem kobiety, która celebruje życie do samego końca. Czy odnajdzie cel w dawaniu radości innym seniorom - równie samotnym, jak ona? 84-letnia VIKA (Wirginia Szmyt) jest gwiazdą warszawskich klubów i miejskim kolorowym ptakiem. Znana w klubowym środowisku jako DJ VIKA, jest działaczką społeczną i gwiazdą warszawskiej sceny muzycznej. Prelekcję przed i po spotkaniu po filmie poprowadziła dr Karolina Wierel.
|
|